Děti a daně 2018: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a kdo dostane daňový bonus

13.01.2018 | , Finance.cz
DANĚ


Podpora rodin s dětmi musí být. A tak se do toho stát pustil a přichystal si pro nás změny v daňových podporách rodin s dětmi.

Přijetím daňových balíčků v minulém roce se celkem zásadně změnilo nastavení daňového zvýhodnění a daňového bonusu na děti. Rodiny s dětmi tak nejen získají více peněz, ale nově můžou tyto výhody na děti čerpat například i OSVČ, které uplatňují daňové paušály. Pojďme si projít nejdůležitější změny, které OSVČ uplatní při podávání daňového přiznání za rok 2017 a které se zaměstnancům promítnou už do první čisté mzdy v letošním roce.

Jaké je daňové zvýhodnění na děti v roce 2018

Daňové zvýhodnění na děti se v tomto roce dále zvyšuje téměř o dva tisíce korun u prvního dítěte. U druhého a dalších dětí ke zvýšení došlo už v dříve. Díky tomuto zvýšení a díky vyplácení daňového bonusu v rámci čisté mzdy u zaměstnanců se některým rodičům zvyšuje vyplácená už lednová výplata.


Daňové zvýhodnění na děti 2018

roční

měsíční

na první dítě

15 204 Kč

1 267 Kč

na druhé dítě

19 404 Kč

1 617 Kč

na třetí a každé další dítě

24 204  Kč

2 017 Kč

na první dítě (pokud má ZTP/P)

30 408 Kč

2 534 Kč

na druhé dítě (pokud má ZTP/P)

38 808 Kč

3 234 Kč

na třetí a každé další dítě (pokud má ZTP/P)

48 408 Kč

4 034 Kč

Daňové změny a děti 2018

Kdy může daňové zvýhodnění na děti v roce 2018 použít OSVČ

Podle dosavadních pravidel si mohl živnostník dát děti do daní pouze, pokud nepoužíval výdajové paušály, ale daně si počítal podle příjmů a výdajů. Do daňového přiznání za rok 2017 ovšem díky změnám z minulého roku můžou už i OSVČ danící paušálem využít daňového zvýhodnění na děti, stejně tak i na manželku s vlastními příjmy nepřesahujícími 68 000 Kč. Musí ovšem dodržet strop pro použití paušálu, který se poté snižuje na 1 000 000 Kč ročního příjmu.

Kdo dostane daňový bonus?

Daňový bonus jsou peníze, které dostanete od státu, pokud je vaše daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu. Takto získáte peníze navíc například při využívání daňového zvýhodnění na děti nebo na manželku s nízkými příjmy. Daňový bonus stát vyplácí, pokud jsou příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Na daňový bonus mají nárok zaměstnanci i podnikatelé. OSVČ daňový bonus dostávají vyplacen jednou ročně po podání daňového přiznání, zaměstnanci ho dostávají vyplacen každý měsíc v čisté mzdě.

Pro rok 2018 se ovšem mění i podmínky, za kterých vám stát daňový bonus vyplatí. Kvůli růstu minimální mzdy se tak hranice pro vyplácení daňového bonusu zvyšuje na 73 200 Kč ročně, což představuje 6 100 Kč měsíčně. Zároveň se do této hranice od letošního roku už nezapočítávají příjmy z kapitálu a z pronájmu.

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená (neboli otcovská poporodní péče) sice není daňová změna, ale stejně si zaslouží zmínění. Je to totiž nová sociální dávka, na kterou dosáhnou novopečení otcové a díky které si můžou po narození dítěte dopřát celých 7 dní otcovské dovolenou. Kterou můžou strávit s manželkou a dítětem. Tato sociální dávka byla zavedena také v minulém roce a bude se vyplácet od února 2018.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 14 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.