Jak budou vypadat ceny pronájmů v roce 2018?

15.02.2018 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Na vlastní bydlení má čím dál méně lidí. Plno z nich proto minimálně do začátku volí pronájem. Pokud budete v blízké době také nějaký hledat, pojďte se s námi podívat na aktuální průměrné nájemné.

Trh s realitami je neustále v pohybu. I letos tak odborníci stojící za službou IdeálníNájemce.cz sestavili výhled pro nadcházející rok 2018. „Změny na realitním trhu se mohou negativně promítnout například ve výši nájemného,“ upozorňuje Tomáš Brychta z IdeálníNájemce.cz. Zájem o pronájmy ale poroste.

Nárůst nájemného v roce 2017

Podle expertů na nájemní trh z projektu není v roce 2018 pravděpodobné, že by nájemné výrazně klesalo. Očekávaná je spíše stagnace nebo mírný růst cen za pronájmy. Ve velkých městech, jakými jsou Praha nebo Brno, bude přetrvávat situace jako doposud. Poptávka po bydlení tady totiž stále převyšuje nabídku, a to především v menších dispozicích (2+kk), které jsou často vyhledávány mladými lidmi.

Nárůst cen nájemného mezi lety 2016/2017

 

1+kk

1+1

2+kk

2+1

3+kk

3+1

4+kk

4+1

Praha

13 %

12 %

16 %

17 %

13 %

20 %

18 %

0 %

Brno

13 %

6 %

9 %

6 %

10 %

8 %

5 %

14 %

Ostrava

0 %

-2 %

-3 %

-3 %

15 %

0 %

0 %

7 %

Plzeň

13 %

8 %

6 %

9 %

14 %

8 %

-15 %

4 %

Liberec

15 %

6 %

1 %

10 %

4 %

5 %

38 %

25 %

Olomouc

7 %

7 %

0 %

9 %

12 %

5 %

7 %

-6 %

Vyškov

16 %

32 %

6 %

-7 %

8 %

-10 %

15 %

50 %

Břeclav

-3 %

7 %

13 %

6 %

24 %

11 %

27 %

17 %

Znojmo

0 %

8 %

14 %

15 %

10 %

4 %

-3 %

100 %

Meziroční nárůst nájemného se v roce 2017 nejčastěji pohyboval v jednotkách procent (viz tabulka výše). Jen výjimečně se cena pronájmu navýšila až o 50 nebo 100 %. Stoprocentní nárůst pocítili nájemníci například ve Znojmě v bytech 4+1. O polovinu původní ceny si připlatili zase ve vyškovském 4+1. Ceny nájemného se zvedly nejvýrazněji právě u čtyřpokojových bytů, průměrně jde až o 26 %. U dispozic 2+kk a 3+kk se navýšení pohybuje průměrně mezi sedmi a dvanácti procenty.

V Praze si nájemníci v bytech 2+kk připlatili oproti roku 2016 až o 2000 korun, v případě 3+kk až o 2 500 korun. V Brně se navýšení u těchto dispozic zase pohybovalo kolem tisícikoruny. V některých městech ale naopak nájmy během loňského roku klesaly. Například v Ostravě o celá 3 % u dvoupokojových bytů a v Plzni až o 15 % u čtyřpokojových bytů (4+kk). Průměrně se v bytech 3+kk ceny nájmu vloni pohybovaly, podle interních statistik projektu IdeálníNájemce.cz, mezi 7 700 (Znojmo) a 22 000 korunami (Praha). V Brně zaplatili za stejný pronájem lidé kolem 16 000 korun.

Jak se nastavuje nájemné?

Výše měsíčního nájemného se zpravidla počítá podle kupní ceny nemovitosti. Dalšími faktory jsou pak samozřejmě velikost prostoru, typ budovy, atraktivnost čtvrti, počet pokojů, vybavení bytu, výtah apod. Vývoj tržní ceny nájmů v konkrétní lokalitě pak můžete sledovat na www.hlidacnajemneho.cz. Stačí vyplnit registrační údaje a zapnout hlídač. Cena měsíčního nájemného vám poté dojde na email. Kdyby mělo dojít ke změně, budete informováni díky zapnutému hlídání. Podle těchto informací pak můžete nastavit správnou výši ceny pronájmu pro své nájemníky. Potencionální nájemníci pak případně mohou získat přehled o výši nájmů ve čtvrti, do které by se chtěli přestěhovat.

Návrh na zvýšení nájemného

Jasné podmínky pro případné zvyšování nájemného by měly být sjednány v nájemní smlouvě, popř. v ní lze také zvýšení nájemného úplně vyloučit. Pokud ale naopak nikde sepsáno není a majitel bytu přesto z nejrůznějších důvodů o zvýšení uvažuje, bude muset nájemníky kontaktovat písemným návrhem. Takto učinit ale může nejdříve za rok od posledního zvyšování a výsledná měsíční částka nesmí být vyšší o více jak 20 % včetně případných navýšení v posledních 3 letech.

Nájemník navíc není povinen s navýšením souhlasit. Pokud by pak taková situace nastala, majitel nemovitosti může nesouhlas buď tolerovat anebo se obrátit na soud a podat žalobu o zvýšení nájemného.

Bude v roce 2018 více pronájmů než loni?

Podle Tomáše Brychty z IdeálníNájemce.cz bude v tomto roce přibývat lidí, kteří se rozhodnou místo koupě hledat právě pronájem. „Situaci lidem, kteří o koupi uvažují, nijak neusnadňuje stále platný zdlouhavý schvalovací proces příslušných úřadů a zastaralost územních plánů. Počet nových majitelů bytů tak v novém roce nebude výrazně narůstat. Způsobeno je to také tím, že se zpřísňují podmínky ČNB,“ dodává Brychta. Jde například o dlouhodobý růst úrokové sazby a nutnost mít pří žádosti o hypotéku 20 % kupní ceny nemovitosti k zaplacení. V Praze tak zájemci o koupi bytu musejí mít k dispozici až milion korun.

Kde najít nájemníka?

Pokud se vám nedaří najít vhodného nájemníka, můžete využít možnosti projektu IdeálníNájemce.cz. Jedná se původně o brněnskou službu, která nabízí pronajímatelům veškerý servis spojený s pronájmem jejich nemovitosti, včetně převzetí všech rizik s tím spojených. Nejen že prostřednictvím všech dostupných informací ověří a vybere vhodného nájemce, ale také zaručí, že pronajímatel bude dostávat své nájemné pravidelně a včas, a to bez ohledu na obsazenost pronajatého bytu. Zároveň zařídí veškeré smluvní náležitosti, vyúčtování služeb či pojištění a v případě potřeby se postará také o případné kontroly, opravy a údržby bytu.

Zdroj: IdeálníNájemce.cz (TZ)


Čtěte také:

Kdy se platí daň z nemovitosti?

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ