Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna

26.01.2018 | Michal Bureš, Finance.cz
DANĚ


Do 31. ledna 2018 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitostí. Kdy se na vás vztahuje daň z nemovitostí? Kam jej musíte podávat? A co termín úhrady? Kdy vám hrozí pokuta?

Pozor, přesně za 14 dní budete mít poslední možnost podat v zákonné lhůtě daňové přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2018. Přiznání k dani z nemovitých věcí se podává každý rok do konce ledna, tedy do 31. ledna. Víme, že daňové přiznání k dani z nemovitosti nepodáváte často a často poplatník neví, jak, kde a za co platit?

Kdo má povinnost podat daňové přiznání?

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí má povinnost podat každý, kdo v roce 2017 nabyl do vlastnictví nemovitost. Tedy pokud jste v předešlém roce koupili, dostali darem či zdědili nemovitost, tak se vás podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí týká. Dále se vás daň z nemovitých dotkne, pokud jste výrazněji měnili parametry nemovitosti (kterou přiznali i zdanili v minulosti). Jedná se například o větší rekonstrukce, přístavby, přestavby, měníte výměru nemovitosti či měníte charakter parcely – například z pole jste udělali stavební parcelu. Pokud jste koupili či dostali více nemovitostí, tak ty všechny uvedete do jednoho daňového přiznání (pokud se nachází v jednom kraji). Pokud ovšem tyto nemovitosti pochází z odlišných krajů, tak musíte podat více daňových přiznání (pozemky ve 3 krajích = daňové přiznání ve 3 krajích).

Tip: Kolik budete platit na dani z nemovitostí?

Kterých nemovitostí se daň z nemovitostí týká?

Daňové přiznání za rok 2018 musí podat ten, kdo je vlastníkem dané nemovitosti k 1. lednu 2018. Daň z nemovitých věcí má dvě složky:

  • Daň z pozemků
  • Daň ze staveb a jednotek

Předmětem daně jsou v tomto případě pozemky na území České republiky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby (budovy a inženýrské stavby vyjmenované v příloze Zákona o dani z nemovitých věcí).

Tip: Stáhněte si formulář daňového přiznání

Podává se daňové přiznání za daň z nemovitostí pouze jednou?

Ano, to je pravda. Pokud jste po nabytí nemovitostí podali daňové přiznání k dani z nemovitosti již dříve a zaplatili daň, tak jej už další roky podávat nemusíte. Ale pozor na změny charakteru nemovitosti! Jak již bylo zmíněno, tak pokud výrazně měníte charakter nemovitosti, a změnili jste tím skutečnosti, které mají vliv na výpočet daně, tak budete muset také podat daňové přiznání a zaplatit daň z nemovitých věcí.

Termín podání daňového přiznání k dani z nemovitostí a platba daně

Jak již bylo zmíněno - daňové přiznání k dani z nemovitostí musíte podat do 31. ledna. Ovšem daň z nemovitosti můžete uhradit až do 31. května. Jestli vaše daň přesahuje 5 000 Kč, tak ji můžete platit ve dvou splátkách, kdy první splátku musíte uhradit do konce května a druhou do konce listopadu. Samozřejmě nikdo vám nebude bránit ji uhradit najednou v květnu.


Čtěte také:

Vláda chystá zdanit nezastavěné stavební pozemky

Jak a kdy zaplatit daň z nemovitosti?


Kde se daň přiznává?

Daňové přiznání odevzdáváte na finančním úřadu, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) nemovitost leží.

Příklad:

Slečna Homolová žije v Jihomoravském kraji a v roce 2017 si koupila nemovitost ve Středočeském kraji. Slečna Homolová musí adresovat daňové přiznání na Finanční úřad Středočeského kraje (který má sídlo na Praze 2), protože právě v tomto kraji nabyla nemovitost.

Daň z nemovitostí spravuje 14 finančních úřadů v krajských městech a v hlavním městě Praze, ale daňové přiznání můžete podat i na územním pracovišti.. Komunikovat s nimi můžete prostřednictvím jejich územních pracovišť, které mají krajské finanční úřady rozmístěné po obcích.

Stejně jako ostatní daňová přiznání, tak i to za daň z nemovitých věcí můžete podat 3 způsoby:

  1. Osobně na příslušném územním pracovišti.
  2. Poštou.
  3. Elektronicky, pokud máte datovou schránku. Pokud máte datovou schránku, tak je podání daňového přiznání touto cestou povinné.

Pozor na pokutu při prodlení!

Pokud se s daňovým přiznáním opozdíte o pár dní, tak se vesměs nic neděje a pokutu vám finanční úřad promine většinou při prodlení do pěti pracovních dní.

Jestli se opozdíte víc a nebudete situaci nijak řešit, tak se můžete „těšit“ na pokutu ve výši 0,05 % z daně za každý den prodlení. Zákon ovšem stanovuje horní strop penále, které nemohou překročit 5 % z daně a 300 tisíc Kč. Pokud je pokuta pod 200 Kč, tak se odpouští.
Navíc, když se opozdíte do 30 dnů po uplynutí řádné lhůty a v daném roce nemáte na finančním úřadě žádný další prohřešek, tak budete pokuta za opoždění s podáním daňového přiznání poloviční (0,025 % z daně za každý den prodlení).

Když se na daňové přiznání vybodnete a nepodáte ho vůbec, ani po vyzvání finančního úřadu, tak se sankce počítá stejně (tedy 0,05 % z daně za každý den prodlení), ale bude minimálně 500 Kč.
 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 14 krát 5 0.5

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.