Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá

21.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 21. února (ČTK) - Největším obchodním partnerem Německa se v loňském roce podruhé za sebou stala Čína. Česká republika obsadila desátou příčku. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Údaje rovněž ukázaly pokles německého exportu do Británie, která se nyní připravuje k odchodu z Evropské unie. Podle německého obchodního svazu BGA bude sestupný trend u vývozu do Británie pokračovat.

Objem obchodní výměny mezi Německem a Čínou se loni zvýšil na 186,6 miliardy eur (4,7 bilionu Kč) ze 170,2 miliardy eur v roce předchozím. Druhým největším obchodním partnerem bylo Nizozemsko (177,3 miliardy eur), za kterým následovaly Spojené státy (172,6 miliardy eur). Objem obchodní výměny mezi Německem a Českou republikou pak činil 87,9 miliardy eur (2,2 bilionu Kč).

Francie sestoupila ze druhého na čtvrté místo. V letech 1975 až 2014 přitom byla pro Německo největším obchodním partnerem. V roce 2015 ji z tohoto postu sesadily Spojené státy, které následně vystřídala Čína.

Spojené státy nicméně v loňském roce zůstaly největším odbytištěm pro německé zboží. Hodnota amerického importu z Německa dosáhla 111,5 miliardy eur. Druhé místo obsadila Francie následovaná Čínou. Británie klesla o dvě příčky na páté místo. Česká republika obsadila 12. místo s importem v hodnotě 41,6 miliardy eur.

Nejvíce zboží loni dovezlo Německo z Číny. Hodnota čínského exportu do Německa přesáhla 100 miliard eur. Na dalších dvou příčkách se umístily Nizozemsko a Francie, uvedl statistický úřad. České republice patřilo sedmé místo s exportem v hodnotě 46,3 miliardy eur.

Největší přebytek mělo Německo v obchodování se Spojenými státy, a to přes 50 miliard eur. Německý obchodní přebytek je už delší dobu terčem kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. \"Trumpovy slovní útoky ani silnější euro zatím (německý) export do Spojených států nezbrzdily,\" uvedl šéf BGA Holger Bingmann.

Největší schodek mělo Německo v obchodování s Čínou, a to 14,3 miliardy eur. V obchodování s Českem činil schodek Německa 4,6 miliardy eur, vyplývá z údajů statistického úřadu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.