Půjčky zlevňují! Na co by ale Češi neměli zapomínat?

27.06.2018 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Pokud si chcete vzít půjčku, pravděpodobně máte nejvyšší čas. Hypotéky jsou čím dál méně dostupné a společnosti se to snaží kompenzovat zvýhodněním ostatních úvěrům. Čemu byste ale rozhodně měli předcházet?

Úvěrový trh v České republice zlevňuje, a nahrává tak zájemcům o uzavření spotřebitelských půjček. To vyplývá z interních dat portálu Porovnej24.cz, který se zaměřuje na srovnání cen půjček a dalších finančních produktů. Ačkoliv je nyní úvěrový trh k žadatelům o půjčku vstřícný, neměli by občané zapomínat na zhodnocení svých finančních možností při splácení a na možná rizika, která jsou s půjčkami spojena.

Na kolik peněz vyjde úvěr?

Ostrý konkurenční boj o zákazníky mezi úvěrovými firmami má pozitivní dopad na žadatele. Firmy se totiž snaží proces půjčování co nejvíce modernizovat a zefektivňovat. Zatímco před několika lety trvalo vyřízení půjčky 2 – 3 dny, dnes řada společností nabízí schválení úvěru v rámci několika hodin nebo dokonce minut. Drtivá většina poskytovatelů rovněž umožňuje vyřídit půjčku i na dálku.

V současné době se pak ceny úvěrů nachází na velmi nízké úrovni. „Oproti minulému roku zaplatí lidé za stejnou půjčku o 6 % méně,“ říká Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz. „Oproti roku 2014 nyní žadatelé o půjčku zaplatí dokonce o 12 % méně,“ doplňuje.

Pozor na zbytečné zadlužení

Bohužel vyšší komfort při uzavírání úvěrů může vést některé žadatele k nezodpovědnému a zbytečnému zadlužování. Nejčastějším problémem je především vytloukání půjčky jinou půjčkou nebo pořizování věcí, které člověk pro svůj život primárně nepotřebuje. „Velmi častým jevem je například situace, kdy má žadatel několik nesplacených úvěrů, je ve velké finanční tísni, ale přesto si chce půjčit třeba dvacet tisíc korun na nový model telefonu,“ říká Laisek. „Bohužel se poměrně často setkáváme i s případy žadatelů, kteří například vůbec netuší, že půjčku, kterou se rozhodli uzavřít, budou muset také splácet,“ doplňuje.

S tímto tvrzením souhlasí i prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. „Důrazně nedoporučujeme, aby si lidé, kteří třeba v současné době čelí exekuci, často i mnohočetné, brali další půjčky na zbytné věci. Naopak by měli takovým půjčkám předcházet a co nejdříve splatit současné dluhy, aby se jejich problémy více neprohlubovaly. Pokud uzavírají další půjčky, které mají sloužit ke splacení půjček dřívějších, hrozí, že se dostanou do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi obtížně dostává ven.“

Na co se dívat při výběru půjčky?

Vysoká konkurence má sice výhodu v levnějších cenách půjček, ovšem skýtá jedno výrazné negativum. Rozdíly mezi cenami půjček a solidností poskytovatelů můžou být propastné – u některé firmy můžete sjednat úvěr s úrokem 5 %, zatímco u jiné může být úrok o desítky procent vyšší. Právě proto by měl klient pečlivě zvážit, u které firmy si půjčku vyřídí, zjistit si informace o běžné výši úroků na trhu a využít cenových srovnávačů. Při výběru úvěrové firmy by se měl rovněž zaměřit na serióznost dané společnosti. Podvodnou firmu prozradí například nekvalitně provedená webová stránka, na které chybí kontaktní údaje. Podezřelá je rovněž situace, kdy je půjčka vedena na fyzickou osobu. Proto se vždy vyplatí ověřit si solidnost úvěrové firmy na stránkách České národní banky, kde je uveden seznam všech licencovaných subjektů.

Nebezpečí půjček na nejnovější elektroniku nebo letní dovolenou potvrzují i samotní exekutoři. „Lidé si často neumí spočítat, kolik si mohou dovolit měsíčně splácet. Často si neuvědomují, že se kvůli splátce nového telefonu mohou opozdit třeba i s platbou svých obvyklých výdajů. Při neplacení pravidelných splátek pak mohou velmi rychle růst i úroky z prodlení,“ říká prezident exekutorské komory Vladimír Plášil.

10 tipů, jak se nezadlužit na půjčkách

Určitý vliv na zadluženost má samozřejmě výhodnost půjček. Zaměřte se tedy na ty smluvní podmínky, které hovoří o měsíčních poplatcích, sankcích a samozřejmě i o RPSN. Ta je mnohem důležitější než nabízený úrok, neboť jsou do roční procentuální sazby zahrnuty i veškeré další poplatky, které měsíční splátku a částku mohou výrazně zvýšit a prodražit. Dále je důležité zmínit ještě tipy na to, jak se nezadlužit:

  1. Neberte si půjčku. Když budete něco chtít nebo potřebovat, raději si předem našetřete.
  2. Před půjčkou od jakékoliv společnosti se zeptejte rodiny či přátel, zdali by vám nepůjčili.
  3. Když už si chcete půjčovat, ujasněte si, kolik měsíčně můžete splácet bez toho, aby to mělo dopad na rodinný rozpočet.
  4. Ověřte si danou společnost, prostudujte si její webové stránky, čtěte recenze a zejména si zjistěte, zdali má vůbec licenci od ČNB na poskytování úvěrů.
  5. Důkladně si přečtete smlouvu a speciální pozornost věnujte poplatkům a smluvním podmínkám.
  6. Zapište si za uši (anebo kamkoliv jinam) termíny plateb a dodržujte je!
  7. Pravidelně kontrolujte poštovní schránku a vyzvedávejte si poštu!
  8. Upomínky, dopisy a případné telefonáty, které vás upozorňují na to, že dlužíte, rozhodně neignorujte. Neprojde vám to. Na dlužníky se prostě nezapomíná.
  9. Jestliže nemůžete z jakéhokoliv důvodu splácet, okamžitě kontaktujte věřitele a domluvte se s ním na kompromisu.
  10. Pokud se dostanete do exekuce, s exekutorem co nejvíce spolupracujte. Ušetříte tím plno času a hlavně mnoho peněz, které budete potřebovat.

Zdroj: Porovnej24.cz


Čtěte také:

 

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKY