Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění

19.07.2018 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Léto je tady a mnozí se již těší na exotickou dovolenou. Jelikož se české ekonomice daří, je pravděpodobně, že si Češi budou na zahraničních dovolených dopřávat a vyzkouší zážitky a atrakce, na něž by v domovině ani nepomysleli. Jenže pozor na to, co všechno kryje základní cestovní pojištění a co je už za příplatek.

V loňském roce Češi podnikli 4,9 milionu zahraničních cest a letos se očekává podobné číslo. Čím dál více Čechů, a to nejenom těch mladších, preferuje aktivní dovolenou. Kromě cestování po kulturních a přírodních památkách a ochutnávání místní kuchyně často zkouší různé druhy sportovních aktivit, pro které jsou v daných lokalitách vhodné podmínky. Obzvlášť nepříjemné ale je, pokud vás zastihne v zahraničí zdravotní událost. Nejen, že je nutno mnohdy složitě hledat místní lékařskou pomoc, ale ošetření v nemocnici s sebou nese rovněž finanční riziko, jež může v krajním případě překročit i milionovou hranici. Nezapomeňte proto před svým odjezdem do ciziny na uzavření cestovního pojištění.

Každý cestovatel by měl proto zvážit, zda riskovat úhradu obrovských nákladů z vlastní kapsy, nebo investovat do cestovního pojištění v řádu stovek korun. „Odjet na zahraniční dovolenou bez cestovního pojištění je velký finanční hazard. Z naší praxe známe řadu případů, kdy se to lidem skutečně nevyplatilo. Například jeden klient si v USA poranil páteř a obratle skokem ze skokanského můstku. Za okamžitou operaci na místě a následnou léčbu pojišťovna uhradila bezmála dva miliony korun. Bez pojištění by klient veškeré náklady musel zaplatit ze svého,“ popisuje Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Zřízení cestovního pojištění není nákladné a zabere minimum času. U ZP MV ČR je možné si ho sjednat online a vybrat si hned z několika tarifů podle svých možností a preferencí.


Adrenalin čeká v řadě dovolenkových resortů

Už i na pobytových zájezdech v některém z rezortů u moře je široká nabídka různých sportovních aktivit pro odvážnější turisty. V Čechny oblíbených destinacích, jako jsou Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Španělsko, Řecko, ale i Egypt a Bulharsko, jsou celkem běžně nabízené šnorchlování, jízda na koni či velbloudovi, vodní lyžování, rafting či canyonig. Ne všechny sporty jsou ale kryté základním cestovním pojištěním, řada těch turisticky atraktivních je za příplatek v rámci rizikových sportů, anebo nejsou pojistitelné vůbec.

Každý by si tedy měl zkontrolovat, jaké aktivity mu jeho pojištění kryje. Jednotlivé pojišťovny mají totiž podmínky jiné, neexistuje univerzální seznam. Všeobecně lze ale říci, že čím je sportovní aktivita fyzicky náročnější a nebezpečnější, tím pravděpodobněji bude nutné si ji připlatit. U každé pojišťovny je k dispozici soupis sportů, které jsou za příplatek, a podle toho se můžete rozhodnout, jak si pojištění nastavíte.

Doporučuji si před odjezdem naplánovat, které aktivity budete na své dovolené provozovat. V případě, že uvažujete o provozování rizikových sportů, ale nejste si ještě na sto procent jistí, je dobré si je připojistit dopředu. Některé pojišťovny neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace, tedy ze zahraničí. Brání se tak případným pojistným podvodům – tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události.

Součástí sjednaného pojištění je přehled limitů jednotlivých úkonů, seznam pojištěných aktivit a také kartička pojištěnce. Tu by měl mít každý cestovatel po celou dobu zahraniční cesty u sebe. V případě pojistné události na ní totiž najde kontakt na asistenční linku, kde mu budou k dispozici.

Na jaké sporty na dovolené se připojistit

(foto: Shutterstock)

Proč se připojistit a nespoléhat se na náhodu? 

Možná si říkáte, že kvůli doslova pár hodinám vybrané aktivity není třeba řešit připojištění. Pokud ale dojde k úrazu, tak pojišťovna bez správně sjednaného pojištění odmítne úhradu nákladů spojených s léčbou. V případě, že se  bude jednat o vážnější zranění a bude nutná hospitalizace, operativní zákrok či převoz do vlasti, jedná se o náklady v řádu statisíců až milionů korun. A ty pak zaplatí zraněný.

Na výši nákladů má samozřejmě vliv i vzdálenost destinace od Česka a ceny tamější lékařské péče. V žádném případně se nedoporučuje spoléhat na to, že se během aktivity nemůže nic stát, když už ji vyzkoušelo tolik lidí předtím a bez úrazu. Připojištění vybraných aktivit přitom stojí jen pár desítek korun na den.

Oblíbené aktivity, na které se nemusí základní pojištění vztahovat:

  • Jízda na vodním skútru – oblíbená je tato vodní aktivita zejména ve velkých přímořských letoviscích v Chorvatsku, Itálii, Řecku i Španělsku, kde je nabízena přímo na plážích. Mezi další „klasickou“ nabídku patři třeba wakeboarding, vodní paragliding, surfování, jízda na vodním banánu či vodní lyžování. Chvilkový adrenalin by se bez odpovídajícího pojištění mohl protáhnout na několikaměsíční adrenalinovou tahanici o zaplacení nákladů na léčbu, proto je dobré si ověřit, co je v základu a co už ne.
  • Rafting – tam pojišťovny rozlišují dle obtížnosti sjízdnosti řeky. V základním pojištění jsou většinou jen ty nejlehčí. Proto se předem informujete, jak na tom daná řeka je. Raftovat se v zahraničí jezdí třeba na chorvatskou řeku Soča, na Slovensko do Tater, ale třeba i do Turecka. Na divokých řekách se můžete setkat i s nabídkou lákavého canyoningu, který bude za připojištění určitě.
  • Zorbing – jak na vodě, tak i na souši čeká na dovolenkáře v Egyptě, Chorvatsku, Španělsku či Turecku řada lákadel v podobě sportovních aktivit. Třeba takový zorbing či trampolína mohou být za příplatek, ale plážovému volejbalu, cyklistice, bowlingu či golfu se můžete bez obav věnovat jen se základním cestovním pojištěním.
  • Vysokohorská turistika – zde je dobré si zjistit, do jaké nadmořské výšky je kryto případné zranění v rámci základního pojištění a co je třeba si nechat připojistit. Hranicí může být 3500 metrů, což třeba znamená, že mezi Čechy populární výstup na nejvyšší horu Kanárských ostrovů a i celého Španělska Pico del Teide na Tenerife je třeba si připojistit. Měří totiž 3718 metrů.
  • Jízda na velbloudovi – k dovolené patří i to, že se setkáváte s místní faunou. Třeba velmi oblíbené jízdy na koni po plážích v Egyptě či Španělsku, jízda na velbloudovi v Maroku, Tunisku či Egyptě, nebo exotičtější jízda na slonovi v Thajsku, bývají v základním pojištění. Ovšem návštěvu safari v Africe byste si již měli připojistit. Zcela nepojistitelný může být adrenalinem nabitý lov exotické zvěře.
  • Potápění – to je samostatná kapitola, které je třeba věnovat více pozornosti. Existuje řada typů potápění dle lokalit či hloubky, s přístroji či bez nich. Takovou běžnou aktivitou je šnorchlování, které najdete třeba v Egyptě. Potápění s přístroji do hloubky nad deset metrů či potápění se žraloky, s kterým se můžete setkat třeba ve Spojených arabských emirátech v největším obchodním centru na světě Dubai mall, už jsou za příplatky. A třeba jeskynní potápění, které lze zkusit také v Egyptě, nemusí být pojistitelné vůbec.  
  • Běh s býky – pro pravé adrenalinové šílence jsou sporty jako běh s býky, konaný ve španělské Pamploně, base jump – skok z pevných objektů s padákem – nebo možná trochu překvapivě i jízda na hoverboardu. Tyto extrémní sporty pojišťovny nepojistí, jejich provozování je totiž vysoce rizikové. Třeba base jumping patří ke sportu s vysokým množstvím zaznamenaných úmrtí.
  • Jaké můžou být další výluky z cestovního pojištění


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.