Evropský průkaz zdravotního pojištění

Základní podstata cestovního pojištění spočívá v krytí rizik spojených se zdravím, tedy léčebné výlohy. V rámci EU máte zaručeno základní ošetření v rámci svého zdravotního pojištění.

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC - European Health Insurance Card)

Jako občan České republiky a tedy i Evropské unie disponujete Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC). Ten vám v rámci zemí EU (a také ve Švýcarsku nebo v Norsku) zaručuje lékařsky nezbytnou zdravotní péči.

Nevyhnete se ovšem spoluúčasti a nebo poplatkům za hospitalizaci. Tyto částky mohou dosáhnout nepředstavitelné výše, jelikož zdravotní péče je v zahraničí často dražší. Více se dočtete na Finance.cz např. v článku Stačí na cesty základní ochrana? nebo Míříte na dovolenou? Cestovní pojištění přijde vhod.

Nárok na zdravotní péči v EU

Ačkoliv máte v Evropské unii nárok na zdravotní péči ze svého zákonného zdravotního pojištění, neznamená to tedy, že je tato péče bezplatná. Tuzemské zdravotní pojištění se při cestách do EU vztahuje jen na ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních, nikoliv soukromých, a to za podmínek daných místním zdravotním systémem. Znamená to, že budete muset platit stejnou spoluúčast jako místní pojištěnci, která bývá často velmi vysoká, některá ošetření a léky se hradí plně.

Kromě toho ze zdravotního pojištění není hrazen nezbytný lékařský převoz do vlasti ani asistenční služby a přirozeně vás nechrání před odcizením osobních věcí, nároky z odpovědnosti za škodu a celou řadou dalších běžných rizik. Zákonné zdravotní pojištění pro pobyt v zahraničí, ani v zemích EU, tedy rozhodně nestačí.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát


Související články: