Krátce o autorovi Veronika Doskočilová

Veronika Doskočilová píše pro Finance.cz od roku 2022. Mezi její témata patří finance, témata z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, spotřebitelské otázky, cestování, bydlení, ale i třeba biometrika a fotovoltaika.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Veronika Doskočilová

Co vám hrozí, když jezdíte autem s propadlou STK?

29. 3. 2023

Zastaví vás policejní hlídka a zjistí, že nemáte platnou STK. Možná jste o tom věděli, možná jste zapomněli, že už je čas na novou technickou kontrolu. Co vám hrozí?

Kde vám neplatí povinné ručení sjednané v ČR a jak to při cestách řešit?

28. 3. 2023

Jedete autem do zahraničí? Pozor na to, kam se chystáte a zda vám tam ještě platí povinné ručení sjednané v ČR. 

Pět rizik, která nekryje základní cestovní pojištění

27. 3. 2023

Zvažujete, kterou variantu cestovního pojištění zvolit? Někomu vystačí prostý základ, aby byl krytý pro případ, že se zraní nebo onemocní. Jiný chce mít i jistotu, že kdyby se zničily jeho kufry, bude mít kde žádat o odškodnění.

Jak správně skladovat zimní a letní pneumatiky mezi sezonami

24. 3. 2023

Přezouváte auto na letní gumy? Nezapomeňte ty zimní správně uskladnit, aby vás na podzim nepřekvapil zpuchřelý kus gumy, který nebudete moci použít.

Můžete už v březnu přezout auto na letní pneumatiky?

23. 3. 2023

Chcete už přezout auto na letní obutí? Pokud je před koncem března, sledujte pozorně předpověď počasí. Jinak vám hrozí zase přezouvání na zimní, případně pokuta, v krajním případě ztráta řidičského průkazu.

Pět věcí, které je třeba si prověřit při nákupu ojetiny

22. 3. 2023

Kupujete auto od manželů? Vyžádejte si souhlas obou. Nevisí na autě dluh? Není vůz součástí exekuce? A co dovoz ze zahraničí? Při nákupu ojetiny je potřeba sledovat víc než jen stav vozu.

Můžete jezdit s autem na zimních pneumatikách celoročně?

21. 3. 2023

Plánujete nepřezout auto a jezdit i v létě na zimních pneumatikách? Zákon to nezakazuje a pokutu za to nedostanete. Utratíte ale víc za benzin a auto bude hůře ovladatelné.

Jak postupovat při srážce se zvěří?

20. 3. 2023

Srazili jste autem na silnici divokou zvěř? Označte řádně místo nehody a zavolejte Policii ČR. Se zvířetem nemanipulujte, může být nemocné. A určitě si ho neodvážejte, můžete z toho mít problémy.

Prodáváte auto? Nezapomeňte zrušit povinné ručení a nahlásit změnu v registru

17. 3. 2023

Při prodeji auta je potřeba správně načasovat zrušení povinného ručení a přepis na nového majitele. Špatné načasování nebo neřešení situace bohužel dopadá na vaši hlavu.

V čem nejčastěji chybujeme při podávání daňového přiznání?

16. 3. 2023

Podáváte daňové přiznání? Každoročně se vyskytuje řada chyb, které poplatníci v souvislosti s podáváním daňového přiznání dělají. Finanční správa proto pravidelně vydává souhrn pochybení, kterých je nutné se vyvarovat.

Co a kam musíte hlásit, když ukončujete nebo pozastavujete živnost

15. 3. 2023

Přerušit či ukončit živnost můžete, kdykoli se rozhodnete. Pojí se s tím ale také povinnosti, jako například ohlášení změny své zdravotní pojišťovně či na úřadu.

Do konce března lze změnit zdravotní pojišťovnu. Jak na to a co nezapomenout

14. 3. 2023

Nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou a chcete změnu? Teď je ideální čas. Do konce března se uzavírají žádosti o změnu zdravotní pojišťovny. Když podáte žádost včas, přejdete k jiné pojišťovně ještě letos.

RIXO už není jen srovnávač, nabízí třeba hlídače smluv a termínů

13. 3. 2023

Srovnávač RIXO spustil online prodej životního pojištění před dvěma lety a na nabitém trhu to bylo přijímáno spíše s pobavením. Společnost se však udržela a dnes nastavuje nové standardy v oblasti komplexního pojištění.

Jak zajistit, že se rodina dostane k vašim penězům i po vaší smrti?

10. 3. 2023

Chcete, aby se rodina dostala k vašim penězům i po vaší smrti? Pak musíte někomu udělit speciální disponentské oprávnění. A pokud si to nepohlídáte, může mít vaše nejbližší rodina po vaší smrti problém se k penězům dostat.

Občanský průkaz, pas a voličský průkaz: který z nich vyřídíte kdekoli?

9. 3. 2023

Některé doklady si můžete vyřídit takřka na jakémkoli obecním úřadu s rozšířenou působností. Jiné doklady ale musíte vyřizovat tam, kam podle trvalého bydliště spadáte.

Pojištění sjednané až po škodě i vybájené poškození. Co lidé zkoušejí na pojišťovny

8. 3. 2023

Každoročně odhalí detektivové pojišťoven různé pokusy o podvod, v součtu jde o miliardy korun. Podívejte se, co lidé na pojišťovnu zkoušejí. Například uzavírají smlouvu o pojištění až poté, co se jim stala škoda, nebo škody zveličují. 

Kdy si vyberete starou dovolenou i bez schválení zaměstnavatelem?

7. 3. 2023

Nevybrali jste si loňskou dovolenou? Letos si ve druhé polovině roku o jejím čerpání můžete rozhodnout sami, stačí to jen dát vědět zaměstnavateli dva týdny dopředu.

Během otcovské dovolené výpověď dostat nemůžete

6. 3. 2023

Šli jste na otcovskou dovolenou? Zákon na vás myslí, výpověď už dostat nemůžete. Zaměstnavatel vám dokonce musí držet vaše místo.

Od března začaly změny v registraci vozidel. Dotknou se i vás?

3. 3. 2023

Registr vozidel čekají v letošním roce velké změny. K některým dojde už v březnu, k jiným v září a k dalším po Novém roce 2024. Přinášíme jejich přehled.

Peníze zapomenuté v bankomatu se vám vrátí, ale musíte o ně požádat

2. 3. 2023

Zapomenuté či nalezené peníze se ukládají na vnitřním účtu banky. Někdy se banky snaží aktivně najít, kdo je zapomněl, jindy ale čekají, až se o ně někdo přihlásí.

Co bude s vaším sirotčím důchodem, když jste ukončili studium?

1. 3. 2023

Na sirotčí důchod máte nárok při studiu až do 26 let. Dokonce i když studujete kombinovaně. Pozor ale na přerušení studia a jeho předčasné ukončení.

Jak podat přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste ji loni měnili?

28. 2. 2023

Měnili jste k 1. červenci 2022 zdravotní pojišťovnu? V tom případě letos musíte Přehled o příjmech a výdajích podat té staré i nové. 

O jaké položky si můžete snížit základ daně z příjmů za rok 2022?

24. 2. 2023

Vyplňujete letos daňové přiznání? Nezapomeňte si odečíst úroky z hypoték, dary a příspěvky odborovým organizacím. Ušetřit tak můžete několik tisíc korun, které vám stát na daních vrátí.

Kdo dostane vdovský či vdovecký důchod? Záleží, jak a kdy manžel/ka zemřel/a

23. 2. 2023

Pozůstalostní důchody se standardně vyplácejí jen rok. Pro delší výplatu už musíte splnit některou z podmínek. A některé podmínky musel splnit i zemřelý, abyste na pozůstalostní důchod měli nárok.

Výdělky v předčasném důchodu jsou limitované, v řádném už ne

22. 2. 2023

Možnosti výdělku po odchodu na odpočinek se liší v závislosti na tom, jestli jste odešli do předčasného důchodu, nebo do klasického starobního důchodu. V prvním případě jsou vaše možnosti omezené, a to až do doby, než dosáhnete věku pro řádný odchod do starobního důchodu.

Mít datovou schránku a nepodávat přes ni daňové přiznání? Jen když není aktivní

21. 2. 2023

Datovou schránku letos stát založí všem OSVČ, které ji ještě nemají. S ní se zároveň pojí povinnost využívat ji pro podávání daňového přiznání. Letos se tomu ale ještě můžete vyhnout.

Co dělat, když se v cizině zraníte bez cestovního pojištění

20. 2. 2023

Vyjeli jste na hory bez cestovního pojištění a zlomili jste si nohu? Částečně se můžete spolehnout na evropskou kartičku pojištěnce od své zdravotní pojišťovny, ale někdy ani ta nestačí. Náklady na ošetření pak musíte zaplatit sami.

Povinná výbava do hor aneb Kdy potřebujete sněhové řetězy?

17. 2. 2023

Vyrážíte na hory vlastním autem? Raději si přibalte i sněhové řetězy. Někde jsou povinné a za jejich nepoužití můžete dostat i pokutu.

Notářské poplatky se zvýšily. U dražších dědictví si připlatíte

16. 2. 2023

Notářský tarif se opět o něco zvýšil. Chcete někoho vydědit? Nově si za to připlatíte, stejně tak za soupis pozůstalosti. 

Na převod klientů z Equa bank stačil místo půlroku víkend, říká manažer Raiffeisenbank

15. 2. 2023

Převod klientů bývalé Equa bank do Raiffeisenbank se v loňském roce dotkl půl milionu lidí. Někteří změnu vítají, jiní od banky odešli. Nejen na to, zda se klienti dočkají funkcí, které měli u bývalé banky, odpovídal Jan Figlovský, segmentový manažer Raiffeisenbank.

Pojišťovny přijímají hlášení škod online, některé ne u všech produktů

14. 2. 2023

Kvůli nahlášení pojistné události už dávno nemusíte chodit na pobočku pojišťovny. Hodně záležitostí vyřídíte přes internet. U některých pojišťoven ale stále existují výjimky mezi produkty.

Ochrání vás cestovní pojištění i v případě selhání antikoncepce?

13. 2. 2023

Pokud vám na dovolené selže antikoncepce, nemůžete využít cestovní pojištění na úhradu nákladů spojených s lékařským ošetřením a potratovou pilulkou. Pojišťovny vám ale pomohou se sjednáním schůzky u lékaře.

Kolik disponentů vám banka povolí k vašemu účtu

9. 2. 2023

Chcete, aby k vašemu účtu měli disponentská práva třeba manžel nebo dcera? Některé banky vám umožní mít i deset disponentů. Někde ale nemůžete mít ani jednoho.

Které banky ještě přijímají šeky a k čemu mohou být dobré

8. 2. 2023

Doba masového využívání šeků je už dávno pryč. Přesto se i dnes najdou situace, kdy lidé vystavení šeku preferují. Nebo si ho naopak potřebují vybrat. Bank, které to umožňují, ale rychle ubývá.

Kde umí založit účet se dvěma spolumajiteli? Jen disponent stačit nemusí

7. 2. 2023

Chcete si jako manželé založit společný účet? Banky s takovou variantou moc nepočítají a spíše narazíte. Umí to pouze jedna jediná. Většina bank nabízí pouze variantu s disponentem. Proč to není ideální?

Co a do kdy musíte donést zaměstnavateli, aby za vás vyřešil daňové přiznání?

6. 2. 2023

Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Pokud i letos chcete, aby vám s daněmi pomohl zaměstnavatel, musíte mu podklady donést do půlky února. Přinášíme přehled, co vše po vás bude chtít.

Našli jste peníze v bankomatu? Přečtěte si, co hlavně nedělat

6. 2. 2023

Jdete si vybrat peníze, ale ten, kdo vybíral před vámi, svoje bankovky v automatu zapomněl. Co (ne)dělat s takovým nálezem? Peníze nevybírejte a nejdřív chvilku počkejte.

Může vám zaměstnavatel nařídit přijít do práce dřív, než je vaše směna?

2. 2. 2023

Co když máte pracovní dobu od 8, ale zaměstnavatel vyžaduje, abyste hned zkraje pracovní doby dělali činnost, která vyžaduje přípravu? Musíte pak přijít do práce dříve? Někdy ano.

Ruší vás sousedův pes štěkotem? Můžete se bránit několika způsoby

1. 2. 2023

Permanentně štěkající pes dokáže znepříjemnit život sousedům v celém domě či v celé ulici, jde-li o rodinné domy. Bránit se můžete několika způsoby.

Musíte mít kvůli kontrole v pracovní neschopnosti označený zvonek? Co když vám to majitel bytu odmítne?

31. 1. 2023

Zákon výslovně nestanoví, že musíte mít řádně označený zvonek, ale své místo pobytu. Nabízí se i alternativy, pokud zvonek není funkční. Pronajímatel vám ale označení zvonku nemůže zakázat.

Jste v pracovní neschopnosti? Kontrola může přijít i v 1 ráno

30. 1. 2023

Pracovní neschopnost umožňuje mimo jiné i ČSSZ a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na uvedené adrese. Časové omezení, kdy nemohou přijít, ale není.

Kdy vám (ne)pomůže pojištění krádeže peněz vybraných z bankomatu?

27. 1. 2023

Banky někdy nabízí také možnost uzavřít pojištění pro případ krádeže peněz, které vyberete z bankomatu. Jsou ale situace, kdy vám takové pojištění nepomůže. Co bývá ve výlukách?

Na co máte nárok, když s někým spoluvlastníte byt a chcete vyplatit?

26. 1. 2023

Vlastníte s někým byt a po čase se rozhodnete ze společného vlastnictví odejít. Druhý spolumajitel vám nabídne vyplacení, ale vám se částka nezdá. Podle čeho se vypočítá, kolik máte správně dostat?

Měníte občanku? Tyhle banky vyřídí všechno za vás a na pobočku ani nemusíte

25. 1. 2023

Nový občanský průkaz s sebou nese povinnost nahlásit změnu mimo jiné i bance. Některé banky či záložny vyžadují vaši osobní návštěvu, jinde nevyžadují ani vaši aktivitu a vše si zjistí samy.

Zapomněli vám ve státní sféře zvýšit plat? Máte nárok na víc než dorovnání rozdílu

20. 1. 2023

Platy ve státní sféře se zvyšují automaticky s postupem do vyšší tabulkové třídy. Pokud na vás nedopatřením zapomenou, máte nárok nejen na dorovnání rozdílu v platu, ale také na dorovnání rozdílu v nemocenském či náhradě mzdy během dovolené, pokud jste ji čerpali.

Co když reklamujete či vracíte dárek, který jste už ale nechali upravit?

13. 1. 2023

Na reklamaci vadného zboží máte zákonný nárok. Co když jste už ale mezitím nechali na dárek třeba vygravírovat iniciály či vzor u někoho jiného? Může vám obchodník právě proto odmítnout reklamaci?  

Může si manžel za vašimi zády vzít půjčku?

9. 12. 2022

Manžel si sice může vzít bez vašeho vědomí půjčku, ale neznamená to, že jste za ni vždy zodpovědní i vy. Jsou i situace, kdy se můžete bránit a neplatit dluh, který jste neudělali.

Zkoušíte se vyhnout placení za parkování? Stejně si vás dohledají a postihu se nevyhnete

8. 12. 2022

Překrýt si registrační značku a vyhnout se tak pokutě? Riskujete odtah vozidla, botičku a navrch správní řízení pro spáchání přestupku.

Potřebujete si odskočit a poprosíte kamarádku, aby obsluhovala za vás? Riskujete pokutu

7. 12. 2022

Potřebujete si odskočit a poprosíte kamarádku, aby za vás na chvíli obsluhovala? Dopouštíte se umožnění nelegální práce, za což vám hrozí výpověď a vašemu záskoku desetitisícové pokuty.

Peníze jsou v manželství společné, půjčit z nich kamarádovi jen tak nemůžete

6. 12. 2022

Společné jmění manželů neznamená, že jeden může rozfofrovat společné úspory bez vědomí druhého. Ani větší půjčku kamarádovi správně nemůžete provést bez souhlasu toho druhého.