Co dělat, když si potřebujete vyzvednout eRecept

30.01.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost vydávat tzv. eRecept, neboli recept na léky v elektronické formě. Co to je eRecept je a jak si ho vyzvednete?

Pokud jste už během loňského roku potřebovali něco od lékaře a on vám předepsal třeba antibiotika na chřipku, tak vás možná překvapilo, že klasický recept do lékárny pro léky na předpis teď vypadá trošku jinak. A nebo jste možná recept ani nedostali, jen vám pípla esemka. Je to dáno tím, že od začátku ledna 2018 je povinné vydávat tzv. eRecepty.

eRecept je recept na léky na předpis vystavený online. Funguje už od roku 2011 a za 7 let fungování systému bylo vystaveno přes osm milionů eReceptů. Od roku 2018 je tato forma receptu povinná. Informace o předepsaných lécích je skladována v tzv. Centrálním úložišti elektronických receptů (CÚER), které provozuje SÚKL. Do databáze předepsaných léků má přístup:

 • váš lékař, který tam předepisuje nové léky - v tu chvíli vytváří v databázi záznam o receptu,
 • vaše lékárna v okamžiku, kdy si tam vyzvedáváte recept - lékárna si vyzvedává informace o receptu, aby vám ho mohla vydat,
 • pacient má pouze identifikační kód, který slouží k vyzvednutí informací v databázi - na základě tohoto kódu může najít svůj recept.

Za rok 2018 bylo vystaveno 58,5 milionů eReceptů, dvě třetiny z nich byly vyzvednuty ještě v den vystavení, zdravotní pojišťovny za tyto recepty proplatily něco málo přes 26 miliard Kč a více než polovina receptů byla na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Jak vypadá eRecept

V úplně základní formě je eRecept vlastně jen 12místný alfanumerický kód. Skládá se z písmenek a číslic a je psán v podobném tvaru jako KODE RECE PTU1. Kód je vlastně něco jako adresa, kód vytváří lékař, když zadává do systému eRecept, a podle kódu v lékárně tento eRecept najdou. Kód pacientovi může lékař vydat v několika možných podobách: v SMS zprávě, v emailu, v aplikaci (na mobilním telefonu nebo tabletu) nebo i klasicky na papíru.

Jaká je platnost eReceptu?

Platnost eReceptu je ve standardní době stejná jako u běžného dřívějšího papírového receptu, tedy 14 dní. Existují ale výjimky:

 • 5 dní platí recept na antibiotika a chemoterapeutika,
 • recept vystavený na pohotovosti platí jen 1 den následující po vystavení,
 • opakovací recept platí 6 měsíců, případně jeho platnost může lékař stanovit až na 1 rok.

Je eRecept na papíru?

Pokud preferujete ukázat v lékárně papír s receptem, tak eRecept můžete samozřejmě získat i v papírové podobě. Při návštěvě lékaře, po prohlídce, vám můžou léky předepsat klasicky na papíru. Papírová forma eReceptu se nazývá papírová průvodka. Papírová průvodka vypadá podobně jako starý papírový recept, ale v několika aspektech se liší:

 • Na papírové průvodce není nutné razítko a podpis lékaře. Recept je potvrzen v databázi CÚER osobním kvalifikovaným certifikátem, tzv. elektronickým podpisem.
 • Součástí receptu na papírové průvodce musí být vždy identifikátor receptu, neboli kód (KODE RECE PTU1) a také čárový kód.
 • Na receptu může být i QR kód pro naskenování, ale není to povinnost.
 • Dále na průvodce k eReceptu najdete: jméno a datum narození pacienta, kód zdravotní pojišťovny, jméno a telefonní kontakt na lékaře, celý název a množství předepsaného léku, dávkování, způsob úhrady, platnost receptu.
Jak si vyzvednout eRecept

(foto: Shutterstock)

 

Jak si vyzvednout eRecept v SMS

Nejjednodušší formou eReceptu, kterou můžete mít, je právě jeho forma v SMS v telefonu. Zpráva, kterou dostanete, vypadá asi takto (smyšlené údaje):

Identifikátor vašeho eReceptu vystaveného dne 30. 1. 2019 je KODE RECE PTU1 a je platný do 31. 7. 2019. QR kód: www.erpid.info/OdkazDoDatabazeReceptů.

S touto SMS stačí přijít do lékárny, kde nadiktujete nebo ukážete kód (KODE RECE PTU1). Na základě kódu získají v lékárně přístup k vašemu receptu a vydají vám léky. SMS zprávy jsou zdarma, jsou posílány z databáze CÚER a za jejich odeslání neplatí ani pacient ani lékař. Zpráva přijde od odesílatele erecept.

SMS eRecept nemusí vyzvedávat osoba, které byl předepsán, lékárník při vydávání léků neověřuje totožnost. Můžete tedy poslat pro svoje léky i někoho jiného. Toto neplatí v odůvodnitelných případech, jako například při vydávání psychotropních a omamných látek.

Čím je eRecept lepší než normální recept

Je nutno říct, že pokud půjdete k lékaři s obyčejnou chřipkou a necháte si předepsat antibiotika, tak se pro vás s eReceptem toho moc nemění. U lékaře dostanete papírovou průvodku, se kterou si zajdete do lékárny, stejně jako dříve.

Velkou výhodou je ale eRecept pro chronicky nemocné pacienty, kteří berou léky opakovaně a kteří můžou získat recept jen po telefonátu s ordinací. Stačí zavolat k lékaři, že vám došly léky, on si jen zkontroluje vaše údaje a ještě během toho dne vám dojde na telefon eRecept, který si můžete zajít okamžitě vyzvednout. Bude tak mnohem snadnější vyzvednout si například antikoncepci nebo jiné léky, které berete dlouhodobě.

Je ale nutno poznamenat, že pokud lékař odmítne vydat eRecept takto na dálku do SMS, tak na to má právo. A může požadovat, abyste se pro recept dostavili osobně do ordinace.

Také můžete eRecept snadno propojit se svou eObčankou, eRecepty je možné přidat do Portálu občana. Vše je tak možné obsluhovat jen v aplikaci, kde si můžete zobrazit, jaké léky a kdy vám byly předepsány. U receptů je odlišeno, který už byl vyzvednutý a který ještě ne, kdo recept vydal a další podrobné informace.

Kdo nemusí vydávat eRecept

Elektronický recept nemusí být vydán například v okamžiku, kdy dojde k výpadku elektrické energie nebo internetu. V takovém případě je možné vydat klasický papírový recept ve formě, která se používala do konce roku 2017. Do CÚER bude recept zadaný až při vyzvednutí v lékárně, kdy lékárník zpětně zadá do databáze informace o vydaném léčivu. Pokud byste dorazili do lékárny v okamžiku, kdy bude výpadek proudu nebo internetového připojení, jen se SMS eReceptem, tak vám recept nebude moci být vydán.

Jsou i další situace, kdy bude dále vydáván papírový recept. Jsou to především tyto:

 • přeshraniční recept, který bude uplatněn v jiném členském státě EU,
 • recept vydaný v rámci klinické studie,
 • žádanky,
 • recepty na omamné a psychotropní látky (s modrým pruhem),
 • žádanka na recept na humánní léky, které předpisuje veterinář,
 • recepty v rámci zdravotnické záchranné služby a při poskytování první pomoci,
 • při poskytování péče ve vlastním sociálním prostředí pacienta (tedy při domácích návštěvách),
 • recepty vystavené lékařem poskytujícím zdravotní služby sobě nebo blízkým osobám.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 42 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.