Kdo vlastní české fotbalové kluby III

08.02.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?

V dnešním díle o vlastnících fotbalových klubů se podíváme na východ republiky i dálný východ:

Chodíte raději na první ligu, či okresní přebor?

Vesnický fotbal

Zdroj Shutterstock

MFK Karviná - OKD hlavním partnerem

MFK Karviná logo

MFK Karviná patří ke klubům, jenž bojují o setrvání ve Fortuna lize, v tomto ročníku se týmu příliš nedaří a do jarní části sezóny vstoupí z předposlední příčky. Vlastníkem týmu je spolek Městský fotbalový klub Karviná, z.s.

Generálním partnerem je společnost OKD, která je vlastněna státním podnikem PRISKO. Management Karviné je úzce propojen s Baníkem a o Karviné se dříve hovořilo jako o banikovském béčku, které je ovšem velmi úspěšné. Nicméně těsná propojenost obou klubů je diskutabilní při vzájemných zápasech.


SK Sigma Olomouc - odkud čerpají Hanáci finance?

SK Sigma Olomouc logo

SK Sigma Olomouc je vlastněna spolkem SK Sigma Olomouc MŽ a městem Olomouc, jenž vlastní symbolickou jednu akcii. Ještě nedávno vlastnil olomoucký klub podnikatel Josef Lébr, který olomoucký fotbal podporoval 20 let. Sigma se intenzivně snaží sehnat nového majitele či dalšího velkého sponzora. Dříve se mluvilo o vstupu opavského podnikatele Lukáše Urbance do klubu, ale z obchodu nakonec sešlo. 

Dlouhodobým partnerem olomouckého klubu je společnost Sigma, která je největších tuzemským výrobcem čerpadel.


Čtěte také:

Kdo vlastní české hokejové kluby?

Kdo vlastní české operátory?

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?


SK Slavia Praha - rudá záře nad Edenem?

SK Slavia Praha logo

SK Slavia Praha si za socialismu prošla krušným obdobím, kdy byla perzekuovaným "buržoazním" klubem a v této době nezískala žádný mistrovský titul (Sparta v této době získala 10 titulů, Dukla 11) a musela i část svého kádru podstoupit armádní Dukle. Titulu se Slavia dočkala až v roce 1995 a poslední ligový triumf slavila Slavia v roce 2017. Nyní patří Slavia k nejbohatším tuzemským klubům a nakupuje nejlepší ligové hráče.

Do jara 2018 byla Slavia ve vlastnictví CEFC, ale kvůli závažným ekonomickým problémům CEFC a tlaku skupiny J&T, které CEFC dlužila přes 11 miliard, převzala klub banka CITIC. Navíc vyšlo najevo podezření předsedy CEFC a bývalého prezidentova poradce Jie Ťien-minga z ekonomické kriminality a ten byl povolán zpět do Číny a od té doby o něm nejsou prakticky žádné zprávy.

V listopadu 2018 převedla CITIC nadpoloviční podíl v klubu na čínskou developerskou společnost Sinobo Group, po níž nese název i stadion v Edenu. CITIC ovšem i nadále vlastní menšinový podíl ve Slavii.

CITIC je čínský státní konglomerát, který je "rodinný porcelán" vládnoucí čínské komunistické strany, což musí všechny zaryté Slávisty, jenž zažili socialistický útlak, velmi mrzet.

V čele Slavie je bývalý ministr obrany Zemanovy vlády a elitní manažer (exředitel Českých aerolinií) Jaroslav Tvrdík. Jeden z jeho nejlepších tahů nejspíše bylo angažování exliberecké dvojice Nezmar-Trpišovský, kteří dokážou poskládat a sladit kádr, jenž na českých trávnicích těžko hledá konkurenci.

Slezský FC Opava - slezské labutí písně?

SFC Opava logo

Slezský FC Opava vlastní statutární město Opava z více než 99 %. Město se aktuálně snaží najít vlastníka či sponzora, který by zabezpečil chod klubu, ale i přes snahu a údajný zájem francouzské společnosti se městu nepodařilo zatím sehnat vážného zájemce o vcelku dobře fungující tým.

Slezský FC Opava si vedl na podzim ovšem docela dobře a přezimoval na 9. příčce Fortuna ligy, a proto nejspíše nebude pro opavský tým pobyt mezi českou fotbalovou elitou slezskou labutí písní.

 

FC Vysočina Jihlava - bude se porcovat vysočina?

FC Vysočina Jihlava

Vysočina Jihlava loni po šesti letech strávených v první lize opustila českou smetánku. Nicméně se zdá, že návrat do první ligy bude brzký, protože se ve druhé lize drží na postupových pozicích. Jihlavský klub má tyto akcionáře:

Akcionáři Podíl
Limar Capital B.V 42,85 %
PSJ, a. s. Jihlava 40,00 %
Statutární město Jihlava 14,30 %
Pivovary Lobkovicz, a. s. 2,85 %

Společnost Limar se sídlem v Holandsku je konsorcium fyzických osob napojených na podnikatelské aktivity stavební společnosti PSJ. Nicméně stavební společnost PSJ, která patří k největším v Česku, musela vyhlásit insolvenci, protože se potýká s pohledávkami v hodnotě 1,75 miliardy korun. Problémy společnosti způsobily nepříliš povedené projekty v Rusku a Praze. Předseda představenstva PSJ a vůdce jihlavského fotbalu František Vaculík věří, že situaci klub ustojí a nadále vyhlíží postup. Městští zastupitelé z řad ČSSD se již ovšem poohlížejí po třetí lize. Jaká bude budoucnost jihlavského klubu a jejího sponzora je zatím ve hvězdách.

FC Zbrojovka Brno - první liga i nový stadion pouze ve fázi snění

FC Zbrojovka Brno logo

První liga i stadion zůstávají ve fázi snění,
Naše Zbrojovka má pochroumané brnění.
Lužánky dál hostí jen bující plevel,
život v Brně je prostě jiný level.

Tak by nejspíše začínal aktuální fotbalový žalozpěv nějakého brněnského barda, protože Zbrojovka po pádu do druhé ligy zažívá krušné chvíle a na brzký návrat to rozhodně nevypadá. Slibovaný stadion Za Lužánkami byl novou koalicí smeten ze stolu a raději se bude financovat nový stánek prosperující Komety.

Zbrojovku nyní ze 70 % vlastní skrze společnost FOR Brno Plus Václav Bartoněk, který je předsedou představenstva klubu a brněnský fotbal podporoval již po dlouhá léta. 30 % akcií klubu drží podnikatel Petr Hoskovec. Nicméně médii prosákla zpráva, že Zbrojovka je na prodej.

TIP: Podívejte se kdo vlastní Spartu, Slovácko či Baník

Ať jste fanoušky defenzivního fotbalu či máte rádi gólostroje typu Slavie, Jablonce či Mladé Boleslavi, tak vám česká liga poskytne obojí. V české lize zažijete i pivo v kelímku, párek s hořčicí a fotbal s příchutí okresního přeboru, ale také polstrované sedačky na moderním stadionu a fotbal západoevropské úrovně.

TIP: Podívejte se kdo vlastní Viktorii Plzeň, Liberec či Jablonec

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU