Kdo vlastní české fotbalové kluby III

23.07.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?

V dnešním díle o vlastnících fotbalových klubů se podíváme na východ republiky i na dálný východ. Kdo vlastní tyto kluby:

TIP: Podívejte se kdo vlastní Spartu, Slovácko či Baník

Chodíte raději na první ligu, či okresní přebor?

Vesnický fotbal

Zdroj Shutterstock

MFK Karviná - OKD hlavním partnerem

MFK Karviná logo

Zdroj: MFK Karviná

MFK Karviná patří ke klubům, jenž každoročně bojují o setrvání ve Fortuna lize.  Vlastníkem týmu je spolek Městský fotbalový klub Karviná, z.s.

Generálním partnerem je společnost OKD, která je vlastněna státním podnikem PRISKO.

SK Sigma Olomouc - odkud čerpají Hanáci finance?

SK Sigma Olomouc logo

Zdroj: SK Sigma Olomouc

SK Sigma Olomouc je vlastněna spolkem SK Sigma Olomouc MŽ a městem Olomouc, jenž vlastní symbolickou jednu akcii. Ještě nedávno vlastnil olomoucký klub podnikatel Josef Lébr, který olomoucký fotbal podporoval 20 let. Sigma se intenzivně snaží sehnat nového majitele či dalšího velkého sponzora. Dříve se mluvilo o vstupu opavského podnikatele Lukáše Urbance do klubu, ale z obchodu nakonec sešlo. 

Nyní se diskutuje o návratu Josefa Lébra, rovněž se hovoří o vstupu olomouckých legend do klubu (Hapala, Rozehnala, Ujfalušiho či Kučery)

Dlouhodobým partnerem olomouckého klubu je společnost Sigma, která je největších tuzemským výrobcem čerpadel.


Čtěte také:

Kdo vlastní české hokejové kluby?

Kdo vlastní české operátory?

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?


SK Slavia Praha - rudá záře nad Edenem?

SK Slavia Praha logo

Zdroj: SK Slavia Praha

SK Slavia Praha si za socialismu prošla krušným obdobím, kdy byla perzekuovaným "buržoazním" klubem a v této době nezískala žádný mistrovský titul (Sparta v této době získala 10 titulů, Dukla 11) a musela i část svého kádru podstoupit armádní Dukle. Titulu se Slavia dočkala až v roce 1995 a poslední ligový triumf slavila Slavia v roce 2021, kdy získala i ligový pohár. Nyní patří Slavia k nejbohatším tuzemským klubům a nakupuje nejlepší ligové hráče.

Do jara 2018 byla Slavia ve vlastnictví CEFC, ale kvůli závažným ekonomickým problémům CEFC a tlaku skupiny J&T, které CEFC dlužila přes 11 miliard, převzala klub banka CITIC. Navíc vyšlo najevo podezření předsedy CEFC a bývalého prezidentova poradce Jie Ťien-minga z ekonomické kriminality a ten byl povolán zpět do Číny, kde se ztratil z očí. Jeho spolupracovníci byli odsouzení na doživotí či dostali trest smrti, ale osud Jie Ťien-minga je záhadou a nejspíše o něm neví ani hradní páka.

V listopadu 2018 převedla CITIC nadpoloviční podíl v klubu na čínskou developerskou společnost Sinobo Group, po níž nese název i stadion v Edenu. CITIC ovšem i nadále vlastní menšinový podíl ve Slavii.

CITIC je čínský státní konglomerát, který je "rodinný porcelán" vládnoucí čínské komunistické strany, což musí všechny zaryté Slávisty, jenž zažili socialistický útlak, velmi mrzet.

V čele Slavie je bývalý ministr obrany Zemanovy vlády a elitní manažer (exředitel Českých aerolinií) Jaroslav Tvrdík. Jeden z jeho nejlepších tahů nejspíše bylo angažování exliberecké dvojice Nezmar-Trpišovský, kteří dokážou poskládat a sladit kádr, jenž na českých trávnicích těžko hledá konkurenci, což se dlouhodobě prokazuje.

Slavia je aktuáně nejúspěšnější český klub, který tento rok neměl v lize konkurenci a rovněž výborně rezprezentuje v evropských pohárech, kde dokáže porážet (téměř pravidelně) i velkokluby. Jindřich Trpišovský se ukazuje jako geniální trenér, který dokáže hráče posouvat na úplně jinou úroveň.

Hráči pod Trpišovským trpí v posilovně, při vysokých tréninkových dávkách i u videorozborů, ale tato práce nese sladké ovoce a po hráčích Slavie šilhá reprezentační trenér Šilhavý i řada trenéru z evropských velkoklubů.

Navíc parta v kabině funguje a daří se zapojovat i zahraniční hráče, což občas bývá v českých klubech problém.

Slezský FC Opava - slezské labutí písně?

SFC Opava logo

Zdroj: SFC Opava

Slezský FC Opava vlastní statutární město Opava z více než 99 %. Město se dlouhodobě snaží najít nového vlastníka či sponzora, který by zabezpečil chod klubu, ale i přes snahu a údajný zájem francouzské společnosti se městu nepodařilo zatím sehnat vážného zájemce.

Slezský FC Opava bohužel skončil v 1. lize poslední a poslední ročník byl pro klub slezskou "labutí" písní.

 

FC Hradec Králové - Votroci staví nový stadion a hledají nového majitele

Logo Hradec Králové

Zdroj: FC Hradec Králové

"Votroci" (jak se fotbalistům Hradce Králové přezdívá) postoupili do první ligy, aktuálně staví nový stadion a v druhé lize předváděli solidní fotbal.

To vše by mohlo zaujmout případného kupce, protože FC Hradec Králové vlastní město Hradec Králové a již několik let hledá kupce.

FC Zbrojovka Brno - první liga i nový stadion pouze ve fázi snění

FC Zbrojovka Brno logo

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

První liga i stadion jsou opět ve fázi snění,
Švanci u chlebíčku zlostně pění
Lužánky dál hostí jen bující plevel,
život v Brně je prostě jiný level.

Tak by nejspíše začínal aktuální fotbalový žalozpěv kdejakého brněnského barda, protože Zbrojovka po pádu do druhé ligy zažívá opět krušné chvíle a na brzký návrat to rozhodně nevypadá. Slibovaný stadion Za Lužánkami byl novou koalicí smeten ze stolu a raději se bude financovat nový stánek prosperující Komety.

Zbrojovka se proto rozhodla pro revitalizaci nynějšího fotbalového stánku a i to se potýká s nevolí, nejdříve se tedy druhé největší město ČR dočká pořádného stadionu dočká v roce 2025, opakujeme, nejdříve...

Zbrojovku nyní ze 70 % vlastní skrze společnost FOR Brno Plus Václav Bartoněk, který je předsedou představenstva klubu a brněnský fotbal podporoval již po dlouhá léta. 30 % akcií klubu drží podnikatel Petr Hoskovec.

Do chodu klubu má vstoupit bývalý majitel fotbalové Plzně Adolf Šádek, jehož přítelkyní je dcera Václava Bartoňka, tedy většinového vlastníka.

Ať jste fanoušky defenzivního fotbalu či máte rádi gólostroje typu Slavie, Jablonce či Mladé Boleslavi, tak vám česká liga poskytne obojí. V české lize zažijete i pivo v kelímku, párek s hořčicí a fotbal s příchutí okresního přeboru, ale také polstrované sedačky na moderním stadionu a fotbal západoevropské úrovně. Stačí tedy zajít na jakýkoliv stadion a nikdy nevíte, co ochutnáte, protože český fotbal je jako bonboniéra. Ale pozor na moly!

TIP: Podívejte se kdo vlastní Viktorii Plzeň, Liberec či Jablonec

 

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 22 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU