Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?

20.02.2019 | , Finance.cz
DANĚ


Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.

Ministerstvo financí začalo pracovat na vládním návrhu zákona, který by měl zjednodušit odvodové povinnosti a administrativní náročnost podnikání malým živnostníkům z řad OSVČ. Podnikatelé s ročním příjmem do jednoho milionu korun, kterých je v České republice 422 tisíc, by díky tomu získali možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné.

Paušální daň má být podle záměru ministerstva placena měsíčně jedinou platbou a bude zahrnovat minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok a částku 500 korun. Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5 400 až 5 500 korun měsíčně. „Chceme tím malým živnostníkům ušetřit čas, peníze i stres, které jsou s plněním odvodových povinností spojeny. Díky tomu se budou moci více věnovat svým zákazníkům, klientům, obchodním partnerům nebo třeba rodině,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Chystanou novinku odborníci vítají, zároveň ale upozorňují, že bude velmi záležet na detailech znění připravovaného zákona. „Jednoznačně se jedná o významný pokrok ve zjednodušení podnikání nejmenších živnostníků s velkým dopadem na snížení administrativy. Ušetřený čas mohou živnostníci věnovat podnikání a svým klientům. To bylo i dlouhodobým cílem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která jednání s ministerstvem financí vede,“ komentoval Věroslav Sobotka, manažer pro legislativu Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR).

„Vedle snížení administrativní zátěže – podnikatelům by odpadla nutnost podávat daňové přiznání a, jak ministerstvo samo uvedlo, netýkaly by se jich ani daňové kontroly – by se jednalo i o úsporu z hlediska financí. Řada drobných podnikatelů kvůli daňovému přiznání využívá služeb specializovaných poradců. Díky novince by jim tato nutnost odpadla a ušetřili by každoročně nemalé prostředky,“ dodal Miroslav Říha, ředitel vývoje fakturačního systému iDoklad s tím, že živnostníci, kteří danění výdajovým paušálem či skutečnými výdaji řeší prostřednictvím fakturační aplikace, za služby daňových poradců šetří již nyní.

Paušální daň: komu se vyplatí

(foto: Pixabay)

 

Novinka se nemusí vyplatit všem

Přestože odborníci záměr ministerstva financí vnímají pozitivně, zároveň upozorňují, že nový model by zřejmě nebyl výhodný pro všechny. „Zde je na místě zdůraznit další specifikum chystaného opatření, a tím je svobodná volba každého živnostníka, zda možnost jednoho paušálního odvodu využije, či nikoli. Každý živnostník si při pohledu na své daňové přiznání snadno spočítá, zda se mu přechod na paušální odvod vyplatí,“ sdělil Věroslav Sobotka.

Některé skupiny podnikatelů tak budou i nadále raději podávat přehledy a daňové přiznání například kvůli výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti či získání daňového bonusu. Roli budou hrát i jednotlivé druhy podnikatelských činností, u nichž bude výhodnost paušálního odvodu záviset na výši ročního příjmu.

„U živnostníků s čtyřiceti a šedesátiprocentním paušálem by se výhodnost jednoho odvodu zvedala s rostoucím ročním příjmem. V prvním případě by byl výhodný od příjmu kolem 300 tisíc korun ročně, v druhém pak zhruba od 525 tisíc korun. U nejvyššího, osmdesátiprocentního výdajového paušálu, by však paušální odvod nebyl výhodnější oproti stávajícímu stavu ani při dosažení příjmového stropu jednoho milionu korun,“ komentoval Miroslav Říha.


Vyplatí se paušální daň?

Výhody připravované změny:

  • Ušetří se administrativa, čas a další náklady, které živnostníci musí vynaložit na přípravu daňového přiznání a přehledů na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Pokud živnostník využívá pro přípravu těchto dokumentů účetní, tak ušetří náklady i na účetní.
  • Živnostník se zbaví v podstatě odpovědnosti za správně podané daňové přiznání, pokud bude součástí návrhu i oproštění od daňové kontroly, tak se zbaví i případného stresu v tomto ohledu.
  • Odpadá také nutnost hlídat termíny a případně chodit fyzicky na úřady. Díky jedné platbě se značně zjednoduší celý proces povinných odvodů a daní.
  • Kdy se odevzdává daňové přiznání
  • Kdy se musí odevzdat přehledy

Nevýhody paušální daně:

  • Připravovaná změna zatím neřeší problém s dalšími daněmi, které musí živnostníci platit, jako je například silniční daň, daň z nemovitosti nebo DPH. Přitom právě odvod DPH v posledních letech představuje největšího strašáka.
  • Stejně tak zatím není jasné, jak budou řešeny například dobrovolné odvody nemocenské nebo dobrovolně vyšší odvody na důchodové pojištění.
  • Řada živnostníků má tak nízké příjmy, že při uplatnění daňové slevy na poplatníka, případně dalších daňových slev a odpočtů, je jejich daňová povinnost nulová. Pro tyto osoby budě paušální zdanění nevýhodné, vzhledem k tomu, že návrh zatím předpokládá platbu daně z příjmu ve výši 500 Kč měsíčně, tedy 6 000 Kč za rok. Je otázkou, jestli jsou opravdu náklady spojené s podáním daňového přiznání a přehledů pro tyto osoby tak vysoké.
  • Při použití paušální daně by také odpadla možnost využití daňových slev, jako je sleva na manželku, daňové zvýhodnění na dítě, a daňových odpočtů.

Autor článku

Redakce


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 11 krát

Články ze sekce: DANĚ