Jak a proč si zařídit elektronický podpis

01.04.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Chtěli byste si zřídit elektronický podpis, ale nevíte, jak na to? Kdy se vám vlastně může hodit a jak vás může ochránit?

Laicky je to elektronický podpis nebo e-podpis, ve skutečnosti jde ale o certifikát, díky kterému lze podepisovat anebo šifrovat elektronickou poštu. Ochraňuje dokument, ale vás i příjemce. Rozhodně tedy nejde o žádnou frajeřinu. Zřídit by si jej tedy měli všechny osoby, které komunikují se svými klienty, společníky, kolegy anebo s podřízenými na dálku a zasílají jim prostřednictvím emailu citlivé dokumenty, jako jsou např. smlouvy.

Jak vás chrání elektronický podpis?

Elektronický podpis je unikátní zapečetění dokumentu. Využít jej proto může jen ta osoba, která si certifikát zřídila. Skládá se ze soukromého a veřejného klíče. Ten soukromý anebo také privátní máte k dispozici pouze vy a jeho pomocí šifrujete a podepisujete emaily. Veřejný klíč v podstatě dáváte příjemci, který jím šifruje zprávy vám.

Druhá strana si může veřejným klíčem ověřit pravost podpisu, vaši identitu, ale také to, zdali nebyl dokument od posledního podpisu nijak změněn, a podle toho se pak zařídit.

Elektronický podpis, e-podpis – kolik stojí, kde zařídit

Zdroj: Shutterstock

Kdy využijete elektronický podpis?

E-podpis využije každý, kdo potřebuje v emailech podepisovat faktury a dokumenty včetně těch ve formátu PDF. S certifikátem můžete přes internet komunikovat s úřady, zdravotní pojišťovnou anebo okresní správou sociálního zabezpečení. Lze s ním podávat stížnosti a odvolání. Jeho prostřednictvím si také můžete zažádat i o sociální dávky na úřadu práce anebo o dotace.

Využít jej lze i při zřizování a využívání datové schránky, u e-podatelen a e-tržišť, při elektronickém podávání přiznání k dani z příjmu, k DPH, při archivování dokumentů anebo pro podepisování elektronických petic.

Kde si zařídit certifikát pro elektronický podpis?

Aby šlo elektronický podpis využívat k výše zmíněným činnostem, musíte mít jeho oficiální formu. Plno webů nabízí zřízení e-podpisu, pokud jej ale nezajišťují přes kvalifikované certifikační autority, jsou v podstatě oficiálně neplatné a navíc i snadno zneužitelné. Kdokoliv si může nechat vytvořit stejný podpis jako vy a vydávat se za vás.

Ministerstvo vnitra na svých stránkách odkazuje na 3 kvalifikované poskytovatele certifikačních služeb. Jsou jimi:

  • První certifikační autorita, a.s. – za 495 Kč,
  • Česká pošta (Post Signum) – za 396 Kč,
  • identity – za 478 Kč.

Všechny autority navíc umožňují vydávání kvalifikovaných systémových certifikátů a časových razítek.

Co je časové razítko?

Není součástí elektronického podpisu, přestože se také jedná o druh šifrování. Časové razítko prokazuje čas vzniku dokumentu, což je využitelné hlavně u účetních dokladů. I razítka musejí být kvalifikovaná.

Jak e-podpis vyřídit?

U První certifikační autority musíte na webu nejprve vyplnit žádost a u společnosti identity se zase pro vyplnění žádosti musíte nejprve registrovat. U obou autorit ale po podání žádosti bude nutné navštívit nejbližší pracoviště pro potvrzení vaší identity. K tomu budete potřebovat platný občanský průkaz anebo cestovní pas.

I u České pošty, jejíž pracoviště budete pravděpodobně mít ze všech nejblíže, je nutné podat žádost a následně dojít na Czech Point. Služba ale může přijet za vámi. Objednat si ji lze přes aplikaci Mobilní registrační autorita. Zde vás ale paušální cena včetně dopravného vyjde na 1 680 Kč.

Platnost certifikátu pro e-podpis

Platnost certifikátu činí 12 měsíců, prodloužit si jej lze opětovnou platbou stanovené částky. Na pobočku kvůli obnovení už chodit nemusíte.

 

Čtěte také:Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.