Akcie v USA vzrostly, zmírnily se obavy trhu o globální ekonomiku

16.08.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 16. srpna (ČTK) - Americké akcie dnes posílily, podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy trhu o světovou ekonomiku, a také zvýšení výnosů dluhopisů. Všechny tři hlavní indexy výrazně vzrostly, nicméně za celý uplynulý týden vykázaly ztrátu, což je už třetí týden po sobě.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 1,20 procenta a obchodování uzavřel na 26.886,01 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,44 procenta na 288481,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,67 procenta na 7895,99 bodu.

Za celý týden všechny tři indexy vykázaly ztrátu, Dow Jones klesl o 1,53 procenta, S&P o 1,03 procenta a Nasdaq skončil nižší o 0,79 procenta.

Za růstem akcií dnes stojí především zpráva německého týdeníku Der Spiegel, že německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky ke stimulaci ekonomické aktivity. Naděje, že největší evropská ekonomika by mohla recesi zamezit, zmírnila obavy investorů ze zpomalování globálního hospodářství. O den dříve představitel Evropské centrální banky uvedl, že měnové stimuly budou větší, než investoři předpokládali.

Díky těmto zprávám se výnos desetiletého dluhopisu americké vlády zvýšil z tříletého minima. Růst výnosu pomohl zpevnění akcií bankovního sektoru, jeho dílčí index S&P 500 stoupl o zhruba 2,7 procenta.

Další velké impulsy trh očekává od vystoupení šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella na pravidelném setkání světových centrálních bankéřů, které se uskuteční příští týden v Jackson Hole.

Dolar za podpory údajů z americké ekonomiky posiloval. Výraznější dopolední růst si ale neudržel a během dne zisky vůči koši měn ztrácel. Trh ovládly obavy z obchodního napětí a také z toho, že Fed sníží úrokové sazby.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:30 SELČ vykazoval růst o 0,03 procenta na 98,17 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,14 procenta na 1,1092 USD. Na jen dolar přidával 0,17 procenta na 106,3 JPY.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.