Analytici: Tržby obchodníků ukázaly, že Češi mají chuť nakupovat

05.09.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. září (ČTK) - Červencové maloobchodní tržby podle analytiků ukázaly, že poptávka spotřebitelů zůstává silná i ve druhém pololetí letošního roku. Podporuje ji růst mezd a nízká míra nezaměstnanosti. Tržby obchodníků v červenci podle dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zrychlily meziroční růst na sedm procent z červnových 4,8 procenta. Analytiky nepřekvapil ani pokračující trend kupovat přes internet. Přesto očekávají, že dynamika maloobchodu do konce roku může mírně zpomalit.

\"Spotřebitelská důvěra se drží na vysokých úrovních, současně nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek pracovníků urychlují mzdový růst. Zákazníci tak disponují dostatkem peněz na utrácení,\" uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Dynamika růstu maloobchodních tržeb, bez prodejů automobilů, by podle něj měla pozitivně ovlivnit spotřebu domácností i růst celé ekonomiky ve třetím čtvrtletí. \"Nicméně v ekonomice jsou již patrné první známky zpomalování, což bude postupně brzdit jak růst mezd, tak i tlumit spotřebitelský sentiment,\" dodal.

Zpomalení české ekonomiky se podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke v následujícím období negativně odrazí v růstu mezd a následně i ve spotřebitelské poptávce. Odhaduje, že za letošek si maloobchodníci v průměru připíšou 4,2 procenta proti loňským pěti procentům. Příští rok bude podle ní ale růst maloobchodních tržeb poloviční.

Nejvýraznější růst vykázaly tradičně internetové obchody, v nichž se tržby zvýšily o pětinu. \"Tentokrát si připsaly téměř 22 procent navíc ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Pokračující boom nakupování ve virtuálním světě není nijak nový a stejně nepřekvapivý je zájem spotřebitelů o elektroniku a vybavení domácností, který se odvíjí právě od rostoucí kupní síly obyvatel,\" uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Podle ČSÚ se dařilo i prodejnám s počítači, sportovními potřebami, oděvy a obuví nebo prodejcům kosmetiky. \"Rychlejší růst cen potravin je kompenzován nižšími cenami počítačů, oblečením či pohonnými hmotami. Podobný vývoj bude v tomto směru pokračovat i v nadcházejících měsících,\" dodal analytik Akcenta CZ Miroslav Novák.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK