Akcie v USA klesly kvůli brexitu, dolar posílil vůči euru i libře

22.10.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 22. října (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dnes klesly. Index Dow Jones zprvu mírně stoupal vlivem dobrých hospodářských výsledků korporací, ale po hlasování britské Dolní sněmovny ohledně brexitu většinu zisků smazal. Index technologického trhu Nasdaq klesl hlavně kvůli vyšetřování společnosti Facebook v USA.

Index Dow Jones klesl o 39,54 bodu, tedy 0,15 procenta, na 26.788,10 bodu. Širší index Standard & Poor\'s 500 odepsal 10,73 bodu, čili 0,36 procenta, na 2995,99 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 58,69 bodu, neboli 0,72 procenta na 8104,30 bodu.

Britský premiér Boris Johnson pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Udělal to poté, co utrpěl porážku v Dolní sněmovně, kde poslanci odmítli vládní harmonogram pro schvalování tohoto obsáhlého dokumentu předpokládající, že vše se stihne za pouhé tři dny. Britská měna po hlasování výrazně klesla.

Johnson po své další parlamentní prohře doplnil, že vláda nyní musí zrychlit přípravy na možnost brexitu bez dohody. Do nyní platného data odchodu Británie z Evropské unie, o němž už roku 2016 rozhodli voliči v referendu, zbývá devět dní.

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová oznámila, že vyšetřování společnosti Facebook se rozšířilo na 47 státních zástupců států a území USA. Internetová firma čelí podezření, že ohrožuje data spotřebitelů a tlačí vzhůru ceny za reklamu.

Díky dobrým výsledkům za poslední čtvrtletí stouply akcie amerického výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble. Posílily i akce výrobce motocyklů Harley-Davidson, jehož zisk za poslední kvartál sice klesl, ale méně, než čekali analytici. Kvůli vyšetřování v USA klesly akcie internetové společnosti Facebook.

Kolem 22:00 SELČ euro vůči dolaru ztrácelo 0,1 procenta na 1,1132 USD. Libra ve stejnou dobu vůči dolaru odepisovala 0,5 procenta na 1,2898 USD. Euro vzhledem k libře posílilo 0,4 procenta na 0,863 GBP.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,1 procenta na 97,46 bodu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.