Zisk Microsoftu ve čtvrtletí stoupl o 21 procent

23.10.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Seattle 23. října (ČTK) - Americké softwarové společnosti Microsoft vzrostl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o 21 procent na 10,68 miliardy USD (245,7 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávání analytiků, růst cloudové služby Azure však meziročně zpomalil, což naznačuje, že by firma mohla čelit ve svém nejrychleji rostoucím podnikání silné konkurenci, napsala agentura Reuters.

Výnosy se podle dnešního prohlášení společnosti zvýšily o 14 procent na 33,06 miliardy USD. Zisk na akcii za tři měsíce do konce září činil 1,38 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zisk 1,25 dolaru na akcii při výnosech 32,23 miliardy USD.

Tržby Azure stouply ve čtvrtletí o 59 procent, loni však vzrostly až o 76 procent. Od roku 2014, kdy se funkce generálního ředitele ujal Satya Nadella, Microsoft přesouvá své zaměření od operačního systému Windows ke cloudovým službách, které jsou v poslední době hlavním pohonem růstu firmy. Cloudové služby těží z toho, že se podniky snaží přesunout svoji pracovní agendu na vzdálené počítače, aby snížily své náklady na ukládaní dat a software.

Růst cloudových služeb pomohl akciím Microsoftu k růstu a tržní kapitalizace firmy letos v dubnu poprvé překonala hranici jednoho bilionu USD. Nicméně cloudové služby čelí silné konkurenci firem Amazon.com a Alphabet. Podle výzkumné společnosti Canalys celosvětové výdaje za cloudové služby stouply v kalendářním druhém čtvrtletí o 38 procent. Trhu stále dominuje Amazon Web Services s podílem na trhu 31,5 procenta, druhý Microsoft měl podíl 18,1 procenta.

Výnosy divize osobních počítačů, která je největší podle příjmů, stouply o čtyři procenta na 11,13 miliardy USD. Divize zahrnuje software Windows, ale také herní konzole Xbox či osobní počítače Surface. Příjmy divize produktivity a obchodních procesů, která zahrnuje Office 365, se zvýšily o 13 procent na 11,1 miliardy USD.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.