Elektronické dálniční známky 2021: Vše, co o nich musíte vědět

06.01.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Řada věcí, která se měla zavést, se kvůli koronavirové krizi odkládala anebo odložila úplně. To ale neplatí u elektronických dálničních známek. Kde si je můžete koupit, jak je to s platností a na kolik vás vyjdou?

Vypadá to, že papírovým nálepkám již nadobro odzvonilo. Od roku 2021 totiž začnou platit elektronické dálniční známky, které s sebou nesou řadu výhod. Mezi ty můžeme zařadit např. to, že ušetří čas řidičům a peníze státní kase.

Od kdy začnou platit nové dálniční známky a do kdy jezdit ještě s papírovou?

Nové elektronické dálniční známky začnou platit od 1. ledna 2021 s tím, že papírovou dálniční známku z letošního roku budete moci „dojíždět“ ještě do konce ledna.

Výhody elektronických dálničních známek

Mezi nesporné výhody digitalizace můžeme zařadit už jen to, že odpadá problém s lepením a manipulací. Nejednou se mohlo stát, že jste už při lepení známku nechtěně poškodili anebo již poškozená byla a kupón bylo nutné reklamovat.

Další výhodou je, že známku už nebude třeba po skončení platnosti pracně seškrabovat a nebudete mít o problém navíc při výměně čelního skla.

Poměrně jednoduchý proces je i samotné pořízení elektronického kupónu. Ještě jednodušší je pak opakovaný nákup. Na konec platnosti byste také měli být předem upozorněni.

Obrovskou změnou k lepšímu je však také to, že si sami můžete přizpůsobit, od kdy začne zakoupená známka platit. Např. u původních nalepovacích kupónů fungovalo, že byly platné vždy na jeden kalendářní rok + 1 měsíc před i po. Pokud jste si ji však koupili např. na konci července, platila pouze do konce ledna následujícího roku, nikoliv do července následujícího roku. U elektronické dálniční známky je to však naštěstí jinak.

Pokud byste si roční kupón koupili v červenci, bude skutečně platit následujících 12 měsíců. Datum, kdy platnost započne, si také budete moci sami nastavit, což platí i u digitálních kupónů na 10 i 30 dní.

TIP: Srovnání cen povinného ručení

Elektronické dálniční známky 2021: kde koupit, cena, info

Zdroj: Shutterstock

 

Kde koupit elektronickou dálniční známku?

Známku můžete pořídit přes internet na e-shopu. Nejrpve si vybere, na jak dlouho dálníční známku potřebujete a následně zadáte SPZ a zemi registraci vozidla, poté vyberete počátek platnosti. Při nákupu lze uplatnit slevu, kdy budete mít nárok na tzv. eko cenu, která platí pro vozidla na zemní plyn nebo biometan. Po platbě by vám mělo potvrzení přijít do emailu. Ihned poté se můžete s vozidlem vydat na dálnici, jestliže má platit ode dne nákupu.

Pokud by vám nákup přes internet vadil, budete ji moci pořídit i na „kamenném“ obchodním místě, vybraných čerpacích stanicích anebo v samoobslužném kiosu.

TIP: Srovnání cen havarijního pojištění

Kolik stojí elektronické dálniční známky?

Naštěstí pro řidiče nedošlo k podražení a elektronické dálniční známky tak budou na rok 2021 stát stejně, jako roky předešlé, přesněji takto:

  • na 10 dní vás vyjde na 310 Kč, při eko ceně pak na 155 Kč,
  • na 1 měsíc, tj. 30 dní, vyjde na 440 Kč, při eko ceně pak na 220 Kč,
  • na 1 rok vyjde na 1 500 Kč, při eko ceně pak na 750 Kč.

Nově budou moci na placených usecích jezdit bez dálniční známky vozidla s pohonem na elektrickou energii, na vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (hodnota emisí CO2 do 50g/km). Stejnou výjimku mají také historická vozidla, která mají speciální registrační značku.

Jak se bude kontrolovat, že máte dálniční známku?

Ke kontrole budou sloužit kamery, které budou umístěny ve vozidlech nebo na kontrolních branách. O kontrolu se bude tímto způsobem starat Policie ČR a Celní správa ČR. Zmíněné kamery pak budou snímat zejména SPZ na automobilech, díky čemuž půjde v databázi snadno ověřit platnost dálniční známky či zda je vaše vozidlo od dálničního poplatku osvobozeno.

Zdroj: edalnice.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 516 krát

Články ze sekce: Spotřebitel