Česká pošta podražila. Jak se to dotkne výplaty nemocenských dávek a důchodů?

14.04.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Česká pošta se letos rozhodla zdražovat. Čeho se podražení dotkne? O kolik si tedy za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?

Mnoho příjemců již podražení některých služeb České pošty pocítilo. Zvýšení cen totiž platí už od 1. dubna 2021 a dotklo se pak nejen osob, které se rozhodnou poslat doporučené psaní, ale např. i příjemců dávek.

Jaké služby u České pošty zdražují?

Zvýšení ceny se promítlo především do zásilek, které jsou označovány jako doporučené nebo cenné psaní. Cena se pak nijak nemění u cen obyčejných a doporučených balíčků. Stejná sazba pak zůstává ještě i u obyčejného psaní (50 g), a to u ekonomického, ale i prioritního.

Dále však bohužel došlo k podražení poštovních poukázek, prostřednictvím kterých jsou vypláceny např. dávky nemocenského pojištění. Příjemci tak za výplatu dávky v hotovosti nově zaplatí víc peněz, než tomu bylo dříve.

Jaké máme dávky nemocenského pojištění?

Mezi dávky nemocenského pojištění, které jsou vypláceny okresní správou sociálního zabezpečení, můžeme zařadit nemocenské, ošetřovné, otcovské, mateřskou, vyrovnávací příspěvek anebo dlouhodobé ošetřovné.

Zvýšení ceny u služeb České pošty

Doporučené psaní (ekonomické, 50 g)

52 Kč

Dříve 47 Kč

Doporučené psaní (prioritní, 50 g)

59 Kč

Dříve 54 Kč

Cenné psaní (50 g)

57 Kč

Dříve 52 Kč

Poštovní poukázka A (1 - 5 000 Kč)

44 Kč

Dříve 39 Kč

Poštovní poukázka B - písemně (1 - 5 000 Kč)

37 Kč

Dříve 32 Kč

Poštovní poukázka B - datově (1 - 5 000 Kč)

35 Kč

Dříve 30 Kč

Poštovní poukázka C

53 Kč

Dříve 48 Kč

Poštovní poukázka D

112 Kč

Dříve 107 Kč

Čtěte také: Jak je to se změnou výplaty peněz u elektronické neschopenky

Výplata nemocenských dávek poštovní poukázkou, složenkou

Zdroj: Shutterstock

 

Z tabulky pak můžeme jasně vyčíst, že psaní, ale i poštovní poukázky podražily pouze o 5 Kč.

Jak se zvýší cena za výplatu nemocenských dávek složenkou?

Základní cena tzv. poukázečného vzrostla na 35 Kč. Pokud by se však výše vyplácené částky měla pohybovat od 5001 Kč do 50 000 Kč, cena za poukázečné se zvýší na 45 Kč. Za každých dalších 10 000 Kč (i započatých) se pak poukázečné navýší o dalších 7 Kč.

Jak si změnit způsob výplaty nemocenské a neplatit nic

U nemocenských dávek od zavedení eNeschopenky platí, že mají být vypláceny stejným způsobem jako mzda nebo plat. Je to totiž právě zaměstnavatel, kdo příslušné OSSZ uvádí údaje pro výplatu nemocenského. Pokud by vám z nejrůznějších důvodů však bylo vypláceno poštovní poukázkou a vy byste raději chtěli, aby vám peníze byly doručeny bankovním převodem zdarma na účet, lze to samozřejmě změnit.

Budete k tomu potřebovat Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti, kterou najdete na portále ČSSZ. Přes počítač ji můžete vyplnit a poté ji vytištěnou nebo podepsanou doručit příslušné OSSZ. Odeslat ji pak můžete i přes datovou schránku anebo s elektronickým podpisem.

Obdobně pak můžete postupovat i v případě, pokud dostáváte výplatu na účet, ale chcete, aby vám byla vyplácena poštovní poukázkou na vámi zadanou adresu. Nechat si vyplatit nemocenské pak lze i na účet u banky v cizině.

Stejným způsobem pak může o změnu výplaty zažádat i OSVČ.

Čtěte také: Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou nebo rovnou žádnou?

Jak se vyšší cena poukázečného dotkne výplaty důchodů?

Mnoho občanů si nechává důchod, zvláště pak ten starobní, vyplácet poštovní poukázkou. Dle informací uvedených na webu české správy sociálního zabezpečení by se však změna ceny služeb České pošty poživatelů důchodů při výplatě peněz neměla nijak dotknout.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 100 krát

Články ze sekce: Spotřebitel