Jaký vliv má na úsporu přepnutí plastových oken do zimního režimu?

09.02.2022 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Máte plastová okna? Je dost velká šance, že je lze "přepnout" do zimního režimu. Jak vám přenastavení pomůže a zvládnete ho sami?

Řada dodavatelů zkrachovala a cena energií vzrostla nad očekávání. Mnoho osob je tak nově ohroženo chudobou, a to nejen tou energetickou. S topením ale i strachem z vysokého účtu za energie vám může pomoci "přepnutí" oken do zimního režimu. Podívejte se proto s námi na to, jak plastová okna fungují, proč je s ohledem na roční období přenastavit a jak kvůli tomu můžete ušetřit.

Jaké režimy mají plastová okna?

Většina plastových oken má dva režimy: letní a zimní. Zásadním rozdílem mezi nimi je přítlak. V letním režimu okna méně těsní, aby mohl teplý vzduch jednodušeji cirkulovat dovnitř i ven. V zimním režimu okna naopak dovnitř propouštějí méně studeného vzduchu a zároveň ven uniká méně tepla. Pokud byste tedy nastavení okna změnili na zimní režim, můžete ušetřit za vytápění, neboť vám bude teplo méně unikat.

Další výhodou přepnutí je, že se vám tolik nebudou rosit okna. Dále také předejdete loužičkám na parapetech a také nadměrné vlhkosti v bytě, která je jednou z hlavních příčin nepříjemných a zdraví nebezpečných plísní.

Na druhou stranu je dobré vědět i to, že zimní režim na oknech nepropustí případnou vlhkost uvnitř ven. Tak či tak je proto dobré dostatečně a především správně větrat.

Čtěte také: Energetickou chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, pomůže zateplení

Mají všechna plastová okna zimní a letní režim?

Ne, bohužel nemají. To, zda lze vaše okna přenastavit, zjistíte poměrně jednoduše. Okna, která lze seřídit, mají přepínače či čepy. Pokud na svých oknech něco takového nenajdete, s největší pravděpodobností na nich nepůjde měnit režimy. Dále je samozřejmě také možné informovat se přímo u výrobce, jestliže víte, jakou značku oken máte.

TIP: Srovnání cen elektřiny

Přepnutí oken do zimního režimu: návod, výhody

Zdroj: Depositphotos

 

Jak přepnout okna do zimního režimu?

K přenastavení nepotřebujete žádné speciální nářadí. Vystačíte si s imbusovým klíčem či kleštěmi. Nejprve je potřeba najít seřizovací čep okna. Ten se většinou nachází v kovovém rámu lemujícím křídlo okna. Čep může mít několik podob, a tedy i metod seřízení.

Pokud na svém okně najdete přepínač s šestihranným otvorem a tečkou, zkontrolujte nejdřív její polohu. Je-li tečka dole, je okno přepnuté do letního režimu. Pokud je nalevo, je nastaven zimní režim. Pro přepnutí režimu stačí použít imbusový klíč nebo kleště a čepem pootočit ve směru hodinových ručiček.

Je-li přepínač na vašem okně bez tečky, stačí vzít imbusový klíč a pootočit přepínačem. Pro větší těsnění oken – tedy zimní režim – přitahujte směrem ke gumě, pro nižší těsnění naopak směrem od gumy. V základním nastavení leží uprostřed.

Dalším typem přepínače je šestihranný čudlík s rovnou čárou uprostřed. V letním režimu je čára vodorovně, v zimním pak svisle. Pro změnu režimu stačí čudlíkem otočit do polohy, kterou potřebujete.

Máte-li na okně oválný čep, je v základu nastaven v poloze 45 stupňů. Pokud chcete okna nastavit do zimního režimu, otočte čep do vodorovné polohy. Pro letní režim ho poté otočte do polohy svislé.

Čtěte také: 8 nejčastějších chyb při vytápění, které zvyšují účet za teplo

Jak poznám, že je okno v zimním režimu?

Zda se vám podařilo okna přepnout do zimního nebo letního režimu poznáte snadno – v zimním režimu vám bude klika okna při zavírání klást větší odpor, jelikož je křídlo více přitlačeno k těsnicí gumě. V letním režimu půjde klikou naopak otočit snáze, protože je přítlak okna k těsnění menší. Napoví vám i orosení oken. Pokud je okno zavřené, a přesto se rosí, je potřeba čep více dotáhnout, pravděpodobně málo těsní.

Jak v zimě správně větrat?

„Větrání v zimě by mělo být rychlé a intenzivní. Ideálně ho opakujte několikrát denně. Rychlé, ale zato silné větrání zajistí potřebnou výměnu vzduchu v místnosti bez toho, aby prochladly stěny nebo nábytek. Navíc se pak vzduch v místnosti rychle vrátí do příjemné teploty,“ radí Jiří Krejčí, obchodní ředitel společnosti UlovDomov.cz

Čtěte také: Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 88 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ