Od příštího roku Chorvatsko přechází na jinou měnu. Co s kunami?

07.07.2022 | , Finance.cz
Spotřebitel


Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od příštího roku však bude zavedena jiná měna. Co dělat se zbývajícími kunami?

Na základě rozhodnutí evropské komise bylo ustanoveno, že Chorvatsko přijme měnu euro, a to k 1. lednu 2023. Oficiálně se tímto krokem stane dvacátým členem eurozóny.

Dozvíte se:

Do kdy bude možné v Chorvatsku platit kunami?

Platit kunami v Chorvatsku bude možné kdykoliv po dobu roku 2022, v roce 2023 už nikoli. Nicméně prvních 14 dní příštího roku bude platit jedna výjimka. Po toto období budou ještě kuny společně fungovat s eurem.

Ceny v obou měnách by poté měli obchodníci u zboží uvádět od 5. září 2022.

TIP: Kurzovní lístek bank a směnáren

Jak budou vypadat chorvatské euromince?

Dle informací uvedených na webu Chorvatské centrální banky se země již připravuje na přijetí nové měny. V průběhu letošního roku má v plánu plnit bankomaty, aby si Chorvati mohli 1. ledna eurobankovky bez problému vybrat. S ražením mincí se začalo už 12. července.

O tom, kdo nebo co bude na bankovkách a mincích vyobrazeno, již bylo rozhodnuto. Na penězích se bude nacházet:

  • 1, 2 a 5 centrů – písmo hlaholice,
  • 10, 20 a 50 centů – Nikola Tesla,
  • 1 euro – symbol kuny,
  • 2 eura – geografická mapa Chorvatska s typickou šachovnicí.

Jak, kde a do kdy vyměnit kuny 2022, 2023 a kurz

Zdroj: Depositphotos

 

Co dělat, když vám zůstaly kuny z dovolené?

Pokud se do Chorvatska teprve chystáte, nejlepším řešením, jak se kun zbavit, je je všechny utratit. Jestliže jste však již na dovolené byli, máte dvě možnosti. Pokud na výměně pár kun tolik nelpíte, můžete jimi podarovat blízké, kteří do destinace teprve pojedou. Anebo zvolíte druhou možnost a peníze necháte vyměnit. V tomto případě můžete volit mezi bankou a směnárnou.

Dobrou zprávou je, že výměna peněz v bance patří mezi tu bezpečnější možnost. Nicméně některé banky si za hotovostní směnu účtují poplatky. Zdarma pak peníze cizí měny na české koruny vyměníte např. u Expobank, Komerční banky, Monety Money Bank a UniCredit Bank.

Výměnu peněz jakožto směnárenskou činnost neprovedete třeba u ČSOB nebo Raiffeisenbank. Ty takové hotovostní operace již nějakou dobu neprovádí.

Druhou možností je provést výměnu peněz ve směnárně. Pokud si zvolíte tuto cestu, najděte si hned několik směnáren. Vždy přitom porovnávejte nejen směnný kurz, ale i případné poplatky za provedení směny.

Čtěte také: 5 věcí, které byste měli vědět o výměně peněz ve směnárnách

Co když do konce roku zapomenete kuny vyměnit?

Situaci vám usnadní, pokud byste se do Chorvatska chystali další rok. Tam totiž kuny vyměníte po celý rok 2023 zdarma, a to u tamních bank, chorvatské pošty a finanční agentury Fina. Později pak bude možné kuny vyměnit pouze v Chorvatské centrální bance.

Mám poškozené kuny. Co teď?

Poškozené bankovky nebo mince cizí měny je dle webu České národní banky možné vyměnit pouze v emisních bankách příslušných zemí v souladu s platnými právními předpisy. Nicméně některé banky v Česku mohou poškozené peníze cizí měny za poplatek vykupovat.

TIP: Převodník měn

Jaké státy patří do eurozóny?

V současné době se v eurozóně nachází 19 zemí Evropské unie. Jsou jimi:

Belgie

Estonsko

Finsko

Francie

Irsko

Itálie

Kypr

Litva

Lotyšsko

Lucembursko

Malta

Německo

Nizozemsko

Portugalsko

Rakousko

Řecko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

 

 

TIP: Pro více informací sledujte Finance.cz na FacebookuPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 43 krát

Články ze sekce: Spotřebitel