Záchranáři a časem i další zaměstnanci budou moci odejít do důchodu dříve

10.11.2022 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Pracujete jako záchranář? Pokud ano, je vysoká šance, že odejdete do důchodu dříve než ostatní. Bude za to moci nová důchodová reforma. Co potřebujete vědět?

I když se poslední dobou vášnivě debatuje o navýšení důchodového věku, což se logicky a dalo by se říct, že i oprávněně plno lidem nelíbí, u některých profesí naopak dojde ke snížení. Na začátku listopadu letošního roku o tom rozhodla Poslanecká sněmovna ČR. Pojďme se tedy podívat, jaké změny můžeme čekat a kdo odejde do důchodu dříve.

Dozvíte se:

Důchodový věk v ČR

V České republice je důchodový věk obecně stanoven na 65 let s tím, že kdo dosáhne tohoto věku po roce 2018, musí ještě navíc splnit potřebnou dobu účasti na sociálním (důchodovém) pojištění, která činí minimálně 35 let. Čím více let pojištění pak jedinec získal, tím vyšší bude mít měsíční důchod.

TIP: Kalkulačka výše důchodu

Kdo ale může mít důchodový věk nižší, a do penze tak bude moci odejít dříve, budou nově záchranáři. Později by se mělo přidat více profesí. Dřívější odchod do penze však bude podmíněný tím, kolik daná osoba odpracovala směn.

Koho se bude týkat snížení důchodového věku?

Mezi zmíněné záchranáře můžeme prozatím zahrnout členy výjezdové záchranářské skupiny, operátory zdravotnických záchranných středisek a záchranáře horské služby.

Marián Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, tento krok obhajuje především fyzickou a psychickou náročností, která bohužel úzce souvisí s povahou takových povolání. Pravděpodobně navíc můžeme očekávat, že později dojde k rozšíření seznamu tzv. náročných profesí, a dřívější odchod do penze se tak bude týkat daleko většího počtu osob. Prozatím se podle informací MPSV dotkne zhruba 6500 zaměstnanců.

Čtěte také: Rozdíly ve výpočtu důchodu: prosinec 2022 versus leden 2023

Snížení důchodového věku pro záchranáře

Zdroj: Shutterstock

 

Kdy se záchranářům sníží důchodový věk?

Bohužel nepůjde o nic automatického. Snížení věku odchodu do důchodu bude vázáno hned na dvě podmínky. Tou první je, že zaměstnanec bude muset odpracovat minimálně 4400 směn, což odpovídá orientačně zhruba 20 letům vykonávání profese. Za tuto dobu se mu obecný důchodový věk sníží o 30 měsíců, čili téměř o 2 a půl roku.

Následně pak dojde ještě ke krácení věku za každých dalších 74 odpracovaných směn, ale vždy o jeden kalendářní měsíc, a nanejvýš o dobu 60 měsíců, čili o 5 let, a to v součtu se snížením za 4400 odpracovaných směn.

V praxi to tedy znamená, že pokud zůstane obecný důchodový nastaven na 65 let, záchranáři budou moci do penze odejít nejdříve v 60 letech bez toho, aby se jednalo o předčasný důchod.

Druhou podmínkou pak je, že dřívější nárok na starobní důchod bude vázán na zvýšené pojistné placené zaměstnavateli za dobu výkonu práce zdravotnického záchranáře. Je tomu tak proto, aby osoby, které nebudou mít na dřívější odchod do penze nárok, nijak nedoplácely na tuto výhodu pro vybrané skupiny náročných profesí.

Čtěte také: Jak ovlivní výši důchodu paušální daň nebo minimální zálohy?

Kdy se seznam rozšíří o další náročné profese?

Rozšíření tzv. náročných profesí by mělo probíhat ihned na začátku roku 2023 jako další součást balíčku důchodové reformy. Ve hře navíc není jen to.

Součástí vládního návrhu na snižování důchodového věku bylo i snížení potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod z 35 na 25 let. Při prosazování této změny však nedošlo ke schválení. Není však vyloučeno, že se k ní kabinet v dalších diskuzích vrátí.

Od kdy budou změny platné?

Aby návrh novely zákona prošel celým legislativním procesem, musí jej ještě schválit Senát ČR a nakonec podepsat prezident republiky. Schválená změna by poté měla nabýt platnosti od 1. ledna 2023. Společně s ní se pak navíc rozšíří i okruh osob, které získají nárok na výchovné. A dále také dojde i ke snížení důchodu pro komunistické prominenty.

Čtěte také: Komu se vyplatí předčasný důchod a komu ne?Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 26 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY