Nenahlášení výdělku Úřadu práce může vést k vyloučení z evidence uchazečů o zaměstnání a dalším sankcím. Uchazeč dále ztratí nárok na podporu v nezaměstnanosti a úhradu zdravotního pojištění.
Někdy je nutné přivýdělek oznámit ještě před podepsáním smlouvy umožňující pracovní činnost. Jindy stačí činnost oznámit až po jejím zahájení.
- Osoby pobírající podporu v nezaměstnanosti si přivydělat nemohou
- Maximální výše přivýdělku v roce 2024
- V evidenci uchazečů o zaměstnání nelze pracovat na dohody o provedení práce (DPP)
- Před podepsáním DPP ukončete evidenci na Úřadu práce
- Přivýdělek formou DPČ stačí nahlásit až tehdy, když činnost skutečně zahájíte
- Co vám hrozí, když přivýdělky nenahlásíte včas?
- Povinná registrace dohod může pomoci předcházet vzniku dluhu u osob v evidenci uchazečů o zaměstnání
Zdroj: Depositphotos
Osoby pobírající podporu v nezaměstnanosti si přivydělat nemohou
Pokud osoba v evidenci pobírá podporu v nezaměstnanosti, nemá právo přivýdělku kteroukoliv formou pracovního úvazku. Kterýkoliv přivýdělek povede ke ztrátě nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Maximální výše přivýdělku v roce 2024
Osoby v evidenci Úřadu práce nepobírající podporu v nezaměstnanosti si mohou v roce 2024 přivydělat maximálně polovinu minimální mzdy. Minimální mzda v roce 2024 činí 18 900 Kč, takže maximální výdělek osob v evidenci může být měsíčně 9450 Kč.
Tip: Minimální mzda pro rok 2025 by mohla činit 20 600 Kč. V roce 2026 již 22 100 Kč
V evidenci uchazečů o zaměstnání nelze pracovat na dohody o provedení práce (DPP)
Dalším omezením pro osoby v evidenci je to, že již od poloviny roku 2017 nemohou využívat přivýdělek formou dohod o provedení práce (DPP). Z dohod tak zákon připouští pouze přivýdělek na základě dohody o pracovní činnosti a přivýdělek formou výkonu činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy.
Před podepsáním DPP ukončete evidenci na Úřadu práce
Jestliže si osoba v evidenci uchazečů o zaměstnání najde přivýdělek formou DPP, musí tuto skutečnost oznámit ÚP ještě před uzavřením dohody a na vlastní žádost evidenci u ÚP ukončit. Jak jsme již zmínili, evidence uchazeče o zaměstnání a přivýdělek na DPP se vzájemně vylučují. Po skončení DPP se lze zase na ÚP registrovat jako uchazeč o zaměstnání.
Jiným případem je, když je osoba evidovaná jako zájemce o zaměstnání. Tehdy může mít jakýkoliv pracovní úvazek či být OSVČ. Avšak zájemce nemůže mít nárok na platbu zdravotního pojištění či podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce mu v takovém případě pouze pomáhá s nalezením vhodného zaměstnání.
Zdroj: YouTube / Úřad práce ČR
Přivýdělek formou DPČ stačí nahlásit až tehdy, když činnost skutečně zahájíte
Jestliže osoba nepobírá podporu v nezaměstnanosti, může případnou DPČ nahlásit až tehdy, když práci začne skutečně vykonávat. „Oznámení je povinen učinit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. Samotné uzavření dohody o pracovní činnosti, pokud nedojde k její aktivní realizaci a k výkonu práce, nepodléhá splnění oznamovací povinnosti,“ sděluje ombudsman v šetření 7827/2022/VOP. V rámci DPČ si lze v roce 2024 přivydělat maximálně 9450 Kč.
Nelze však mít uzavřenou DPČ, ve které reálně není práce vykonávaná, a pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Co vám hrozí, když přivýdělky nenahlásíte včas?
-
Zpětně vás ke dni uzavření dohody vyřadí z evidence uchazečů o zaměstnání.
-
Tři měsíce se nebudete moci na úřad práce znovu přihlásit.
-
Budete si muset doplatit zdravotní pojištění za dobu, kdy jste byli v evidenci neoprávněně. V roce 2024 jde o 2552 korun měsíčně.
-
Budete muset vrátit podporu v nezaměstnanosti vyplacenou za dobu, kdy jste byli v evidenci neoprávněně.
-
Ztratíte nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení. (Zdroj: Ombudsman)
Povinná registrace dohod může pomoci předcházet vzniku dluhu u osob v evidenci uchazečů o zaměstnání
Od 1. července musejí zaměstnavatelé nahlašovat dohody na ČSSZ. Díky této povinnosti si může Úřad práce sám zjistit, zda osoba v evidenci nemá uzavřenou nějakou dohodu. „To by mohlo zabránit extrémním případům, kdy lidé musí vracet podporu za dlouhé měsíce jenom proto, že zapomněli na trvající dohody z minulosti,“ sděluje ombudsman Stanislav Křeček.
Čtěte také:
Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky
Rodiče pobírající přídavky na děti nebudou muset od září platit školkovné