Od částek zaplaceného sociálního pojištění (včetně nemocenského pojištění) se u zaměstnanců odvíjí částky nemocenských dávek (nemocenské, mateřské, otcovské, ošetřovného) a státních důchodů, u OSVČ výše státních důchodů. OSVČ mají nárok na nemocenské dávky při platbě dobrovolného nemocenského pojištění. Příjem, ze kterého se sociální pojištění neplatí, nemá na výpočet těchto dávek žádný vliv.
- Sazby sociálního pojištění ze závislé činnosti
- Sazba sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti
- Výhodné výpočty sociálního pojištění
Sazby sociálního pojištění ze závislé činnosti
Standardní sazba sociálního pojištění placeného zaměstnancem je 7,1 % (včetně nemocenského pojištění) a standardní sazba sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem za zaměstnance je 24,8 %.
Čtěte také: Sociální pojištění u zaměstnanců 2025
Sazba sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti
OSVČ, které nevstoupily do dobrovolného měsíčního paušálního daňového režimu, platí na sociálním pojištění 29,2 % z vyměřovacího základu. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být při výpočtu sociálního pojištění vždy dodržen alespoň minimální vyměřovací základ.
OSVČ zapojené v dobrovolném měsíčním daňovém paušálu platí sociální pojištění v jedné měsíční platbě současně se zdravotním pojištěním a daní z příjmů, přičemž v roce 2025 jsou tři pásma paušální daně v závislosti na druhu činnosti a dosahovaném příjmu.
Tip: Jste OSVČ nebo OBZP a změnili jste zdravotní pojišťovnu? Jak to bude s platbou pojistného
Výhodné výpočty sociálního pojištění
Kdy se sociální pojištění vůbec neplatí nebo je výpočet zvýhodněn? V článku se zaměříme pouze na aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti.
Dohoda o provedení práce do limitu
V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 11 499 Kč a méně, potom se z hrubé odměny neplatí sociální pojištění. Pojistné v tomto případě neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel. Při překročení limitu se již sociální pojištění odvádí.
Dohoda o pracovní činnosti do limitu
Když je hrubá měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti 4 499 Kč a méně, tak se z ní sociální pojištění rovněž vůbec neplatí. Pojistné neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel. Při překročení limitu se již sociální pojištění odvádí.
Čtěte také: Kdy musí OSVČ začít platit zdravotní a sociální pojištění?
Podnikání na vedlejšák do limitu
Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění vůbec neplatí, když je hrubý zisk do limitu. Pro celý kalendářní rok 2025 je limitem pro neplacení sociálního pojištění z vedlejší samostatné výdělečné činnosti hrubý zisk do 111 736 Kč. V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje.
Vysoké příjmy nad limit
Sociální pojištění se během roku platí do dosažení maximálního vyměřovacího základu. Z částky nad maximální vyměřovací základ se již sociální pojištění neplatí. Strop pro výpočet sociálního pojištění se každoročně mění a je stejný pro zaměstnance i OSVČ. Pro rok 2025 je strop pro neplacení sociálního pojištění částka 2 234 736 Kč. Zaměstnanci naposledy zaplatí sociální pojištění za měsíc, kdy bylo stropu dosaženo.
Sleva na pojistném pro pracující starobní důchodce
Příznivou legislativní novinkou roku 2025 je sleva na sociálním pojištění pro pracující starobní důchodce. Podle § 7e zákona o pojistném na sociální zabezpečení č. 589/1992 Sb. mají pracující starobní důchodci nárok na slevu na sociálním pojištění, která činí 6,5 % z vyměřovacího základu.
Zjednodušeně řečeno se sleva vypočítává z hrubé mzdy, např. u hrubé mzdy ve výši 40 000 Kč činí sleva 2 600 Kč. O slevu na pojistném mají starobní důchodci vyšší čistou mzdu oproti ostatním zaměstnancům se stejně vysokou hrubou mzdou. O slevu na pojistném musí zaměstnanci svého zaměstnavatele požádat a doložit pobírání starobního důchodu v plné výši. Slevu na sociálním pojištění není možné u zaměstnavatele uplatnit zpětně.
Čtěte také: Zaměstnanci i podnikatelé v důchodu mohou ušetřit tisíce na důchodovém pojištění díky nové slevě
Sleva na pojistném pro zaměstnavatele u zkráceného úvazku
Při zaměstnání zaměstnance na zkrácený úvazek v rozsahu 8 hodin až 30 hodin týdně, který splňuje zákonné podmínky uvedené v § 7a zákona o pojistném na sociální zabezpečení č. 589/1992, náleží zaměstnavateli sleva na sociálním pojištění.
Zákonné podmínky splňují např. zaměstnanci starší 55 let, studenti do 26 let, rodič pečující o dítě mladší 10 let. Výše slevy na pojistném za zaměstnance činí 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, na které je sleva uplatňována. Zjednodušeně řečeno se sleva na pojistném vypočítává z hrubé mzdy, takže např. u hrubé mzdy 35 000 Kč činí sleva na sociálním pojištění 1 750 Kč.