V případě, že nájemci mají v nájemní smlouvě zakotveno, že hradí náklady na služby pronajímateli, musí jim pronajímatel nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období (kalendářní rok), tedy do konce dubna, předložit vyúčtování služeb. Podmínky pro vyúčtování upravuje zákon č. 67/2013 Sb., který říká: „Skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období a vyúčtování doručí příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období."
Aktuální termín, do kdy musí pronajímatel poskytnout nájemcům vyúčtování za rok 2024, vychází na středu 30. dubna 2025.
Při opožděném vyúčtování platí pronajímatel pokutu
Někdy však pronajímatel tuto povinnost nesplní včas. Za této situace pak pronajímatel platí pokutu za každý den prodlení v doručení vyúčtování. Na výši se může pronajímatel s nájemcem dohodnout, nesmí být však vyšší než 50 Kč na den. Pokud se nedohodnou, činí výše pokuty přímo 50 Kč/den. Tuto částku poté pronajímatel uhradí nájemníkům.
Které informace by mělo vyúčtování obsahovat?
Vyúčtování obdržené od pronajímatele musí obsahovat skutečnou výši nákladů na služby, které budou rozčleněné podle druhu poskytovaných služeb. Dále musí obsahovat celkové přijaté měsíční zálohy od nájemce. Musí být tedy zřetelný rozdíl mezi skutečnou výší nákladů a výší záloh, které nájemce za kalendářní rok zaplatil.
Tip: Jak se bránit chybnému vyúčtování? Jak vůči poskytovateli a jak u soudu?
Do kdy uhradit případné přeplatky a nedoplatky?
V nájemní smlouvě bývá někdy stanoveno, do kdy se uhradí případné přeplatky a nedoplatky na službách. V situaci, kdy to nájemní smlouva neupravuje, je podle zákona nejpozdější termín vyrovnání do 4. měsíce ode dne doručení vyúčtování.
Jestliže nájemce pobírá příspěvek na bydlení, měl by tyto přeplatky a nedoplatky doložit Úřadu práce. Pouze však za situace, kdy dojde ke splacení nedoplatku nebo příjmu přeplatku do konce března - tedy v prvním čtvrtletí, které se povinně dokládá.
Čtěte také: Chcete dál dostávat příspěvek? Nezapomeňte doložit příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí
Podání námitek proti vyúčtování
Nájemce může do 30 dnů od doručení vyúčtování požádat pronajímatele o doložení podkladů, ze kterých při sestavení vyúčtování vycházel. Rovněž musí pronajímatel nájemci umožnit kopii podkladů. Všechny podklady má povinnost nájemci předložit nejpozději do 30 dnů poté, co jej o to nájemce požádá.
V případě, že nájemce nebude s vyúčtováním nebo podklady pro vyúčtování spokojený, může pronajímateli zaslat námitky, a to do 30 dnů od doručení vyúčtování, případně podkladů pro vyúčtování. Pronajímatel má pak povinnost námitky vyřešit nejpozději do 30 dnů od jejich doručení.
Hrazení nákladů paušální částkou
Někdy může být částka na služby uvedená v jednotné výši, bez toho, aniž by pronajímatel rozepisoval jednotlivé služby a výši částek za tyto služby. Rovněž nájemné a náklady na služby mohou být sloučeny do jedné paušální částky. V takovém případě nemá pronajímatel povinnost dodávat nájemci vyúčtování.
Výjimkou je však situace, kdy sám nájemce požádá pronajímatele o rozpis jednotlivých služeb a výše úhrad pro účely sociálních dávek. V takovém případě má pronajímatel povinnost nájemci vyhovět. „Na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby,” uvádí zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů. Může tedy jít o situaci, kdy je nájemce příjemcem příspěvku nebo doplatku na bydlení.
Kalkulačka příspěvku na bydlení pro rok 2025
Čtěte také:
Může vám pronajímatel zvýšit nájem o příspěvek do fondu oprav?