Nestíháte podat daňové přiznání? Pokuty nezačnou hrozit hned druhý den

30.04.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Máte povinnost podat daňové přiznání, ale nestíháte ani blížící se druhý termín? Co můžete dělat, když přiznání nestihnete podat? A od kdy vám začnou hrozit pokuty?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Druhý termín pro odevzdání daňového přiznání uplyne už tento týden. Pokud jej nestíháte odevzdat, ještě nic není ztraceno. Pokuta se totiž nezačne počítat už teď. Někteří navíc mají pořád možnost získat na podání přiznání čas ještě dalších několik měsíců. Jak to?

Dozvíte se:

Daňové přiznání se (ne)musí odevzdat do pátku

Ze zákona máme stanovené hned tři termíny, do kdy je nutné podat daňové přiznání a to:

  • do 1. dubna v listinné podobě,
  • do 2. května elektronicky,
  • do 1. července s daňovým poradcem, auditem nebo advokátem.

První termín už dávno uplynul a ti, co jej zmeškali, měli jedinečnou příležitost podat přiznání právě do tohoto pátku 2. května. Přiznání je možné odevzdat prostřednictvím datové schránky nebo online přes portál MOJE Daně. Pro přihlášení však bude nutné vlastnit datovou schránku kvůli přihlašovacím údajům nebo některou z elektronických identit, např. bankovní identitu nebo mobilní klič eGovernmentu. Ale to už dnes pro většinu lidí není problém.

TIP: Stáhněte si zdarma formulář k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024

 

Lhůtu si lze prodloužit s daňovým poradcem, žádostí nebo příjmy ze zahraničí

Pro ty, kteří ani tento termín nestíhají a vědí, že podklady nebo příslušný tiskopis přiznání k dani z příjmů fyzických osob nedokážou řádně vyplnit, je ideálním řešením pověřit zpracováním daňového poradce nebo advokáta, se kterým se jim konečný termín protáhne do úterý 1. července. Počítejte však s tím, že si za službu budete muset připlatit. 

Ve dvou případech je pak možné o prodloužení termínu požádat. Zaprvé může správce daně lhůtu pro podání prodloužit až do 3. listopadu, jestliže má poplatník příjmy ze zahraničí. Zadruhé prodloužení termínu umožní, pokud se u poplatníka vyskytly vážné problémy nebo komplikace, které podání znemožnily. V takové situaci může termín posunout až o tři měsíce od termínu platného.

V obou případech bude však nutné správce daně o prodloužení písemně požádat a doložit i důvody. Pokud budou oprávněné, finanční úřad nebude dělat poplatníkům potíže a žádosti vyhoví. Do karet vám navíc bude hrát, pokud půjde o úplně první žádost takového typu.

Čtěte také: Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

OSVČ mají povinnost podat daně elektronicky

Sankce za jiné než elektronické podání přiznání se může týkat OSVČ, protože živnostníci a podnikatelé mají už několik let povinnost podávat daňové přiznání elektronickou cestou. 

"OSVČ mají ze zákona zřízenou a zpřístupněnou datovou schránkou, a mají proto povinnost přiznání podat elektronicky. Mezi formy elektronického podání pak patří podání datovou schránkou či právě přes portál MOJE Daně. Pokud tedy OSVČ podá daňové přiznání přes portál MOJE Daně, je podáno správnou formou," vysvětluje Monika Lodrová, daňová poradkyně ze společnosti BDO.

Za podání v listinné podobě může OSVČ dostat pokutu, ale rozhodně se tak neděje okamžitě. Finanční úřad obvykle poplatníka vyzve k nápravě, čili k elektronickému podání. Pokutu nejčastěji OSVČ dostane v případě, že výzvě k nápravě nevyhoví. 

Čtěte také: Základní výměra důchodu se za 20 let ztrojnásobila. Kolik dá stát všem penzistům?

Pokuty za opožděné podání nezačnou nabíhat hned

Zpoždění prvních 5 dnů po zákonném termínu je správcem daně tolerováno a pokutu za něj neuděluje. Sankce ve výši 0,05 % z přiznané daně se začne počítat až od 6. pracovního dne po řádném termínu, čili od 12. května. Nejvíce může činit až 5 % vypočtené daně z příjmů. Monika Lodrová však upozorňuje, že správce daně pokutu neudělí, pokud nepřesáhne 1000 Kč.

"Podle daňového řádu vzniká daňovému subjektu povinnost uhradit pokutu, pokud podá daňové přiznání se zpožděním delším než 5 pracovních dnů. Letos vychází na 12. května poslední den této pětidenní 'toleranční lhůty'," dodává Lodrová. 

„V některých případech lze pokutu snížit. Pokuta se sníží na polovinu, pokud prodlení není delší než 30 dní a ve stejném kalendářním roce nedošlo k prodlení s jiným daňovým tvrzením. Také pokud má osoba více než 50 % základu daně tvořeným příjmy ze závislé činnosti, snižuje se pokuta na desetinu,“ doplňuje.

Čtěte také: Za chybně podané daňové přiznání může finanční úřad udělit pokutu až 50 000 Kč

Sankce hrozí i za opožděné nedoplatky

Dalším postihnutelným prohřeškem jsou nedoplatky na dani. Pokud vám v daňovém přiznání vyjde, že budete muset daň doplatit, učinit tak musíte nejpozději do zákonného termínu, v našem případě tedy také do pátku 2. května (nebo do 1. července).

"Splatnost daně je vždy v zákonném termínu pro podání, tedy při lhůtě pro podání do 2. května 2025 je termín splatnosti nedoplatku 2. května 2025. Opožděné podání daňového přiznání nemá vliv na termín splatnosti daně. To platí, i pokud je přiznání podáno po lhůtě v rámci 5 pracovních dnů, kdy ještě nevzniká pokuta za opožděné tvrzení," upozorňuje Lodrová.

Při zpoždění se jako sankce uplatní úrok z prodlení, který vznikne od čtvrtého kalendářního dne od data splatnosti. Aktuální výše činí 12 % z nedoplatku ročně. I v tomto případě se však sankce neudělí, jestliže nepřesáhne 1000 Kč.

Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

Řešíte si daňové přiznání sami? Použijte inteligentní daňové šablony od business.center.cz, najdete je zde

Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ