V daňovém přiznání je chyba. Budete podávat formulář opravný, nebo dodatečný?

23.05.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Zjistili jste v daňovém přiznání chybu? Nebo na ni dokonce přišel finanční úřad? Chybu budete muset opravit. Podáváte pak přiznání opravné, nebo dodatečné?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Chybovat je lidské a může se vám to stát i s daňovým přiznáním. Finanční úřad vás za něco takového sice obvykle nepokárá, ale budete vyzvání k nápravě. Jak to provedete?

Dozvíte se:

Co se stane, když finanční úřad objeví v daňovém přiznání chybu?

Pokud správce daně objeví v daňovém přiznání chybu, kontaktuje poplatníka (nejčastěji telefonicky), sdělí problém a vyzve jej k nápravě. Taková náprava pak spočítá v tom, že podá nový a hlavně správně vyplněný formulář k dani z příjmů fyzických osob. Hned v samotném úvodu ale už poplatník nezaškrtne, že se jedná o řádné podání, ale bude muset rozhodovat mezi opravným a dodatečným.

Čtěte také: Koncesionářské poplatky se od května hradí i za počítač a mobil. I když používáte firemní

Opravné přiznání se podává do termínu

Že je daňové přiznání opravné, zaškrtnete tehdy, pokud jej odevzdáváte ještě před uplynutím řádného termínu pro podání. Termínů je hned několik a letos jimi byly:

  • 1. duben pro listinnou formu,
  • 2. květen pro elektronickou formu, 
  • s daňovým poradcem nebo advokátem je možné formulář k dani z příjmů odevzdávat až do 1. července.

Do uplynutí těchto termínů tedy kvůli chybě budete podávat přiznání opravné. Takže letos už jen tehdy, pokud vám jej vypracovává právě advokát nebo daňový poradce.

Opravných přiznání do zákonného termínu pak můžete podat několik. Správce daně bude vždy přihlížet k poslednímu podanému.

Čtěte také: Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

 

Většina poplatníků bude podávat už dodatečné přiznání

Po uplynutí zákonných termínů už se podává vždy přiznání dodatečné. To musíte podat vždy po uplynutí zákonné lhůty, pokud je vypočtená daň z příjmů fyzických osob ve skutečnosti vyšší, než jste původně spočítali.

"Dodatečné přiznání lze podat jen do zahájení kontroly FÚ, nebo až po jejím skončení. V průběhu vyměřovacího nebo doměřovacího řízení je podání přiznání nepřípustné. Správce daně ale může údaje uvedené v takto podaném daňovém přiznání využít při stanovení daně," upozorňuje daňová poradkyně Jana Melicharová.

Jestliže je vaše daňová povinnost ve skutečnosti nižší, než bylo v řádném formuláři vypočteno, počítejte s tím, že na takovou chybu vás pravděpodobně nikdo neupozorní. V tomto případě tedy logicky ani nemáte povinnost podávat opravné nebo dodatečné daňové přiznání, ale samozřejmě můžete a lze to doporučit. 

Pokud totiž poplatník např. zapomene uplatnit některou z nezdanitelných částí základů daně (odečitatelných položek) nebo daňových slev, je vysoká pravděpodobnost, že se tím ochudil i o několik tisíc korun, které mu mohl za jiných okolností finanční úřad vrátit. V takové situaci společně s dodatečným daňovým přiznáním vyplníte i žádost o vrácení přeplatku a vyberte, zda přeplatek chcete vrátit na bankovní účet, nebo na adresu složenkou.

Ať už dodatečné daňové přiznání podáváte kvůli výzvě ze strany správce daně, nebo kvůli vlastnímu zjištění, vždy bude třeba ve formuláři vyplnit i oddíl č. 6, ve kterém bude nutné vypočítat rozdíl mezi skutečnou výší daně a původně uvedenou výší.

Čtěte také: Proč lidem s průměrnými příjmy zvýšila v minulosti tisícovka navíc důchod víc než dnes?

Do kdy podat dodatečné daňové přiznání?

Při zjištění nebo upozornění na chybu v daních je nutné provést opravu co nejdříve, nejpozději však do konce měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém jste se o chybě dozvěděli, nebo byla správcem daně zjištěna. Pokud poplatník stihne dodatečné daňové přiznání podat včas, žádná pokuta mu za chybu nehrozí.

"Jedná-li se o chyby, které mají vliv na výši daně a poplatníkovi je doměřena daň vyšší, správce daně může předepsat pokutu ve formě úroku z prodlení z doměřené daně. Pokud je daň doměřena na základě výsledku kontroly provedené správcem daně, je vyměřeno rovněž penále," vysvětluje Jana Melicharová. "Pokud správce daně při kontrole zjistí, že daň v podaném přiznání byla stanovena chybně, doměří daň ve správné výši a poplatníkovi vzniká povinnost uhradit penále z částky doměřené daně tak, jak byla stanovena správcem daně oproti poslední známé dani. Tato povinnost poplatníkovi nevznikne, pokud podá dodatečné přiznání, na jehož základě dojde k doměření daně."

Čtěte také: Dohody do limitu, ale i dary. Deset příjmů, které mohou mít předčasní důchodci

Lhůta pro stanovení daně je omezená

Český daňový řád určuje, že lhůta pro stanovení daně činí pouze 3 roky. Po skončení tohoto období už stanovit daň nelze, nicméně toto pravidlo neplatí, jestliže v posledních 12 měsících před jejím uplynutím došlo k některé z rozhodných skutečností. Mezi ty patří i podání dodatečného daňového přiznání. V takovém případě se lhůta pro stanovení daně prodlužuje o jeden rok.

Čtěte také: Můžete mít podprůměrné příjmy a přitom důchod 23 tisíc? Spočítali jsme, že to jde

Budete podávat dodatečné daňové přiznání? Využijte k tomu naše inteligentní daňové formuláře

Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ