Konec iluzí o ekologických výrobcích a výdrži elektroniky? Zákon možná nestihne projít

13.05.2025 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Depositphotos

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyslalo na poslední chvíli před koncem volebního období Sněmovny do připomínkového řízení návrh zákona, díky kterému by bylo možné postihovat například výrobky nedůvodně označované za ekologické nebo rychloobrátkovou elektroniku, která se rychle rozbije a míří do šrotu. Otázkou je, zda novela stihne projít.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Návrh zákona o ochraně spotřebitele aplikuje především evropskou směrnici do českého právního systému. Česko má zahrnout požadavky směrnice nejpozději do 27. března 2026 a o 6 měsíců později stanovit její účinnost. Ministerstvo průmyslu a obchodu však přišlo s návrhem pozdě. Je tak pravděpodobné, že návrh nestihne do podzimních voleb projít celým legislativním procesem.

Novela zákona přináší větší ochranu před klamavými praktikami, které brání udržitelnému nakupování. Prodejci už například nebudou smět tvrdit, že je výrobek ekologický, pokud to není pravda – třeba když označují výrobek jako uhlíkově neutrální, aniž by to mohli doložit. Také už nesmějí zamlčovat informace o tom, jak dlouho výrobek vydrží, zda se dá opravit nebo recyklovat. Zakázaná bude i reklama na výrobky, které jsou záměrně navržené tak, aby se brzy pokazily.

Vědomé nabízení spotřebičů s "kazítky" bude pokutováno

Novela má zakázat nabízet výrobky, které mají záměrně omezenou životnost – například kvůli softwaru, který je po určité době zpomalí nebo znefunkční. Pokud by prodejce věděl, že výrobek takovou funkci obsahuje, a přesto by ho dál prodával, šlo by o zakázanou a nekalou praktiku.

Zákon zároveň zakazuje i lživé informace o tom, jak dlouho výrobek vydrží. Pokud vám například informace o výrobku tvrdí, že žárovka vydrží určité množství hodin, ale ve skutečnosti je to méně, je to klamání spotřebitele. Podobně to může být se slibem, kolik pracích cyklů vydrží při běžném používání pračka. 

 

Už žádné falešné „eko“ sliby

Nově bude zakázáno tvrdit, že je výrobek „ekologický“, „zelený“ nebo „šetrný k přírodě“, pokud to výrobce nemůže doložit. Taková označení budou smět používat jen ty výrobky, které mají uznávanou ekologickou certifikaci – například ekoznačku EU nebo jinou oficiální značku, která splňuje přísná pravidla.

Tip: Za kilo, nebo za sto gramů? Jaká pravidla platí pro uvádění cen v obchodech

Zákaz nucení k předčasné výměně části výrobku

Rovněž se má zakázat, aby výrobek nutil spotřebitele vyměnit nějakou část dřív, než je to skutečně potřeba. Týká se to například situací, kdy tiskárna hlásí prázdný toner nebo baterii, i když ještě fungují. Mnoho lidí pak tyto části vymění zbytečně, protože se bojí, že by přístroj přestal fungovat. Takové klamání vede k plýtvání a tomu chce zákon zabránit. 

Pravdivé informace o náhradních dílech

Zákon nově zakazuje klamat spotřebitele ohledně používání neoriginálních náhradních dílů. Výrobci už nesmí zamlčet, že takové díly mohou ovlivnit funkčnost výrobku, ale stejně tak nesmí nepravdivě tvrdit, že výrobek nebude fungovat, pokud si nekoupíte originální díl přímo od nich. Cílem je zabránit zbytečnému plýtvání a ochránit vaši peněženku i životní prostředí – abyste si zbytečně nekupovali dražší nebo nevyužitelné součástky.

Tip: Zálohování PET lahví a plechovek příští rok nejspíš nezačne. Do budoucna se mu však Česko nevyhne

Online nákupy: důležité informace musí být vidět před potvrzením objednávky

Podle nové evropské směrnice musí být při online nákupech spotřebitel před potvrzením objednávky jasně a zřetelně upozorněn na klíčové informace – například cenu, platnost smlouvy, podmínky jejího ukončení a nově i na záruku za životnost výrobku. Tyto údaje musí být přímo viditelné na stránce s objednávkou, nikoli schované za odkazem. Spotřebitel je tak lépe chráněn před unáhleným rozhodnutím.

Za porušení zákazu užití nekalých obchodních praktik může být pachateli uložena pokuta až do výše 5 milionů Kč. 

Novela zákona nyní čeká na ukončení připomínkového řízení, poté o ní bude jednat vláda. Účinnost novely je plánována na od 27. září 2026. Vše však záleží na tom, zda návrh stihne projít celým legislativním procesem do podzimních voleb.


Čtěte také:

Pojištění kol a elektrokol: Kde ho sjednat a na co si dát pozor?

Schválili vám půjčku, ale neprověřili výdaje? Podle finančního arbitra může být smlouva neplatná

Štítky:

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: Spotřebitel