Zdálo by se, že na plnění vyživovací povinnosti má nárok každé dítě, potažmo druhý z rodičů. To je sice pravda, ale ne vždy výživné na povinném rodiči právně vymahatelné. V praxi se můžeme setkat s řadou chyb, které řešení základních nároků dítěte stěžují. Jak to tedy je?
Dozvíte se:
- Na výživném jsme se dohodli. Co když ale není placeno?
- Částky vyšší, než stanovil soud, nijak nevymůžete
- I alimenty se promlčí. Lhůta navíc není příliš dlouhá
- Dlužné výživné vám může vyplatit Úřad práce
Na výživném jsme se dohodli. Co když ale není placeno?
Mnoho rozvedených nebo od sebe odloučených rodičů často spoléhá pouze na ústní dohodu o placení výživného. Z hlediska slušnosti je ústní domluva možná hezké řešení, po právní stránce ale už tolik ne. Právo navíc nebere v potaz ani domluvu písemnou prostřednictvím SMS nebo přes e-mailu. Pokud totiž výživné není stanoveno soudní cestou, nelze ho ani právně vymáhat.
Iveta Novotná ze společnosti VašeVýživné.cz proto všem radí nechat si alimenty a jejich výši oficiálně schválit soudem. Učinit takto lze podáním návrhu na určení výživného. Teprve po jeho schválení lze závazek brát právně vážně.
Čtěte také: Výhra pro samoživitele? Výpočet výživného se má odvíjet od průměrné mzdy v regionu
Částky vyšší, než stanovil soud, také nijak nevymůžete
Důležité je navíc zmínit, že vymahatelné nejsou ani dobrovolné částky nebo částky nad limit, který stanovil soud. Odborníci se totiž poměrně často setkávají se situacemi, kdy rodič drží v ruce rozsudek o výživném, ale pouze ten s původní schválenou částkou. Jak dítě roste, přece jen se zvyšují náklady, a právě proto je dobré nechat si zvýšit výživné soudní cestou, nikoliv jen ústní domluvou.
Pokud by totiž druhý z rodičů přestal alimenty hradit, právně vymahatelné by byly opět jenom částky schválené do výše soudem. Navíc se takové platby nad rámec automaticky započítávají na budoucí období, kvůli čemuž vznikne situace, kdy dluh vlastně oficiálně nevzniká a vznikat začne až po delší době. A to bez ohledu na to, že rodič, který má dítě ve své péči, je ve skutečnosti dlouhodobě bez výživného. V takovém případě alimenty do určité doby nebudou právně vymahatelné a rodič navíc nebude moci ani požádat Úřad práce ČR o náhradní výživné, aby pokryl finanční výpadek.
Čtěte také: Už jste zaplatili daň z nemovitostí?
I alimenty se promlčí. Lhůta navíc není příliš dlouhá
Pokud jsou alimenty stanoveny soudně a druhý z rodičů přestane platit, rozhodně byste s vymáháním neměli nijak otálet. Promlčecí lhůta totiž vůbec není dlouhá. Samotný nárok na výživné sice promlčet nelze, co se však promlčet může, jsou dlužné částky neboli jednotlivé měsíční platby. U těch dojde promlčení už po třech letech. Po uplynutí lhůty nemohou být alimenty vymoženy soudní cestou ani přes exekutora.
Rodiče ochuzení o peníze pro své děti se však zdráhají problém s neplacením řešit oficiální cestou, protože pochybují, že by soud nebo dokonce i exekutor dokázal neplatiče „zpracovat“ a získat dlužné částky. Dobré je vědět, že řešení existuje, i pokud alimenty vymáhány jsou, ale bez úspěchu.
Čtěte také: Koncesionářské poplatky se zvýšily. Kdy a jak si nastavit novou výši platby
Dlužné výživné vám může vyplatit Úřad práce
Pečující rodiče mají možnost požádat kteroukoli pobočku Úřadu práce ČR o tzv. náhradní výživné. Jedná se o poměrně novou sociální dávku, která je určena pro nezaopatřené dítě (nejdéle do 26 let věku) za předpokladu, že druhý z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Peníze však dítě dostane pouze tehdy, pokud pečující rodič neplacení alimentů začal řešit.
Iveta Novotná upřesňuje: „Musíte doložit, že výživné je soudně stanovené a že jej aktivně vymáháte a to soudním výkonem rozhodnutí nebo exekucí.” V jiném případě nárok na dávku není.
Náhradní výživné jakožto sociální dávka funguje teprve pár let. Nejprve měly děti nárok získat 24 měsíčních dávek, později 48 měsíčních dávek a aktuálně se uvažuje o prodloužení na 72 dávek. Děti by tak dávku nově měly pobírat až 6 let. Když návrh projde závěrem legislativního procesu, 72 dávek náhradního výživného začne platit už od 1. července 2025.
"Prodloužení náhradního výživného bylo dne 30. dubna 2025 schváleno Senátem v rámci sněmovního tisku týkajícího se vládního návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci. Nyní je před podpisem prezidenta. Je tedy očekáváno, že v brzké době bude vyhlášeno ve Sbírce zákonů ČR," uzavírá Iveta Novotná.
Maximální částka měsíčního výživného je pak pro každé dítě stejná bez ohledu na věk. Získat můžete nejvýše 3000 korun měsíčně, vždy se ale bude jednat o sumu, která činí rozdíl mezi částkou určenou soudem a skutečně zaplaceným výživným. Výše skutečně zaplaceného výživného se bude dokládat vždy nejpozději do měsíce, který následuje po čtyřměsíčním období, na které již byla částka náhradních alimentů stanovena.
Čtěte také: Další kratší úvazek, nebo radši sám na sebe? Jak se liší zdanění z přivýdělku k hlavnímu zaměstnání
Podívejte se na podcast o náhradním výživném od Úřadu práce
Zdroj: Youtube/Úřad práce