Jedete do zahraničí na letní brigádu? Se zdravotním pojištěním to nebude jen tak

02.07.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Zařídili jste si zahraničí brigádu a hodláte na pár měsíců odjet z ČR? Poučte se, jak to budete mít s povinným zdravotním pojištěním.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Zdravotní pojištění je v České republice veřejná daň za takzvaně bezplatnou zdravotní péči (až na výjimky). Být účastníkem na pojištění je u nás povinné a každý musí být u své zdravotní pojišťovny zařazen do jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) nebo státní pojištěnec. V prvním případě pojistné odvádí zaměstnavatel, ve druhém a třetím si jej samoplátci hradí sami a v poslední situaci za vybrané osoby pojistné odvádí stát.

Jak je to ale tehdy, pokud se rozhodnete třeba i krátkodobě pracovat v zahraničí? Musíte se odhlásit z českého systému a začít zdravotní pojištění platit v zahraničí?

Dozvíte se:

U zdravotního pojištění bude rozhodovat účast v sociálním systému daného státu

Každá země, ať už se jedná o státy EU, Evropského hospodářského prostou (EHP) nebo i ty ostatní, má svá vlastní pravidla, co se týká zaměstnávání osob, legislativy s tím spojené a samozřejmě i podmínky účasti v daném sociálním a zdravotním systému.

Všeobecně se dá říci, že pokud máte brigády ve státě, který aplikuje pravidla EU nebo v některém ze smluvních států, ale nebudete se účastnit tamního sociálního systému, v podstatě se nic nemění. Z českého veřejného zdravotního pojištění se nebudete odhlašovat, ale zároveň tu také budete muset i nadále hradit zdravotní pojištění. Toto pravidlo se pak bude týkat hlavně krátkodobých brigád bez legislativní definice pracovního poměru, ale i dobrovolnické činnosti.

V dané zemi sice nebudete zdravotně pojištěni, nicméně mějte na paměti, že v případě akutního problému máte nárok na zdravotní péči úplně stejně jako tamní občané. Uplatníte přitom modrou kartičku zdravotní pojišťovny, neboli Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Za to se vám dostane nezbytné a neodkladné péče. Proto je vhodné si sjednat i cestovní pojištění, které je sice komerční, ale má v oblasti zdravotní péče daleko širší krytí a může pomoci s případnou spoluúčastí, nutností doplatit v cizině něco na péči ze svého.

Aby bylo vůbec možné EHIC uplatnit, musí být zdravotní péče poskytnuta zdravotnickém zařízení, které je napojeno na veřejný systém zdravotního pojištění.

"V případě, že student (státní pojištěnec) jede na letní brigádu do zahraničí na období červenec až srpen, kde se nezakládá účast v některém ze sociálních systémů daného státu (např. krátkodobá brigáda bez pracovního poměru, dobrovolnická činnost), pak není povinen se z českého veřejného zdravotního pojištění odhlašovat. Student zůstává i nadále pojištěn v ČR a v případě potřeby může využít Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který mu zajistí přístup k nezbytné lékařské péči v zemích EU a dalších státech aplikujících pravidla EU," vysvětluje Lucie Miarková z tiskového oddělení VZP. "Veřejné zdravotní pojištění však pokrývá v zahraničí jen výdaje za poskytnutou nezbytnou zdravotní péči. Nehradí se například transport do domácí země a další, proto je před cestou vhodné si sjednat komerční cestovní pojištění s co nejširším krytím," doplňuje.

Čtěte také: Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?

 

Jak to bude v EU a smluvních zemích, pokud se účastním tamního sociálního systému?

Pokud budete v zahraničí pracovat nebo podnikat dlouhodoběji a kvůli legislativě se stanete účastníkem na tamním sociálním systému, bude nutné vše oznámit zdravotní pojišťovně a odhlásit se z českého systému zdravotního pojištění. Toto pravidlo se pak uplatní bez ohledu na to, zda bude práce vykonávána v některém ze států EU, nebo ve smluvních státech mimo ni.

Odhlášení pak budete muset před ZP odůvodnit a doložit. K tomu vám poslouží zahraniční pracovní smlouva apod.

Zahraniční zaměstnavatel nebo tamní instituce zabývající se právě systémem zdravotního pojištění by vám pak měli vydat doklad, že se zdravotního pojištění účastníte. Tento doklad bude fungovat úplně stejně jako EHIC. Prokážete se jím pro čerpání bezplatné zdravotní péče.

Čtěte také: O dědictví I: Kdo a jakým podílem bude dědit bez závěti?

Když jedete mimo smluvní zemi, EHIC odevzdáte

Pokud jedete pracovat mimo EU i mimo smluvní státy, pak se podle informací na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny z našeho zdravotního pojištění odhlásíte, jestliže bude brigáda v cizině trvat alespoň 6 měsíců. Před odjezdem navíc budete muset pojišťovně odevzdat EHIC, protože se jim nebudete smět na území EU a ve smluvních státech prokazovat. A to ani v České republice. Jednalo by se totiž o neoprávněné čerpání zdravotní péče.

Po návratu ze zahraničí se pak stejně jako v předchozích případech nahlásíte své zdravotní pojišťovně.

Čtěte také: Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

Po návratu se budete muset pojišťovně nahlásit

Pokud jste se před cestou odhlásili z veřejného zdravotního pojištění a vrátíte se zpět do Česka, budete muset své zdravotní pojišťovně návrat oznámit a doložit ekonomickou aktivitu v zahraničí. Pojišťovně budete muset mj. doložit potvrzení o době trvání účasti v sociálním systému ve státě výkonu práce.

Čtěte také: Kdo nenahlásil osvobozené příjmy, má poslední šanci. Pokuta může být až 15 %

Co všechno můžete vyřídit prostřednictvím online webových formulářů?

Zdroj: Youtube/VZP

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ