Povinnost přihlásit se pak plyne na základě § 5 a § 8 zákona o rozhlasových a televizních poplatcích č. 348/2005 Sb. Když si ale jako laik oba paragrafy přečtete, zjistíte, že vám o nové povinnosti příliš neřeknou. Co se stane, pokud jste se tedy veřejnoprávním médiím nenahlásili?
Dozvíte se:
- Kdy se musí OSVČ nahlásit ČRo a ČT?
- Jak a kde se nahlásím veřejnoprávním médiím jako OSVČ?
- Co se stane, když jsem se zapomněl jako OSVČ ohlásit rozhlasu a televizi?
Kdy se musí OSVČ nahlásit ČRo a ČT?
Do 30. června se měla Českému rozhlasu a České televizi přihlásit každá OSVČ, která je držitelem, vlastníkem anebo uživatelem zařízení, které je schopné přijímat rozhlasové nebo televizní vysílání, a to v délce alespoň 1 měsíce. Přijímačem už se navíc nerozumí pouze rádio a televize. Od novely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích je to i stolní počítač, notebook, tablet, autorádio nebo mobilní telefon. To vše za předpokladu, že přístroj využívá k podnikatelské činnosti, nikoliv k osobním záležitostem.
Toto tvrzení vyznívalo tím stylem, že se ve finále musí nahlásit prakticky každá OSVČ, a to i taková, která ještě u žádné instituce ohlášena nebyla a která nepřekročila počet 25 zaměstnanců. Český rozhlas toto tvrzení musel uvést na pravou míru. Včera sdělil médiím, že termín 30. června 2025 nebyl konečným termínem registrace pro všechny poplatníky. Tento termín se týkal právnických osob a fyzických osob podnikajících, které již byly k rozhlasovému poplatku registrovány, a měly do tohoto data doplnit nebo aktualizovat své údaje.
Dále pak ještě upřesnil, že pro nové poplatníky – tedy ty, u nichž povinnost registrace nově vznikla – nadále platí lhůta 15 dnů od vzniku této povinnosti, v souladu se zákonem č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích.
Z předchozích informací přitom vyznělo, že i OSVČ, které nemají povinnost koncesionářské poplatky hradit, se musí i přesto nahlásit se, resp. tedy ze zákona nahlásit počet zaměstnanců a počet pronajímaných dopravních prostředků každé instituci zvlášť bez toho, aby z nich vznikla povinnost hradit poplatky.
Čtěte také: OSVČ zuří. Je zmatek, jestli mají splnit informační povinnost vůči ČT a ČRo
Nahlásit jste se navíc měli ještě jednou, pokud už registrováni jste, ale za domácnost. "I když je fyzická osoba (domácnost) zaregistrovaná jako poplatník rozhlasových poplatků, tak je povinna se registrovat jako podnikatel, pokud vlastní rozhlasový přijímač nebo svůj soukromý přijímač (zejména mobilní telefon nebo notebook) používá pro podnikání déle než 1 měsíc," upozorňuje Blanka Bumbálková, vedoucí oddělení komunikace z Českého rozhlasu a následně dodává: "Osoby osvobozené od placení rozhlasových poplatků, které trpí úplnou či praktickou hluchotou nebo slepotou, se registrovat nemusí."
Televizní poplatky pro právnické osoby a OSVČ
— Česká televize (@CzechTV) June 27, 2025
➡️ Jste firma nebo podnikáte? A máte zařízení schopné přijímat televizní vysílání, tedy i mobil, notebook nebo tablet? Máte ze zákona povinnost se přihlásit jako poplatník televizního poplatku.
➡️ Platili jste televizní poplatek…
Jak a kde se nahlásím veřejnoprávním médiím jako OSVČ?
Doporučuje se, že ohlašovací povinnost nejlépe splníte prostřednictvím online formulářů na webu Českého rozhlasů a České televize. Abyste se k nim však prokousali, budete se muset registrovat/přihlásit do jejich interního systému.
Pro řadu lidí (včetně mé osoby) je nejsnazší cestou stažení formuláře (word či pdf), vše vyplnit v příslušném programu a následně zaslat datovou schránkou na schránky obou institucí.
- Formulář pro Českou televizi ke stažení
- Formulář pro Českou televizi ke stažení – vyberte oznámení o nesplnění podmínek
Obě společnosti bude zajímat vaše IČO, sídlo, emailová adresa, telefon, počet zaměstnanců v plných pracovních úvazcích a to, zda jako právnická osoba nebo fyzická osoba podnikající podnikáte v odvětví pronájmu dopravních prostředků a jestliže ano, budete muset udat počet dopravních prostředků. V závěru dokumentu vás čeká už jen čestné prohlášení a datum a jméno a příjmení.
Oba formuláře také můžete vytisknout a odeslat na adresu ČRo a ČT. V takovém případě je ještě navíc budete muset ručně podepsat. Pokud budete odesílat prostřednictvím datových schránek, nezapomeňte, že obě veřejnoprávní média mají odlišné adresy datových schránek pro řešení rozhlasových poplatků, změn, odhlášek, ale i odhlašování.
Čtěte také: Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?
Co se stane, když jsem se zapomněl jako OSVČ ohlásit rozhlasu a televizi?
Jestliže podnikající fyzická osoba svou ohlašovací povinnost nesplní, hrozí jí pokuty od obou společností. Český rozhlas vyměří pokutu ve výši 5000 Kč a Česká televize 10 000 Kč. Takto to alespoň vyplývá ze zákona. U OSVČ, které mají méně než 25 zaměstnanců, to však Český rozhlas vyvrátil.
"Český rozhlas přirážku dle § 9 a násl. zákona nárokovat nebude. Český rozhlas neplánuje jakkoli sankcionovat ty právnické osoby a fyzické osoby podnikající, které mají povinnost se registrovat jako poplatník, mají zároveň méně než 25 zaměstnanců, ale Českému rozhlasu počet zaměstnanců nenahlásí," prohlásila Blanka Bumbálková.
Toto navíc ještě potvrdil i generální ředitel Českého rozhlasu, René Zavoral: „Český rozhlas opakovaně deklaroval vstřícný přístup k poplatníkům, zejména k těm, kteří podléhají nulové sazbě – například OSVČ bez zaměstnanců. V případech, kde nevzniká povinnost platby, není naším cílem podnikatele penalizovat, ale zajistit splnění zákonné registrační povinnosti klidnou a korektní cestou,“ doplnil Zavoral.
Poplatkové weby Českého rozhlasu i České televize měly s náporem uživatelů velké problémy a kolabovaly. Medium nás však aktuálně ubezpečuje, že je od dnešního dne Účet poplatníka pro registraci plně funkční.
Čtěte také: Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání
Jak se mění poplatky za televizi?
Zdroj: Youtube.com/Česká televize