Od listopadu mohou některé OSVČ přijít o část příspěvku na bydlení

08.07.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Shutterstock

Od letošního listopadu si část živnostníků může přijít na nižší příspěvek na bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zvyšuje rozhodnou částku průměrného příjmu, se kterou úřady při posuzování nároku na dávky pracují.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vždy k 1. červenci mění hodnotu 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství za rok za předchozí kalendářní rok pro účely dávek státní sociální podpory. Od 1. července 2025 se tato částka zvýšila na 23 000 Kč (do 30. června 2025 činila částka 21 500 Kč).

U živnostníků, u kterých není možné zjistit měsíční příjem z výplatní pásky, je stanovován výdělek na základě daňového přiznání nebo se bere rovnou ze stanovené vyhlášky. Tedy pokud by byla OSVČ v režimu paušální daně a nepodávala daňové přiznání, bude se jí počítat pro stanovení příjmu měsíční příjem ve výši 23 000 Kč dle sdělení MPSV č. 161/2025 Sb.

U živnostníků, kteří daňové přiznání podávají, se rozhodný příjem pro výpočet příspěvku vypočítá jako jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání, bez ohledu na to, jak dlouho v tomto roce vykonávali samostatnou činnost. Tedy například 400 000/12 = 33 333 Kč.

V případě, že částka vyjde vyšší, než ta, kterou stanovuje vyhláška MPSV, počítá se s reálnou částkou, tedy například s 33 tisíci. Pokud by však vyšla částka nižší než 23 000 Kč, bude se počítat právě s touto částkou 23 000 Kč.

Často nižší částka vyjde živnostníkům uplatňující paušální výdaje, kterým se reálný příjem po uplatnění paušálu razantně sníží a díky tomu si mohou přijít na vysoký příspěvek na bydlení stejně jako ti, kteří jsou v režimu paušální daně.

Ze kterého daňového přiznání se příjem počítá?

Vždy do konce 30. června se počítá s příjmem za předminulý rok. Tedy do konce června 2025 se pracuje s daňovým přiznáním za rok 2023. Od 1. července 2025 se pro dávky státní sociální podpory pracuje s daňovým přiznáním za rok 2024.

Z toho důvodu nemusejí kvůli dávkám živnostníci s podáním přiznání spěchat. Přiznání není ani nutné dokládat na úřad práce, jelikož si jej sami úředníci vyžádají od finančního úřadu.

Co byste měli doložit?

OSVČ kromě nájemní smlouvy a bankovních výpisů předkládají také vyúčtování zaplacených záloh na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Zdravotní pojišťovna zasílá vyúčtování každoročně do datových schránek. 

U plateb sociálního pojištění však nejde o klasický dokument, je nutné žádat o Potvrzení o zaplacených zálohách pro účely státní sociální podpory za rok x“. 

Některé úřady práce si tyto dokumenty od  zdravotní pojišťovny a OSSZ vyžádají samy, některé vás na dané instituce pošlou, abyste si doklady zajistili sami.

Zvýšení hodnoty 50 % průměrné mzdy pocítí většina živnostníků v listopadu, kdy jim přijde výplata dávky za říjen. Na nově žádající klienty se však již od října bude vztahovat tzv. superdávka. Pro současné klienty, pokud splní určité podmínky zmíněné níže, se bude podle starých pravidel vyplácet dávka až do konce března.

Příklad:

Vzorový příklad:

  • Jednotlivec bydlící v nájmu v Brně
  • Náklady na bydlení 18 500 Kč
  • Rozhodný příjem 20 500 Kč (do 30. června) vs. rozhodný příjem 23 000 Kč (od 1. července)

Podle rozhodného příjmu, který platil do konce června (21 500 Kč), vycházel OSVČ měsíční příspěvek na bydlení ve výši 10 848 Kč.

Nově, pokud budeme vycházet z částky 23 000 Kč, dostane OSVČ na příspěvku na bydlení 10 398 Kč, tedy o 450 Kč méně.

 

Od října 2025 se bude počítat s 80 % průměrné mzdy/ u některých OSVČ až od dubna

Od října však příspěvek na bydlení sám o sobě zanikne a včlení se do tzv. superdávky - dávky státní sociální pomoci. S tímto krokem souvisí několik změn. Například majetkový test, který jsme popsali v dřívějším článku. Úspory, nemovitosti i vozidla se budou dokládat pouze čestným prohlášením. Úřad práce si však může majetek namátkově ověřit.

Kromě majetkového testu se podle nových pravidel bude živnostníkům počítat s 80 % průměrné mzdy. Což znamená, že v kombinaci s vyšší mzdou a razantně nižšími normativními náklady na příspěvek na bydlení už ani nedosáhnou.

Na současné příjemce příspěvku by se měla nová úprava vztahovat až od dubna 2026. Musí však nejpozději do konce roku o „superdávku“ požádat s tím, že první podporu podle nových pravidel dostanou od dubna 2026. 

Tomu, kdo tuto podmínku nesplní, budou dávky k poslednímu dni tohoto roku zastaveny. Všem příjemcům dávek by měl úřad práce nejpozději do 15. září zaslat dopis o této povinnosti. Více informací o povinnostech současných příjemců příspěvku na bydlení naleznete na webu Úřadu práce.


Čtěte také:

Stát chystá pro studující rodiče dvě nové sociální dávky. Životní minimum se má zvýšit

Příspěvek na péči vzroste, schválili poslanci. Pro koho?

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY