Uvažujete o spoření na důchod? Bude pro vás lepší doplňkové penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt?

16.07.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Shutterstock

Uvažujete o spoření na důchod anebo už si na něj nějaký ten pátek spoříte? A vybrali jste si klasické doplňkové penzijní spoření anebo dlouhodobý investiční produkt? Co je výhodnější?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Ti, kdo si chtějí odkládat peníze na důchod, mají dvě možnosti. Zvolit mohou buď klasické doplňkové penzijní spoření anebo poměrně nový dlouhodobý investiční produkt. Pojďme si srovnat výhody i nevýhody obou nabídek a podívejme se také na praktické srovnání při výpočtech v tabulkách, které vytvořil tým analytiků ze společnosti Freedom Financial Services.

Dozvíte se:

Doplňkové penzijní spoření vs dlouhodobý investiční produkt: Co je pro vás lepší?

V jednoduchosti by se dalo říct, že klasické doplňkové penzijní spoření (DPS) je tím konzervativnějším produktem, který už přece jen trochu známe. Při vkladu 500 Kč měsíčně začínáte dostávat státní příspěvek, který je nejvyšší v případě, kdy spoříte 1700 Kč měsíčně, poté již neroste, byť je samozřejmě odkládat co možná nejvyšší částku nejvýhodnější pro následné čerpání předdůchodu. Další výhodou je také to, že vám v rámci zaměstnaneckých benefitů může posílat příspěvky i zaměstnavatel. U DIP pak státní podpora formou přímého příspěvku není nijak aplikována. Kdo však ale na DIP přispívat může, je zaměstnavatel. Příspěvky do 50 000 Kč ročně jsou pro zaměstnance osvobozeny od daně z příjmů, ani nepodléhají odvodům na sociální ani zdravotní pojištění. I limit pro zaměstnavatele je souhrnný, tzn. platí celkových 50 tis. na jednoho zaměstnavatele a zaměstnance souhrnně za všechny produkty, čili za DPS i DIP. 

TIP: Kalkulačka státního příspěvku na penzijní spoření 2025

Nicméně odborníci jako hlavní problém v DPS vidí to, že sám klient si nemůže vybrat konkrétní investici. To má za úkol vybraná penzijní společnost. Robert Novoměstský, investiční analytik z Freedom Financial Services upozorňuje, že fondy bývají spíše opatrnější a často drží část peněz v hotovosti, což může snižovat výkon. Dle jeho slov navíc DPS dobře funguje při menších vkladech a v kratším časovém horizontu.

Přesto DPS nijak nezavrhuje a připomíná tři nejvýkonnější fondy v rámci DPS za posledních 10 kalendářních let: Dynamický účastnický fond ČSOB Penzijní společnosti, Dynamický účastnický fond ČS Penzijní společnosti a Globální akciový účastnický fond CONSEQ Penzijní společnosti.

Na druhé straně mince se pak nachází dlouhodobý investiční produkt neboli DIP. V tomto případě si už sami můžete vybrat, do čeho investujete, což z něj dělá flexibilnější variantu. Výkonost investice navíc může být výrazně vyšší, což platí zvláště u dlouhodobého investování.

CITACE:

Čtěte také: Kolik v průměru platí zaměstnavatelé v EU za hodinu práce? Nejvíce v Lucembursku, v Česku třetinu...

 

V obou případech můžete využít daňovou úlevu

Doplňkové penzijní spoření, ale i dlouhodobý investiční produkt patří mezi nezdanitelné části základu daně. To znamená, že si za splnění podmínek můžete příspěvky odečíst od vypočteného daňového základu jednou ročně v rámci ročního zúčtování daně anebo daňového přiznání.

Za doplňkové penzijní spoření si můžete odečíst až 48 000 Kč, což vám poté vypočtenou daň z příjmů fyzických osob sníží o 7200 Kč, což rozhodně není málo. Problém je ale v tom, že DPS jako odečitatelnou položku nemůžete využít za všech okolností. Uplatnit jej v daních můžete jedině tehdy, pokud jsou vaše měsíční příspěvky vyšší než 1700 Kč. Do této částky se pak bohužel nezapočítávají příspěvky zaměstnavatele. Ty si vy v daních uplatnit nemůžete, využije je zaměstnavatel.

Dlouhodobý investiční produkt si pak také můžete odečíst z daní a to do stejné výše příspěvků, čili do 48 000 Kč. Výhodou zde navíc je, že není nutné splnit nějakou minimální částku v kladu. DIP jako nezdanitelnou část základu daně uplatníte při jakkoliv vysokém příspěvku.

"Fyzická osoba si může odečíst až 48 000 Kč ročně za příspěvky na DIP, doplňkové penzijní spoření (DPS), životní pojištění nebo pojištění dlouhodobé péče – souhrnně za všechny tyto produkty," dodává Robert Novoměstský.

V obou případech pak platí, že aby došlo k maximální daňové úspoře, čili odečtu 48 000 Kč, měsíční příspěvek by měl činit 5700 Kč.

Čtěte také: Jaké chyby vám sníží důchod? Příklady napoví

Stručné shrnutí: Pro jakého klienta je vhodné DPS a pro kterého DIP?

Každý klient podle svých požadavků ocení něco jiného. Robert Novoměstský však v mnoha případech doporučuje kombinaci obou produktů, která je ze zákona možná. Nic tomu nebrání ani v oblasti daní, ze kterých lze za splnění podmínek odečíst oba produkty. Dle typu klienta však jako odborník udává tato doporučení:

Mladý klient, který ještě nemá žádný produkt

DIP

Střední generace

Kombinace DPS a PID

Klient 50 let a více

Kombinace DPS a PID*

Konzervativní klient s nízkými vklady

DPS

Dynamický klient s vyššími vkladu

DIP

*Nejpozději 10 let před čerpáním předdůchodu

„Kombinace DPS a DIP představuje to nejlepší z obou světů, tedy využití státního příspěvku i daňové úlevy na maximum, včetně výhod obou produktů,“ říká Robert Novoměstský a dodává, že největší rozdíl mezi produkty je patrný při dlouhodobém spoření a vyšších částkách. Tam DIP jednoznačně vítězí.

Čtěte také: OSVČ se měly rozhlasu a televizi nahlásit do konce června pod pohrůžkou pokuty. Nakonec je to zase jinak

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY