Poslanci jednoznačně podpořili další existenci anonymních vkladů. Ty jsou přitom trnem v oku evropským úředníkům. Sněmovna drtivou většinou zamítla zrušení vkladních knížek na doručitele, které jsou anonymní. Proti vystoupili jen poslanci sociální demokra
cie.V současné době má anonymní vklady z členských zemích Evropské unie jen Rakousko, které se však kvůli nim dostalo do křížku s jejími institucemi. Rakousko však podle ředitele specializovaného odboru zaměřeného na boj proti praní špinavých peněz na ministerstvu financí Karla Korynty již přistoupilo na požadavek, že je zruší.
Postupné rušení anonymních vkladních knížek předpokládala i vládní novela občanského zákoníku ČR. Krok k podpoře anonymních knížek přitom může způsobit problémy ve vztahu České re
Opačný názor má poslanec Unie svobody Pavel Němec, který uvedl:
"Směrnice EU zakazuje zakládat nové anonymní vklady." Již založených vkladů a jejich případného rušení se však podle něj netýká. "Tato směrnice nepožaduje zrušení anonymních vkladů, protože z jejího znění vyplývá, že anonymní vklady nemají vůbec existovat," uvedl však při rozpravě v Poslanecké sněmovně Otakar Motejl, ministr spravedlnosti.
Nejvíce anonymních vkladů vede spořitelna
I přes využívání anonymních vkladů drobnými střadateli nejsou vyloučeny možnosti jejich zneužití. Odborníci přitom uvádějí především dva příklady, jak se mohou využít anonymní vklady k obcházení zákonů.
Na vkladní knížku se vloží špinavé peníze pocházející z nezákonné činnosti, které tak lehce
V dalším kroku se vkladní knížkou "zaplatí" například za zboží, které se následně prodá. Již vyprané peníze pocházející z uskutečněného obchodu jsou uloženy na běžný bankovní účet. Anonymní knížky však mohou cizinci využívat i při získáni povoleni k dlouhodobému pobytu. "Cizinci, kteří chtějí dlouhodobý pobyt, musí uložit určitou částku," uvádí Korynta.
Cizinec si založí vkladní knížku a nechá si vystavit od banky potvrzení pro cizineckou policii. Následně se částka vybere a uloží na jinou anonymní vkladní knížku. "Jednu částku si mezi sebou předává více osob," dodává Korynta.
V současnosti spravuje nejvíce anonymních knížek Česká spořitelna, která je bankou pro drobné střadatele. Počet uvedených vkladních knížek je 7,5 mi
"Zpětné rušení vkladních knížek by postihlo především řadové občany," uvádí další důvod pro ponechání současného stavu Němec. Jediným opatřením proti anonymním vkladům je tak zpřísnění zákona o boji proti praní špinavých peněz. Podle něj nesmějí od l. srpna vznikat nové vkladní knížky na doručitele.
Zdroj: LN z 12. 07. 2000