On-line kalkulačka odhadu ceny nemovitosti

Chcete prodat dům či byt a zajímá vás, jakou cenu byste za něj mohli dostat? Anebo budete nemovitost prodávat a potřebujete si ověřit její reálnou tržní cenu? V takovém případě vám může pomoci naše kalkulačka odhadu ceny online a zdarma od společnosti Reado.

 

 

Odhadů cen nemovitostí je celá řada stejně jako faktorů, které tuto problematiku ovlivňují. Víte, jaké odhady nemovitostí existují a k čemu vlastně slouží? Přečtěte si, jak se ceny nemovitostí určují, kdo odhady může vypracovat a k jakému účelu lze který typ odhadu použít.

1. Odhad ceny před prodejem

Jedná se o tržní odhad. Tržní cena nemovitosti je velmi důležitá pro ty, kteří chtějí prodat nějaké nemovitosti a nejsou si zcela jistí, za jakou cenu mají byt či dům na realitním trhu nabídnout. K tomuto účelu lze využít například naši kalkulačku.

2. Odhad banky

Využívá se při žádosti o hypotéku. Odhadní cena nemovitosti je pro banku důležitá jednak z pohledu tzv. LTV i DTI, ale také ovlivňuje například výši úroku a je potřebná jako podklad pro samotné uzavření úvěru. Banka může odhad získat ze své cenové mapy nebo jej mohou vypracovat spolupracující odhadci bank. Cena se může u bank lišit.

Čtěte také: Zpřísnění podmínek a ukazatelů u hypoték

3. Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení

Jedním z častých důvodů je odhad pro účely dědického řízení. Stanovení tržní ceny nemovitosti může totiž požadovat notář, který vyřizuje náležitosti týkající se dědictví. Náklady na takový odhad se pohybují od nuly do několika tisícikorun. Záleží na tom, zda například využijete služeb realitní kanceláře, která vám pak nemovitost prodá. V takových situacích bývá odhad většinou zcela zdarma.

Čtěte také: O dědictví III: Co je dědická smlouva? Jaké jsou její výhody?

4. Znalecký posudek

Posledním typem odhadu je znalecký posudek. Takové posudky se zpracovávají pro soudní řízení, kdy je potřeba stanovit cenu obvyklou (například insolvenční řízení, oddlužení, stanovení výše daně nebo rozvod). Z posudku následně vychází soud při svém rozhodování.

Znalecký posudek může zpracovat jen soudní znalec, který musí být jmenován. Cena je přibližně 5 000 Kč. Důležité je si uvědomit, že cena, kterou znalec určí, nemusí vždy přesně odrážet aktuální hodnotu, kterou by nemovitost na trhu měla.

Odhadní cena se stanovuje na základě závazných indexů a koeficientů. Jejich hodnoty pravidelně upravuje Ministerstvo financí na základě dat od Českého statistického úřadu. Často však dochází k nesouladu mezi posudkem a reálnou aktuální hodnotou na realitním trhu.

Čtěte také: 4 tipy, jak se vypořádat s hypotékou při rozvodu i po něm


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 82 krát


Související články: