ČOI dala loni zprostředkovatelům půjček pokuty za 5,5 milionu Kč

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila loni zprostředkovatelům a poskytovatelům spotřebitelských úvěrů 47 pokut ve výši 5,5 milionu korun. Porušení zákona o spotřebitelském úvěru zjistila inspekce při pětině kontrol.
Finance.cz
Autor: Finance.cz
3. 3. 2017

Sdílet

"ČOI doporučuje spotřebitelům, kteří považují půjčku za jediné východisko ze svých finančních problémů, aby smlouvu uzavřeli přímo s poskytovatelem úvěru a nikoliv se zprostředkovatelem, a hlavně neplatili nic předem," uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

TIP: Srovnání kreditních karet online

Ve 14 případech zprostředkovatel v reklamě a dokumentaci určené pro spotřebitele neuvedl údaje o rozsahu svých oprávnění, zejména pro kolik věřitelů zprostředkovatelskou činnost vykonává. Ve 12 případech pak inspekce zjistila pochybení týkající se obsahových náležitostí reklamy spotřebitelského úvěru.

školení pri začínající mzdové účetní


Jak používat kreditní kartu s maximálním užitkem v 5 krocích
Věrnostní programy kreditních karet: který a pro koho? Srovnali jsme je!

Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno ve 103 případech, tedy v 53 procentech z celkového počtu 194 kontrol. "V 53 případech bylo kvalifikováno porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik, z nichž 33 krát bylo zjištěno klamavé konání, spočívající v poskytování nepravdivých informací," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

ČOI loni kontrolovala v této oblasti 137 právnických osob a 57 fyzických osob. Z toho působilo 146 osob jako zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru, 35 osob jako poskytovatelé (věřitelé) a 13 kontrolovaných jen poskytovalo v oblasti půjček služby.

Více o autorovi