Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Výdajové paušály

Zejména menší živnostníci velmi často využívají možnost stanovit si výdaje z podnikání tzv. výdaji procentem z příjmů. Pokud poplatník neuplatní nebo nechce uplatnit (jeho výdaje jsou nižší než ty, které si může uplatnit procentem z příjmů stanovým zákonem) prokazatelně vynaložené výdaje, jedná se o nejjednodušší a pro mnoho živnostníků i nejvýhodnější způsob jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Poplatník nemusí prokazovat daňové výdaje podle dokladů, ale vypočte si výdaje procentem z příjmů, které v daném roce skutečně obdržel.
 

 

Zákonem stanovená procenta výdajových paušálů

 

Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, může od roku 2015 uplatnit výdaje podle druhu příjmu ve výši

  • 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč; uplatnit lze též u ostatních příjmů ze zemědělské výroby podle § 10.
  • 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč
  • 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč
  • 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů – dle § 9; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč
Díky stanoveným stropům u všech příjmů se výdaje procentem z příjmů vyplatí hlavně u příjmů do 2 milionů Kč za rok.
Procenta pro uplatnění výdajů procentem z příjmů řeší § 7 odst. 7 a 8 a § 9 odst. 4) zákona o daních z příjmů.

Co evidujeme při použití výdajových paušálů

Výhodou použití stanovení výdajů procentem z příjmů je to, že není třeba vést daňovou evidenci. Postačí vést evidenci příjmů (peněžní i nepeněžní obdržené v daném kalendářním roce), evidenci pohledávek trvajících k 31. 12., evidenci majetku a evidenci výdajů v hotovosti. Pokud je podnikatel plátcem DPH musí navíc vést evidenci pro účely DPH a daňové doklady archivovat (pro výpočet výdajových paušálů se bere částka bez DPH).

Uplatnit výdaje procentem z příjmů lze, ale i v případě, pokud poplatník vede daňovou evidenci, nebo podvojné účetnictví.

Na co si dát pozor, pokud se rozhodnete pro stanovení výdajů procentem z příjmů

  • Ve výdajích je všechno
Rozhodnete-li se uplatnit výdaje procentem z příjmů, jsou v nich zahrnuty již všechny výdaje (např. i odpisy majetku) a nelze si uplatnit ani nic navíc např. paušál na auto. Při použití vypočtených výdajů se předpokládá, že je v nich zahrnuto vše a tyto výdaje již nelze dalšími výdaji zvyšovat.

  • Více druhů příjmů
Pro různé druhy příjmů jsou zákonem stanovená různá procenta výdajů. V případě, že máte příjmy s různými procenty pro výpočet výdajů, je třeba evidovat tyto příjmy zvlášť, podle výše procent a následně je takto uvést i v daňovém přiznání. V rámci jednoho základu daně (dílčí základ dle § 7) nelze kombinovat výdajové paušály u jedněch příjmů a u jiných podle skutečných výdajů.
Stejně tak poustupujeme i v případě příjmů z nájmu (dílčí základ dle § 9) – buď použijeme výdaje procentem z příjmů, nebo skutečné výdaje dle dokladů.

TIP: Máte-li příjmy jak z podnikání (§ 7) tak z nájmu (§ 9), můžete si vybrat, zda použijete v obou případech výdaje procentem z příjmů, nebo skutečné výdaje, či jejich kombinaci, např. příjmy z podnikání procentem z příjmů a příjmy z nájmu dle skutečných výdajů či naopak.

  • Bez slevy na manželku a na děti
Rozhodnete-li se uplatnit výdaje procentem z příjmů a toto jsou vaše jediné příjmy, potom již nemáte možnost uplatnit si zároveň daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku či manžela bez příjmů.
Omezení se neuplatní v případě, když součet dílčích základů daně, u kterých jsou uplatněny výdaje procentem z příjmů, je nižší, než polovina celkového daňového základu (jedná se např. o případ, kdy kromě příjmů z podnikání, u nichž uplatňujete výdaje procentem z příjmů, mate i jiné příjmy, např. ze zaměstnání a zároveň splňujete výše uvedenou podmínku).

TIP: Vyzkoušejte naši kalkulačku pro rychlý výpočet výdajový paušálů pro různé druhy činností.

Související aktuality

Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění…

22.09.2017  |  Petr Gola

Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění…

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září,…

21.09.2017  |  Redakce

Pokud chcete od nového roku změnit zdravotní pojišťovnu, tak máte na provedení změny ještě pár posledních dnů. Přihlášku musí totiž vaše nová…
Zobrazit další související aktuality