2022: Formulář prohlášení poplatníka a potvrzení pro druhého zaměstnavatele

Při nástupu do zaměstnaní je nutné vyplnit a podepsat daňové prohlášení poplatníka. Toto prohlášení vám umožňuje čerpat základní daňovou slevu na poplatníka a další daňové slevy, a snížit si tak daně z příjmu. Základní daňovou slevu na poplatníka a jiné daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, není možné si ji odečíst ze dvou příjmů v jednom měsíci. Díky uplatnění slev zaplatíte nižší daň z příjmu a zvýšíte si čistou mzdu.

Prohlášení poplatníka je formulář, který slouží jako potvrzení pro mzdovou účtárnu, že vám můžou tuto základní slevu na poplatníka účtovat v měsíční mzdě. Formulář je nutné vyplnit osobními údaji a potvrdit, že tuto slevu nečerpáte už u jiného příjmu. V prohlášení poplatníka můžete uplatnit také nárok na další slevy na dani z příjmu, jako je sleva na invaliditu, na ZTP/P nebo na studenta. Formulář také slouží jako potvrzení nároku na slevu na vyživované děti.

Jak uplatnit daňové zvýhodnění na děti?

Pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti a případného daňového bonusu je ovšem nutné nejen podepsat prohlášení poplatníka, ale také mzdové účtárně doložit, že slevu na děti už nečerpá u svého zaměstnavatele druhý z rodičů. K tomu slouží formulář Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění. Tento formulář by měla potvrdit mzdová účtárna druhého z rodičů, teprve poté může první rodič uplatnit slevu na děti ve výplatě své čisté mzdy.

Pokud je druhý z rodičů nezaměstnaný, OSVČ, případně nemá žádné příjmy, u kterých by mohl daňové zvýhodnění na děti uplatit, pak musí tuto skutečnost doložit čestným prohlášením, že daňové zvýhodnění na děti neuplatňuje. Daňové zvýhodnění je možné uplatnit u každého dítěte až do jeho věku 26 let, pokud se připravuje systematicky na budoucí povolání.

Potvrzení druhého z poplatníků je nutné donést každý rok na začátku roku tak, aby mzdová účtárna v zaměstnání poplatníka mohla slevu na děti uplatnit při výpočtu čisté mzdy hned od ledna nového roku.


Prohlášení poplatníka a potvrzení pro druhého zaměstnavatele

Název formuláře Vzor IF PDF PDF
Prohlášení poplatníka 25 5457, č. 26
stáhnout
Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 26 5457/B, č. 2
stáhnout
Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění 25 5556, č. 2
stáhnout
Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely daňového přiznání FO 25 5588, č. 2
stáhnout
Výpočet daně a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2021 25 5460/1, č. 26
stáhnout
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 30 krát


Související články: