Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?

22.01.2018 | , Finance.cz
DANĚ


Pokud máte děti, tak vás určitě potěšily změny v daních a v daňovém zvýhodnění na děti pro tento rok. V čisté mzdě tak dostanete už v další výplatě více. Nezapomeňte ovšem na to, že musíte do účtárny do 15. února doručit tzv. prohlášení druhého z poplatníků.

Prohlášení poplatníka je jeden podpis na daňovém formuláři, díky kterému se vám sníží strhávaná daň z příjmu. Každý z poplatníků má nárok na základní slevu na dani na poplatníka. Tuto slevu můžete uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, který poté zohlední výši slevy na poplatníka ve výši vyplácené čisté mzdy. Prohlášení poplatníka podepisují zaměstnanci vždy na začátku každého roku, případně při nástupu do nové práce. Podepsané prohlášení potřebují v účtárně pro správné započítání daní z příjmu, pokud není prohlášení podepsané, tak slevu na dani vám v účtárně prostě nezapočtou. Prohlášení poplatníka se podepisuje každý rok, spolu s dokumenty, které účtárna potřebuje pro provedení ročního zúčtování daně každému zaměstnanci.

Kromě základní slevy na dani a základního prohlášení poplatníka ke slevě na dani, můžete ale dále uplatit ještě další daňové slevy. Mezi nejčastěji využívané patří daňové slevy na děti. Slevu na dítě může vždy uplatnit pouze jeden z rodičů, stejně tak jen jednomu z rodičů bude vyplácen daňový bonus. Proto je nutné účtárně doložit, že váš manžel/manželka slevu neuplatňuje, takže vy ji uplatnit můžete. K tomu právě slouží formulář Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění.

  • Tip: Stáhněte si formulář
  • Do formuláře v účtárně vypíšou nutné údaje a potvrdí, že daný poplatník neuplatňuje slevu na dítě. Teprve po dodání tohoto potvrzení do účtárny opravňuje poplatníka pro vyplácení slevy nebo daňového bonusu k čistému platu. Formulář je vždy nutné dodat každý rok.

Otázky a odpovědi k prohlášení druhého z poplatníků

Co dělat, pokud manžel/manželka nemůže potvrzený formulář dodat?

Pokud druhý z poplatníků nemá stálé zaměstnání a není v pracovním poměru, tak samozřejmě formulář nemá kdo potvrdit. Taková situace nastává například v situaci, kdy je druhý z poplatníků OSVČ, v důchodu, nezaměstnaný, nebo prostě bez stálých příjmů. Místo potvrzeného formuláře stačí do účtárny donést čestné prohlášení, ve kterém druhý z poplatníku podpisem potvrdí, že daňovou slevu na dítě neuplatňuje.

Jak uplatnit slevy na více dětí?

Pokud máte dvě a více dětí, na které uplatňujete slevu, tak samozřejmě můžete děti rozdělit a každý z rodičů si dá do daní jiné dítě. Nebo můžete dát děti do daní pouze u jednoho z poplatníků, kterému tak například vznikne nárok na vyplacení daňového bonusu. V podstatě záleží na vás, jestli dáte přednost tomu, aby se daně snížily u obou rodičů, nebo aby jeden z nich využíval všechny slevy na děti neděleně.

Co když je jedno z dětí ZTP/P

Daňové zvýhodnění na děti se ZTP/P jsou dvojnásobné oproti daňovým slevám na zdravé děti. Vzniká tak zajímavá situace, kdy můžete využít daňové slevy opravdu na plno. Slevy totiž postupně rostou, na druhé dítě dostanete větší slevu než na první, na třetí a každé další dítě pak dostanete vyšší slevu než na druhé dítě. Vzhledem k tomu, že daňové zvýhodnění je na dítě se ZTP/P dvojnásobné, vyplatí se tedy postižené dítě dávat do daní jako druhé, nebo třetí. Děti totiž nemusíte řadit podle věku a podle pořadí narození, ale záleží pouze na vás, které z dětí označíte jako první, které jako druhé a které jako další.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 4 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.