Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

10.01.2022 | , Finance.cz
DANĚ


Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Dochází v roce 2022 k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické informace.

Daňovou povinnost v Česku výrazně snižuje základní daňová sleva na poplatníka. Poplatníci s nízkým daňovým základem neplatí díky daňové slevě na poplatníka nic na dani z příjmu. Za celý kalendářní rok 2021 činila daňová sleva na poplatníka 27 840 Kč, měsíčně potom 2 320 Kč. V roce 2022 došlo k jejímu zvýšení na 30 840 Kč, měsíčně tedy na 2 570 Kč. Zaměstnanci uplatňují daňovou slevu na poplatníka měsíčně, ostatní daňoví poplatníci jednou za rok. Zaměstnanci zvýšení slevy tedy pocítí již v lednové výplatě, která jim na účet dorazí v únoru. OSVČ u daňového přiznání za rok 2022, čili až v dalším roce.

Uplatnění daňové slevy může navíc zaměstnancům přinést tzv. daňovou vratku při podpisu ročního zúčtování daně ve mzdové účtárně. Pojďme se podívat, jak se taková základní daňová sleva uplatňuje a kdy vám přesně vznikne nárok na vrácení peněz.

Nulová daň z příjmu díky slevě

Živnostník pan Nový uplatňuje při výpočtu daně skutečné výdaje a měl za rok 2021 hrubý zisk (příjem – výdaj) ve výši 185 600 Kč. Na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí nic, neboť vypočtená daň z příjmu ve výši 27 840 Kč ponížená o slevu na poplatníka ve výši 27 840 Kč činí 0 Kč.


Nárok na daňovou slevu na poplatníka mají všichni daňoví poplatníci. Tedy i výdělečně činní studenti nebo penzisté. Díky uplatnění základní daňové slevy se přímo snižuje daň z příjmu. Nízké příjmy tak často znamenají minimální nebo dokonce nulovou daň z příjmu. Do této situace se můžou dostat živnostníci s nízkým ziskem, ale i například osoby pracující jen na zkrácený úvazek nebo na některou z pracovních dohod.

Příjem z pronájmu a uplatnění základní daňové slevy

Penzistka Veselá měla za rok 2021 roční daňový základ z pronájmu ve výši 200 000 Kč (tedy příjem - výdaj). Paní Veselá musí podat daňové přiznání za rok 2021. Na dani z příjmu fyzických osob zaplatí 2 160 Kč (200 000 Kč x 15 %) - 27 840 Kč). Pokud by měla za rok 2022 stejný příjem a pouze z pronájmu, nezaplatí na dani nic, protože ji sleva na dani pokryje celou daň z příjmu (200 000 Kč x 15 %) - 30 840 Kč). Nevznikne ji daňový bonus, protože sleva na poplatníka snižuje daň z příjmu maximálně do nuly.


Slevu na poplatníka lze uplatit i pro příjmy z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu nebo ostatní příjmy dle § 10 zákona o dani z příjmu.

Přiznání k dani z příjmů FO za zdaňovací období 2021

Jaký typ přiznání potřebujete Interaktivní xls
Uplatňuji paušál

stáhnout
Vedu účetnictví

stáhnout
Mám více zdrojů příjmu

stáhnout
Jsem pouze zaměstnanec  

stáhnout

Jak se uplatňuje základní daňová sleva na poplatníka

Zdroj: Shutterstock

Lze použít základní daňovou slevu u dvou zaměstnavatelů?

Zaměstnanci mohou daňovou slevu na poplatníka uplatnit pouze u zaměstnavatele, u kterého podepíší prohlášení k dani. Při práci pro dva zaměstnavatele současně je tedy možné uplatnit daňovou slevu na poplatníka pouze jednou, zpravidla u zaměstnavatele, u kterého je hrubá mzda vyšší, neboť prohlášení k dani je možné na dané období podepsat pouze jednou.

Vznikne u základní slevy daňový bonus?

Při uplatnění daňové slevy na poplatníka nemůže vzniknout nárok na daňový bonus, jako tomu může být při uplatnění daňového zvýhodnění na děti. Sleva na poplatníka snižuje daň z příjmu maximálně do nuly.

 

Zdanění DPP a DPČ a sleva na dani

Nárok na slevu na poplatníka má i zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, jestliže u zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani. Daňovou slevu při práci na dohodu o provedení práce je přitom možné uplatnit, i když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně, U DPČ v roce 2022 méně než 3 499 Kč (pro rok 2020 ještě platilo méně než 2 999 Kč).

Kdy vznikne daňová vratka

Daňová sleva na poplatníka se v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování uplatňuje vždy v plném rozsahu, tedy v částce 30 840 pro rok 2022 (27 840 Kč pro rok 2021). A to bez ohledu na to, jak dlouho výdělečná činnost trvala. Na uplatnění plného rozsahu tedy mají nárok i ti, kteří pracovali nebo podnikali jen po určitou část roku. Takoví zaměstnanci pak obdrží daňovou vratku, u OSVČ pak v daňovém přiznání dojde k nižší daňové povinnosti.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 73 krát

Články ze sekce: DANĚ