Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

24.03.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Jak se liší postup při výpočtu měsíční čisté mzdy a při podání daňového přiznání? Podívejme se na praktické příklady.

Daňovou povinnost v Česku výrazně snižuje základní daňová sleva na poplatníka. Poplatníci s nízkým daňovým základem neplatí díky daňové slevě na poplatníka nic na dani z příjmu. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč, měsíčně potom 2 070 Kč. Zaměstnanci uplatňují daňovou slevu na poplatníka měsíčně, ostatní daňoví poplatníci jednou za rok.

Uplatnění daňové slevy může navíc zaměstnancům přinést tzv. daňovou vratku při podpisu ročního zúčtování daně ve mzdové účtárně. Pojďme se podívat, jak se taková základní daňová sleva uplatňuje a kdy vám přesně vznikne nárok na vrácení peněz.

Nulová daň z příjmu díky slevě

Živnostník pan Nový uplatňuje při výpočtu daně skutečné výdaje a měl za rok 2019 hrubý zisk (příjem – výdaj) ve výši 165 600 Kč. Na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí nic, neboť vypočtená daň z příjmu ve výši 24 840 Kč ponížená o slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč činí 0 Kč.


Nárok na daňovou slevu na poplatníka mají všichni daňoví poplatníci. Tedy i výdělečně činní studenti nebo penzisté. Díky uplatnění základní daňové slevy se přímo snižuje daň z příjmu. Nízké příjmy tak často znamenají minimální nebo dokonce nulovou daň z příjmu. Do této situace se můžou dostat živnostníci s nízkým ziskem i například osoby pracující jen na zkrácený úvazek nebo na některou z pracovních dohod.

Příjem z pronájmu a uplatnění základní daňové slevy

Penzistka Veselá měla za rok 2019 roční daňový základ z pronájmu ve výši 200 000 Kč (tedy příjem - výdaj). Paní Veselá musí podat daňové přiznání za rok 2019. Na dani z příjmu fyzických osob zaplatí 5 160 Kč (200 000 Kč x 15 %) - 24 840 Kč).


Slevu na poplatníka lze uplatit i pouze pro příjmy z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu nebo ostatní příjmy dle § 10 zákona o dani z příjmu.

Jak se uplatňuje základní daňová sleva na poplatníka

(foto: Shutterstock)

Jak použít základní daňovou slevu u dvou zaměstnavatelů?

Zaměstnanec Koudela pracuje současně pro zaměstnavatele A, kde má hrubou mzdu 20 000 Kč, a zaměstnavatele B, kde má hrubou mzdu 10 000 Kč. Prohlášení k dani zaměstnanec Koudela podepsal u zaměstnavatele A. Daň z příjmu fyzických osob z hrubé mzdy u zaměstnavatele A činí 1 950 Kč (20 000 Kč x 1,338) x 15 % - 2 070 Kč). Daň z příjmu fyzických osob z hrubé mzdy u zaměstnavatele B činí 2 010 Kč (10 000 Kč x 1,338) x 15 %).


Zaměstnanci mohou daňovou slevu na poplatníka uplatnit pouze u zaměstnavatele, u kterého podepíší prohlášení k dani. Při práci pro dva zaměstnavatele současně je tedy možné uplatnit daňovou slevu na poplatníka pouze jednou, zpravidla u zaměstnavatele, u kterého je hrubá mzda vyšší, neboť prohlášení k dani je možné na dané období podepsat pouze jednou.

Vznikne u základní slevy daňový bonus?

Zaměstnankyně Soukupová pracuje na zkrácený úvazek s hrubou mzdou ve výši 8 000 Kč. Vypočtená daň z příjmu fyzických osob činí 1 620 Kč (8 000 Kč x 1,338 (zaokrouhleno na stokoruny nahoru) x 15 %). Daň z příjmu je nižší než sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Paní Soukupová nezaplatí nic na dani z příjmu, ale žádný bonus již neobdrží.


Při uplatnění daňové slevy na poplatníka nemůže vzniknout nárok na daňový bonus, jako tomu může být při uplatnění daňového zvýhodnění na děti. Sleva na poplatníka snižuje daň z příjmu maximálně do nuly.

 

Zdanění DPP a sleva na dani

Student Černý si v letních měsících přivydělával na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 9 000 Kč. Student Černý podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani a může tedy při výpočtu čisté měsíční odměny uplatnit slevu na poplatníka. Na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí pan Černý nic.


Nárok na slevu na poplatníka má i zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce, jestliže u zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani. Daňovou slevu při práci na dohodu o provedení práce je přitom možné uplatnit, i když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně.

Kdy vznikne daňová vratka

Paní Pokorná po skončení rodičovské dovolené zahájila samostatnou výdělečnou činnost od 1. srpna. Za měsíce srpen až prosinec 2019 dosáhla paní Pokorná hrubého zisku (příjem - výdaj) 220 000 Kč. Na dani z příjmu fyzických osob zaplatí paní Pokorná za rok 2019 částku 8 160 Kč (220 000 Kč x 15 % - 24 840 Kč). Přestože paní Pokorná podnikala pouze po část roku 2019, tak v daňovém přiznání může uplatnit daňovou slevu na poplatníka v plném rozsahu.


Daňová sleva na poplatníka se v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování uplatňuje vždy v plném rozsahu, tedy v částce 24 840 Kč. A to bez ohledu na to, jak dlouho výdělečná činnost trvala.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 42 krát

Články ze sekce: DANĚ