Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Způsoby výplaty a druhy důchodů z druhého pilíře

Upozornění: Zákon č. 376/2015 Sb. o ukončení důchodového spoření stanovuje postup ukončení a vypořádání důchodového spoření během roku 2016. Níže uvedené texty jsou uvedeny pouze pro informaci. Více informací o ukončení důchodového spoření.

Během produktivního života si občan spoří v důchodovém spoření. V okamžiku, kdy je mu přiznán starobní důchod z prvního pilíře, může své prostředky převést do pojišťovny a požádat tak o výplatu důchodu i z těchto naspořených prostředků.
 
Nárok na výplatu prostředků z druhého pilíře vzniká přiznáním starobního důchodu. O výplatu lze požádat kdykoli od tohoto dne. Dávky z důchodového spoření nevyplácí účastníkovi penzijní společnosti, ale pojišťovna jako pojistné plnění ze smlouvy o pojištění důchodu.
Po přiznání starobního důchodu, vzniká účastníkovi nárok na převedení jeho prostředků jako úhrady jednorázového pojistného na pojištění důchodu na základě zaregistrování pojistné smlouvy o pojištění důchodu.
Účastník si z okruhu pojišťoven zvolí pouze jednu, s kterou uzavře smlouvu. Penzijní společnost uhradí jednorázové pojistné na pojištění důchodu nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne zaregistrování pojistné smlouvy o pojištění důchodu v Centrálním registru smluv. Zvolenou pojišťovnu, ani zvolený druh důchodu nelze později měnit!

V pojistné smlouvě si účastník zvolí jeden z následujících důchodů:

  • doživotní starobní důchod,
  • doživotní starobní důchod se sjednanou výplatou pozůstalostního důchodu po dobu 3 let,
  • starobní důchod na dobu 20 let, nebo
  • sirotčí důchod na dobu 5 let (toto připadá v úvahu pouze pokud účastník zemře ve fázi spoření a naspořené prostředky formou důchodu vyplácí pojišťovna dědici mladšímu 18 let).
Výše vypláceného důchodu závisí na zvoleném druhu důchodu, celkově naspořené částce a případně i věku účastníka. Důchody jsou vypláceny v pravidelných měsíčních peněžitých splátkách doživotně nebo po stanovenou dobu a to v dohodnutém termínu. Výplata začíná nejdříve prvním dnem kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po dni, ke kterému uplyne 15 dnů ode dne převodu prostředků.
V případě, kdy součet pravidelných měsíčních splátek nepřesáhne za kalendářní rok částku 1 000 Kč, vyplatí se důchod jednorázově.

 

Penzijní společnost je povinna 2 měsíce před dosažením důchodového věku účastníka, oslovit všechny pojišťovny s žádostí o poskytnutí závazné nabídky. V žádosti penzijní společnost uvede věk účastníka a výši jeho prostředků. Pojišťovna je povinna poskytnout závaznou nabídku nejpozději do 10 dnů od přijetí žádosti a je pro ni závazná po dobu 6 měsíců. Neprodleně pro obdržení závazné nabídky je penzijní společnost povinna ji předat účastníkovi. Účastník si na základě předložených nabídek následně vybírá jednu pojišťovnu, do které převede svoje prostředky a zvolí si druh pobírané penze. Pozor pojišťovnu ani druh výplaty nelze do budoucna měnit!

 

Související aktuality

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou…

19.10.2018  |  Martin Ježek

Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru…

Fungující rodina je jedním z předpokladů pro úspěšné…

31.05.2017  |  Redakce

Podnikání a rodina. Pro byznysmena často dvě základní věci, kolem kterých se točí jeho život. Ovšem zatímco život firmy si pro sebe krade celý…

Interim manažer pomůže předat podnik, najde nové trhy i…

22.02.2017  |  Redakce

Přijde, splní konkrétní zadání, a zase odejde. Tak se dá jednou větou shrnout poslání takzvaného interim manažera. Tyto profesionály, zpravidla s…
Zobrazit další související aktuality