Do 2 let skončí amalgámové plomby. Kolik si připlatíte za zubní výplně?

13. 3. 2024 11:55 | , Finance.cz
Spotřebitel

Kvůli obsahu rtuti budou do 2 let zakázány amalgámové plomby. Společně s tím se změní i to, komu a jak budou bílé plomby hrazeny zdravotní pojišťovnou. Kdo a kolik si připlatí? Roli budou hrát preventivní prohlídky.

V současnosti si lze u zubaře vybrat zdarma amalgámovou plombu či bílou plombu (plombu z skloionomerního cementu, samopolymerujícího kompozitu či fotokompozitního materiálu).

Nicméně do 2 let bude použití amalgámových plomb zakázán kvůli obsahu rtuti, tedy negativnímu vlivu na zdraví.

Komu je nyní bílá plomba hrazena?

Nyní jsou ve většině případů bílé plomby hrazeny pacienty.

Zdravotní pojišťovna hradí bílé výplně dětem do 15 let a těhotným. Zdravotní pojišťovnou jsou hrazeny i výplně na předních zubech (jedničky, dvojky a trojky). Pojišťovny zaplatí zpravidla jednu výplň jednou ročně.

Kdo chce bílou plombu na pojišťovnu, musí počítat s tím, že si nevybere materiál, který stomatolog použije.

Nyní má pacient veskrze dvě možnosti, umožnit plně hrazenou variantu (amalgám) anebo si materiál zaplatí sám, nejčastěji bílou plombu.

Možnost alespoň částečné úhrady bílé plomby zdravotní pojišťovnou v současnosti není.

To by se mělo změnit.

Tip: Koho čeká výměna kartičky pojištěnce? Kdy ji čekat v poštovní schránce?

Zákaz rtuti od ledna 2025, v Česku o 2 roky později

Amalgámová plomby v sobě obsahuje rtuť, jejíž použití ve zdravotnictví a některých oblastech průmyslu zakazuje evropské Nařízení o rtuti, které nabývá účinnosti od ledna 2025. Česko, Slovinsko a Bulharsko ale požádalo o výjimku, proto mají na přijetí zákazu čas do ledna 2027.

„Na rozdíl od jiných zemí, v nichž nejsou zubní výplně hrazeny ze systému veřejného zdravotního pojištění, je nutné přijmout legislativní úpravu, na jejímž základě bude nastaven vhodný systém úhrady jiných typů výplní. S ohledem na délku legislativního procesu by bylo problematické, aby tuto změnu ČR stihla do 1. ledna 2025 a dostatečně se na ni připravil celý systém,“  uvedl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Dle ministerstva zdravotnictví by zákaz amalgámových plomb měl začít platit nejpozději k polovině roku 2026.

Bílé plomby budou nově hrazeny pouze pacientům do 18 let

Server Vitalia.cz požádal ministerstvo, aby vysvětlilo, co zákaz černých plomb bude znamenat pro pacienty. Tedy jak se změní úhrady výplní z veřejného zdravotního pojištění.

Odpověď je jednoznačná: „Zachovat plnou úhradu z kompozitních materiálů plánujeme pouze u dětí,“ potvrzuje Ondřej Jakob. Ministerstvo plánuje, že nově budou bílé plomby na celém chrupu plně hrazené do 18 let. Dnes je to jen do 15. narozenin.

Zruší se hrazení bílých plomb pro dospělé

Nově tedy nebudou bílé plomby hrazené těhotným ženám, ani dospělým u výplně předních zubů.

Nicméně na bílou plombu vám nově částečně přispěje zdravotní pojišťovna.

Plně hrazené bílé plomby vystřídá úhrada částečná

V Česku nyní zubaři každý rok udělají 3 miliony plomb. v cenně přibližně 2 mld. Kč.

Do této statistiky nespadají plomby, jež si lidé zaplatili sami.

Nově budou pacienti za bílé plomby platit, ale částečně jim na bílou plombu přispěje zdravotní pojišťovna.

Nový systém by měl vypadat tak, že nastaví úhradový strop a do jeho výše materiál plomby zubaři zaplatí zdravotní pojišťovna.

Dle ministerstva zdravotnictví se bude výše úhrady odvozovat procentuálně od úhrady stanovené u dětí. Výše úhrady bílé plomby pro dospělé musí být stanovena alespoň ve výši 40 procent plné úhrady bílé plomby, na kterou budou mít nárok děti do 18 let, podotýká Ondřej Jakob.

Pacienty tedy čekají doplatky v řádu stovek až tisíců korun, dle volby materiálu.

Tip: Vliv nemoci na výpočet zdravotního pojištění OSVČ za rok 2023

Roli ve výši doplatku by měly hrát preventivní prohlídky a bonusy pojišťoven

Roli ve výši doplatků nejspíše bude hrát i to, jak často chodíte na preventivní prohlídky a další systém bonusů nastavený zdravotní pojišťovnou.

Více se o doplatcích na bílé plomby, fungování systému proplácení i o možné výši doplatků se dočtete v článku na severu Vitalia.cz.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel