Hranice škody pro přivolání policie se zvyšuje na 200 000 Kč

1. 7. 2025 08:09 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Shutterstock

Od 1. července 2025 se mění pravidla pro řešení dopravních nehod. Policii bude nutné přivolat jen tehdy, když škoda přesáhne 200 000 korun, dojde ke zranění, nebo k dalším závažnějším okolnostem.

Od 1. července 2025 vstupuje v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která mění pravidla při řešení dopravních nehod. Nejvýraznější změnou je zvýšení hranice škody, při které je nutné přivolat Policii ČR – nově platí, že policii je třeba kontaktovat jen tehdy, pokud škoda na některém ze zúčastněných vozidel, včetně přepravovaných věcí, přesáhne 200 000 korun.

Povinnost zůstává také v případech, kdy dojde ke zranění nebo úmrtí osoby, k poškození majetku třetí osoby, k zásahu do součástí komunikace (například svodidel či dopravního značení), nebo pokud sami nedokážete obnovit plynulost provozu.

 

Jak postupovat při nehodě bez účasti policie

Pokud se nehoda obejde bez těchto okolností, nejsou účastníci povinni přivolávat policii, ale musí sepsat a podepsat společný záznam o nehodě. Ten nově může být doplněn místo náčrtku fotodokumentací a v budoucnu bude možné jej sepsat také elektronicky prostřednictvím webové aplikace. Nadále ale zůstává možnost využít klasický papírový formulář (tzv. Euroformulář).

Účastníci nehody si musejí na požádání vzájemně prokázat totožnost a sdělit údaje o vozidle. K tomu stačí občanský průkaz, pas, elektronický doklad v mobilní aplikaci nebo jiný důvěryhodný způsob. Zákon nevyžaduje předložení řidičského průkazu. U vozidla je důležité uvést registrační značku, identifikační číslo VIN (např. za čelním sklem nebo na rámu dveří) a případně informace o povinném ručení, které je možné ověřit i online.

Policie doporučuje, aby účastníci dopravní nehody pořídili fotodokumentaci, pokud tím neohrozí bezpečnost svou ani ostatních. Fotografie mohou posloužit jako důkaz a pomohou zachytit situaci na místě, polohu vozidel či jejich poškození. Místo nehody je třeba označit výstražným trojúhelníkem a obléci si reflexní vestu. Jsou-li vozidla pojízdná, měla by být co nejdříve odstraněna z vozovky, aby nedocházelo k dalším nebezpečným situacím.

Samotný záznam o nehodě nemusí být sepsán přímo na místě – je možné zvolit klidné prostředí a postupovat podle předtisku nebo elektronické aplikace. Doporučuje se také vyměnit si telefonní nebo e-mailové kontakty, což může později usnadnit komunikaci.

Pokud některý z účastníků odmítne sdělit potřebné údaje, jde o přestupek a je vhodné přivolat policii. 

Policie zároveň připomíná, že samotné vyřízení pojistné události nespadá do její působnosti – tuto agendu řeší pojišťovny po nahlášení události ze strany účastníků nehody.

Čtěte také:

Ode dneška si můžete nechat doručit řidičský průkaz do výdejního boxu

Autobus na objednání? V Česku se zabydluje nový druh veřejné dopravy

Stát značí cestu k provozu autonomních vozidel. Za nehody má nést odpovědnost výrobce

Články ze sekce: Spotřebitel