Roční dálniční známka musí zdražit kvůli cenám kratších kuponů, vysvětluje ministr

31. 5. 2023 10:18 | , Finance.cz
Spotřebitel

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se v komentáři na webu svého resortu ohradil proti kritice, která se snáší na plánované zdražení českých dálničních známek od března 2024. A vysvětluje, proč po letech stagnace nelze cenu ročního kuponu upravit jen kosmeticky. 

Základní roční dálniční známka pro běžný osobní vůz do 3,5 tuny stojí už deset let 1 500 korun. V rámci snižování schodku státního rozpočtu vláda oznámila, že od března příštího roku základní známku zdraží o osm stovek

"Slíbili jsme pohnout s dobudováním základní dálniční sítě, a to bez peněz, včetně těch z dálničních známek, nejde. Máme rozestavěno 178 kilometrů dálnic a musíme stavět dál. Náklady jdou z kapes všech daňových poplatníků a je spravedlivé, když se uživatelé dálnic budou na výrazně větším objemu investic podílet více," vysvětluje nepopulární krok v komentáři na webu svého resortu ministr Kupka

Odmítá srovnávání s Rakouskem a jeho rozsáhlejší dálniční sítí. Podotkl, že tam se cena známky mění každý rok s inflací, což by nově měl být i český případ. 

"Kdybychom postupovali stejně jako naši jižní sousedé, vycházela by roční známka už letos kvůli inflaci na 2 300 korun. Navíc jsou v Rakousku některé úseky zpoplatněny úsekovým mýtem, kde za průjezd řidič zaplatí až 17 eur (400 Kč)," tvrdí ministr. 

Připomněl, že každý stát si ceny za použití dálnice stanovuje podle svých kritérií a konkrétních podmínek. Různé státy mají různé systémy zpoplatnění. Přesto je však na evropské úrovni cena regulovaná směrnicí, takzvanou "eurovinětou". Ta určuje, jak vysoká může být cena kratších časových kuponů vůči základnímu ročnímu poplatku.

"Podle směrnice se cena desetidenního poplatku stanoví jako 12 % časového poplatku na jeden rok a u 30denní známky pak jako 19 % ceny roční známky. Novinkou pak bude jednodenní kupon, jehož cena nepřesáhne 9 % časového poplatku na jeden rok. Při zachování současné nebo jen mírně zvýšené ceny by cena obou krátkodobých známek výrazně klesla," píše v komentáři Martin Kupka. 

Při uplatnění zmíněných procent k dnešní ceně známky a zaokrouhlení na celé desetikoruny dolů by musela desetidenní známka dnes stát maximálně 180 korun (stojí 310 Kč a nově bude stát 270 Kč), třicetidenní by vyšla na 280 korun (prodává se za 440 a bude za 430 Kč). Základní cenu novinky, jednodenní dálniční známky, pak ministerstvo stanovilo na 200 Kč. 

"Proč krátkodobá známka jednoduše není příslušným zlomkem známky celoroční? Při ceně celoroční známky 2 300 Kč by jednodenní kupon vyšel něco přes šest korun. To by jistě bylo krásné, ve skutečnosti by to bylo ale dost nespravedlivé vůči těm, kteří si kupují známku na celý rok, byť každý den na dálnici nevyjedou. A znamenalo by to také další výpadek příjmů nutných pro rok od roku nákladnější výstavbu i pravidelnou údržbu dálnic," uzavřel ministr svůj komentář. 


Čtěte také:

Výdejní stojany s AdBlue na čerpačkách stále přibývají. Cena vzrostla hlavně u balené močoviny

Cestovní náhrady u nafty se sníží, kdy a o kolik?

Jídlo v restauracích bude s jinou sazbou DPH než nápoje

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel