Poslanci schválili novelu zákoníku práce

15. 9. 2023 10:06 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Novela zákoníku práce úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou. Pojďme se tedy podívat na hlavní body toho, co se od příštího roku změní.

Poslanecká sněmovna ve středu schválila novelu zákoníku práce, která jí byla k projednání vrácena Senátem. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, jež vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Novela byla schválena Poslaneckou sněmovnou v podobě, v níž byla postoupena Senátu.

Co se s novelou zákoníku práce změní?

  1. Dohodáři budou mít nárok na příplatky i dovolenou
  2. Zamítnout home office u některých zaměstnanců půjde jen s písemným odůvodněním

Co se s novelou zákoníku práce změní?

1. Zamítnout home office u některých zaměstnanců půjde jen s písemným odůvodněním

Těhotné zaměstnankyně, rodiče s dětmi do 9 let a osoby pečující o závislé osoby, budou moci zaměstnavatele nově požádat o výkon práce na dálku. Každý případ odmítnutí takového požadavku bude muset být zaměstnavatelem písemně zdůvodněn.

Čtěte také: Vymahatelný nárok na home office v novele zákoníku práce ve skutečnosti není

Zákoník rovněž stanovuje obecná pravidla pro práci na dálku (home office), kterou bude možné vykonávat pouze na základě písemné dohody se zaměstnancem. Zohledňuje se také možnost poskytnout zaměstnancům paušální náhradu za nejběžnější náklady spojené s prací na dálku, a to za každou odpracovanou hodinu.

Novela zákoníku práce – home office, dohody

Zdroj: Depositphotos

2. Dohodáři budou mít nárok na příplatky i dovolenou

Zaměstnavatel bude nově povinen rozvrhovat pracovní dobu zaměstnancům pracujícím na dohody, a to s nejméně třídenním předstihem, pokud se nedomluví na jiné době seznámení. S tím souvisí i právo na veškeré překážky v práci.

„Velmi důležitou novinkou je také dovolená, která nyní bude náležet i zaměstnancům pracujícím na dohody. Toto právo jim vznikne automaticky podle zákona, pokud splní příslušné podmínky. Ty jsou podobné těm, které platí pro pracovní poměr,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.

Dále novela zákoníku práce mění pravidla nepřetržitého odpočinku v týdnu a také zavádí novou úpravu pro tzv. dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví kvůli zajištění dostupnosti lékařské péče. Následně bude také v zákoně konečně potvrzena možnost zaměstnance požádat o čerpání rodičovské dovolené a i opakovaně.

Články ze sekce: MAKRODATA A EU