Jsou jen dvě možnosti, jak žádat o důchod, upozornila ČSSZ

28. 5. 2024 15:47 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) reagovala na zavádějící informace, které se objevují na sociálních sítích v souvislosti s žádáním o důchody v ČR. Připomíná, že aktuálně jsou možné jen dva způsoby, jak žádost podat: elektronicky s uznávanou identitou na ePortálu, nebo osobně. 

Ať už se chystáte žádat o důchod starobní, invalidní či pozůstalostní, vždy musíte vyplnit patřičný předepsaný formulář. A je jen na vás, v jaké formě ho chcete před sebou mít. 

Papírově ho dostanete na každé pobočce správy sociálního zabezpečení, kde vám s vyplněním také pomohou.

Zdroj: Depositphotos

"Při sepisování žádosti o důchod na správě sociálního zabezpečení tento formulář s klientem vyplňuje pracovník oddělení důchodového pojištění," uvedla ČSSZ v tiskové zprávě. 

Pokud se rozhodnete pro osobní sepsání žádosti v listinné podobě na správě sociálního zabezpečení, budete potřebovat občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. 

Spočítejte si svůj starobní důchod v naší kalkulačce

 

Elektronicky jen přes portál, ne do datové schránky

Na dálku se o důchod žádá přes ePortál ČSSZ. Tam se přihlásíte některou z uznávaných možností elektronické identifikace: prostřednictvím Identity občana (tj. např. bankovní identita, eObčanka, mobilní klíč eGovernmentu) nebo s využitím přihlašovacích údajů k datové schránce fyzické osoby, případně zahraničním identifikačním prostředkem podle unijního nařízení eIDAS.

Pozor ovšem na to, že žádost o důchod nelze poslat do datové schránky ČSSZ. Datová schránka v tomto případě slouží pouze jako identifikátor vaší totožnosti. Žádost jako taková se odesílá přímo v prostředí ePortálu ČSSZ. 

Pokud byste poslali žádost do datové schránky ČSSZ, nebude dodržena zákonem stanovená forma předepsaného formuláře a taková žádost nezahajuje řízení o přiznání dávky důchodového pojištění, upozorňuje ČSSZ. Další otázky a odpovědi řeší na svých stránkách. 

Tip: S elektronickým oznámením živnosti ušetříte stokoruny

Zdroj: youtube.com/@CSSZ


Čtěte také:

Vyplatí se práce za minimální mzdu těsně před odchodem do důchodu?

Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší
 

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY