Nová pravidla fakticky likvidují dohody o provedení práce, láteří zaměstnavatelé

6. 6. 2023 11:14 | , Finance.cz
DANĚ

Zpřísnění pravidel pro dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, které v rámci konsolidačního balíčku naplánovala vláda, stále hlasitěji kritizují zaměstnavatelé. Spočítali si, že se jim kvůli zvýšeným odvodům a administrativním nákladům brigádníci nevyplatí. 

Stát chce už od 1. ledna 2024 vytvořit pro lidi pracující na dohody o provedení práce systém, který bude evidovat každého pracovníka vykonávajícího činnost na DPP, počet takových úvazků a příjmy plynoucí z těchto dohod. Na základě toho bude mít státní správa přehled o kumulaci a odvodech na sociální pojištění.

Účast na sociálním pojištění u osob pracujících na dohody o provedení práce by se měla odvíjet od nových limitů. Pokud zaměstnanec (brigádník) bude pracovat pouze pro jednoho zaměstnavatele, výše jeho příjmu nebude smět překročit hranici ve výši 25 % průměrné mzdy. Druhý limit se týká souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to v celkové výši 40 % průměrné mzdy.

Tip: Spočítejte si, jaký bude příjem z DPP a DPČ letos

Viděno letošním rokem, zaměstnanec si bude moci vydělat maximálně 10 081 Kč, pokud pracuje na jednu DPP. V případě, že bude na DPP pracovat pro více firem, pak součet jeho příjmů nesmí překročit hranici 16 130 Kč. Jak bylo řečeno, přesná výše se odvíjí od vládou stanovené průměrné mzdy, toto jsou tedy čísla platná pro rok 2023, jak spočítali kolegové z Měšce.cz. Pro příští rok se zřejmě o něco zvýší, ale ne výrazně. 

Jakmile brigádník tyto částky překročí, zaměstnavatel za něj bude muset odvádět sociální pojištění ve výši adekvátní jeho příjmu. Dohody o provedení práce bude hlídat registr spravovaný Českou správou sociálního zabezpečení.

Právě Měšec.cz se podrobně věnuje ve svém článku výtkám podnikatelů, podle nichž budou změny pro zaměstnavatele znamenat v součtu asi třetinové zvýšení nákladů na jednoho brigádníka, které firmy jen těžko promítnou do ceny pro své zákazníky. Kromě peněz, které se budou muset nově odvádět na sociální pojištění, přibudou také náklady na administrativu smluv, účetní a podobně. 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DANĚ