Fond národního majetku (FNM) na nového majoritního vlastníka České spořitelny, rakouskou Erste Bank Sparkassen, převedl akcie, které odpovídají 56,22 procenta hlasovacích práv akcionářů. Vyplývá to z údajů Střediska cenných papírů i pražské burzy.
Erste podle smlouvy získala podíl 52,07 procenta na základním jmění banky. "Rozdíl mezi oběma hodnotami je dán akciemi drženými především ve vlastnictví měst a obcí, které nemají hlasovací práva," vysvětlil nejmenovaný zdroj blízký celému procesu převodu akcií.
FNM ve středu od Erste Bank získal na devizový účet pro příjmy z privatizace u České národní banky 230,19 miliónu EUR (asi 8,2 miliardy korun). Zálohu prvních 50 miliónů EUR (1,8 miliardy korun) Erste zaplatila v polovině března a ve středu tak částku dovršila do požadovaných deseti miliard. Erste tak zároveň převzala akcie spořitelny a zahájila výkon akcionářských práv. Zbývající část do celkové výše 19,38 miliardy korun by měla být zaplacena do
konce příštího roku. Fond však zřejmě využije opce a požádá o splacení celé částky snížené o sankční úroky ještě v letošním roce.Zdroj: HN z 04. 08. 2000