Vývoj domácích indexů
Komentář
Domácí akcie se dnes ocitly pod silným prodejním tlakem zahraničních investorů. Ti se zbavovali především akcií Českého Telecomu, Českých radiokomunikací a Komerční banky. Ostatní evropské trhy si tak zle nevedly, během dne vykazovaly ztráty do jednoho procenta. Akcie na pražské burze se po výprodeji Komerční banky a oslabení obou telekomunikačních titulů propadly až k letošnímu minimu 504,2 bodu.
Index PX-50 uzavíral se ztrátou 1,82% na 507,8 b
odu. Pokles PX-D byl ještě výraznější, index se v 16:00 zastavil na hodnotě 1410,1 bodu, což představuje pokles o 2,34%. Objem obchodů ve SPAD se ve srovnání s pondělkem zvýšil o 230 mil. Kč na 488,5 mil. Kč.Nejobchodovanějším titulem se stala Komerční banka, která během dne prolomila hranici 800 Kč a po prodejní vlně se svezla až na 783,50 Kč. Ve srovnání se včerejším závěrečným kursem se jednalo o více než šestiprocentní pokles. Nízká úroveň kursu poměrně rychle přilákala nové kupce a kurs se dostal zpě
t nad 800 Kč a uzavíral se ztrátou 3,47% na 821,50 Kč. Za poklesem KB stojí doznívající zpráva o neúčasti Deutsche Bank na privatizaci banky.Telecom dnes postihl rovněž pokles. Jeho si vinou oslabení zahraničních telekomů pohoršily o 2,88% na 549,30 Kč. Většinu západoevropských telekomunikačních společnosti postihla po včerejším růstu korekce, která se projevila i u nás. Oslabení postihlo spíše britské telekomunikační společnosti, naopak Deutsche Telekom si připsal zisky.
SPAD
Špatný den měly Českých radiokomunikací, které zaznamenaly propad o 4,52% na 1527 Kč. Cenu akcií nepodpořilo ani prohlášení společnosti, v němž říká, že kompenzaci za opci v Radiomobilu od CMobilu ve výši kolem 550 mil. USD zaúčtuje již v letošním roce. CMobil díky opci získá v Radiomobilu podíl kolem 60%, Čra budou držet zhruba 39%. Výběr nového strategického partnera Čra by měl proběhnout v prosinci. Pro kurs akcií bude mít klíčový význam naložení s prémií za opci. J
elikož se FNM bude muset majoritního podílu vzdát, je pravděpodobné, že bude usilovat o získání podílu na prémii před prodejem, např. formou výplaty dividendy.V dalším oslabování pokračuje ČEZ. Jeho kurs se snížil o 1,62% na 106,43 Kč. Fond Templeton Emerging Markets se chystá svolat mimořádnou valnou hromadu, na níž bude požadovat zastoupení minoritních akcionářů v dozorčí radě ČEZ. Analytici fondu se obávají, že ČEZ může být poškozen úmyslným uzavíráním dlouhodobých smluv na odběr uhlí.
Česká spořitelna jako jediná ze SPAD posílila a připsala si 1% na 208,10 Kč. Unipetrol si pohoršil o 0,86% na 61,67 Kč.
Další vývoj domácích akcií je těžké odhadnout. Současné úrovně cen jsou velmi lákavé k nákupu, na druhé straně stojí negativní situace na americkém akciovém trhu, kde další velké společnosti oznámily zhoršení hospodářských výsledků. Reakce trhu je nyní nemilosrdná více než kdy jindy. Kodak a Lexmark zaplatily za horší výsledky propadem o 20%, respektive 25%.
Pavel Balga, FINANCE Zlín, s.r.o.