ČSSD neuspěla s návrhem na snížení DPH na pět procent

30.01.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 30. ledna (ČTK) - Sociální demokracie ve sněmovně neuspěla s návrhem, aby snížená sazba daně z přidané hodnoty klesla zpět na pět procent ze současných devíti. Tam ji od ledna posunula reforma veřejných financí a ČSSD tvrdí, že to vede ke zdražení nejen potravin, ale třeba i léků nebo nájemného. Poslanci návrh zamítli hned v prvním čtení. Pro návrh na zamítnutí hlasovalo 89 přítomných poslanců z koaličních stran včetně nezařazených poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Proti bylo 81 přítomných opozičních poslanců.

Výsledku předcházel názorový střet opozice s koalicí, kdy opozice kritizovala reformu veřejných financí a s ní spojené dopady. Místopředseda ČSSD David Rath například prohlásil, že nynější vláda se stala synonymem pro zdražování. Ministr financí Miroslav Kalousek použil na svoji podporu dokonce argumenty prezidentského kandidáta ekonoma Jana Švejnara, jehož podporuje ČSSD.

Kalousek citoval před poslanci Švejnarovo hodnocení reformy veřejných financí. To loni 4. dubna otiskly Hospodářské noviny a připomněly ho dnešní Lidové noviny: "Lidé budou motivováni, aby více vydělávali. Stát bude o něco méně trestat úspěch. V obchodech budou naopak více přemýšlet, za co utrácejí. Přesun daní od příjmů ke spotřebě ekonomice prospívá. V Česku patří podíl přímých daní včetně odvodů pojistného k jedněm z nejvyšších v Evropě. To zbytečně prodražuje práci", citoval ministr.

Vzápětí vyzval opoziční poslance, aby přijali "argument autority, kterou podporují na nejvyšší ústavní místo v zemi", a novelu spolu s ním zamítli. Již dříve také poukázal na to, že tržní vlivy mají na pohyb cen větší vliv než třeba změna sazby DPH.

Radko Martínek (ČSSD) mu ale oponoval s tím, že Švejnar nikdy nehovořil o tom, kolik procent má daň činit. Sám Švejnar se na svojí odpolední tiskové konferenci o diskusi ve sněmovně zmínil a potvrdil, že je pro to, aby se daňová zátěž více uvalila na přidanou hodnotu a méně na osobní příjmy. "Což je v principu správné, za tím stále stojím," řekl. Zdůraznil však, že pokud chce stát ulehčit středním a nízkopříjmovým skupinám obyvatel, pak snížení DPH na základní potraviny je běžnou praxí, která se ve světě používá.

Sociální demokracie chtěla novelu projednat ještě loni v prosinci, koalice ale tento návrh smetla. Proti návrhu se vyslovila i vláda. Návrh měl platit od letošního ledna, stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl posunout účinnost na leden příštího roku.

V případě potravin vyšší daň z přidané hodnoty zatím podle obchodníků zdražila zboží jen minimálně. Řetězce tvrdí, že nárůst DPH utlumily na úkor marží. Prodejci bytů ji ale do cen promítli. "V letošním roce se tedy nebude dít žádné velké cenové zemětřesení," je přesvědčen daňový expert a poslanec ODS Michal Doktor. Ekonomika se podle něj na dopady reformy připravila daleko dřív.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK